Zavařování kompotů a marmelády

Na přípravu kompotů používáme ovoce zdravé, vyzrálé, s přiměřeně pevnou dužinou, jen angrešt konzervujeme téměř zralý.

Kompoty

Na přípravu kompotů používáme ovoce zdravé, vyzrálé, s přiměřeně pevnou dužinou, jen angrešt konzervujeme téměř zralý. Plody omýváme až těsně před přípravou kompotů. Odstopkujeme je a některé druhy opracujeme ještě dále: broskve oloupeme, jablka, hrušky oloupeme a odstraníme jádřince, rozkrojíme na půlky nebo na čtvrtky a hned ponoříme do vody okyselené citronovou šťávou.. Hrušky krátce předvaříme ve vodě okyselené kyselinou citrónovou nebo octem, jablka předvaříme v roztoku na 1 l vody 100g cukru a 1/2 lžičky kyseliny citrónové, zbylý roztok doplníme cukrem a použijeme jako nálev. Bezinky vložíme po částech na cedníku do vařící vody, po 10 sekundách je ochladíme ve studené vodě a necháme okapat. Připravené ovoce urovnáme nebo nasypeme do sklenic, setřeseme, stlačíme prsty a zalijeme horkým nálevem 1 cm pod okraj. Nálevu potřebujeme asi 1/3 objemu plněné sklenice, u předvařeného ovoce méně. Nálev připravíme tak, že odměřené množství vody svaříme s příslušnou dávkou cukru (krystalový nebo krupicový). Případné nečistoty sejmeme tužším papírovým ubrouskem. Dávky cukru na 1 l vody jsou různé pro různé ovoce.

Dávka cukru na 1 litr vody podle druhu ovoce:

 • angrešt - 700 g
 • bezinky - 900 g + 2 g kyseliny citrónové
 • borůvky, meruňky - 550 g
 • broskve, jablka, třešně - 400 g
 • hrozny a celé švestky - 350 g
 • švestky půlené - 450 g
 • hrušky - 300 g
 • jahody a zahradní maliny - 600 g + 1 g kyseliny citrónové
 • rybíz červený i černý - 800 g
 • višně - 600 g
 • mirabelky a zahradní ostružiny - 500 g
 • jeřabiny - 1500 g (předvaříme je v nálevu)
Pokud budeme ovoce sterilovat později, zaléváme je nálevem studeným. Připravujeme-li jen malé množství kompotu, můžeme ovoce ve sklenicích prosypat cukrem (3 - 5 lžic na 1 větší sklenici) a pak zalít vařící vodou.

Zavařování - sterilování

Naplněné sklenice hned uzavřeme víčkem pomocí speciální hlavy nebo kleštěmi na utahování víček. Pak je vložíme do zavařovacího hrnce s teplou vodou. Sklenice mají z vody vyčnívat jen 1 - 2 cm, voda má být asi o 30°C teplejší než náplň sklenic. Hrnec hned uzavřeme, vsuneme teploměr a rychle zahříváme (20 minut, nejdéle však 30 minut) na sterilační teplotu - většinou na 85°C (višně na 80°C, hrušky, jeřabiny na 90°C) a při této teplotě kompoty sterilujeme 25 - 30 minut. Po ukončení sterilace sklenice opatrně přendáme a pomalu ochladíme (ve dřezu s horkou vodou přiléváním studené). Lze sklenice ihned po vyndání z hrnce převrátit - zjistíme tak, zda je víčko dobře utěsněné (případně je dotáhneme). Drobné ovoce můžeme sterilovat také metodou "mimo obal". Připravené ovoce ponoříme do vařícího cukerného roztoku, krátce povaříme 5 - 12 minut podle velikosti plodů a hned plníme do čistých, nahřátých sklenic. Zalijeme vařícím nálevem, v němž jsme ovoce ovařili, okraje sklenic rychle otřeme, sklenice uzavřeme vyvařenými a horkými víčky, obrátíme dnem vzhůru a necháme je pomalu vychladnout. Tento způsob dává kvalitnější kompoty a uchovává se více vitamínu C. Dávka ovoce je dvě třetiny, dávka nálevu jedna třetina.

Marmelády

Připravujeme je z ovocných protlaků, které zahušťujeme odpařením a přídavkem cukru do rosolovité konzistence. Marmelády z méně zralého ovoce lépe rosolují pro vyšší obsah pektinových látek. Ovoce očistíme, větší plody nakrájíme na menší kousky, podlijeme trochou vody a dusíme v kastrolu nebo v tlakovém hrnci, až ovoce přiměřeně změkne (při delším dušení se odbourávají pektinové látky, ovoce hnědne a marmeláda špatně rosoluje). Dušené ovoce nebo syrové měkké ovoce prolisujeme a v dávkách asi 1 kg vaříme prudkým varem v širokém, nízkém kastrolu, aby odpařovaná dávka byla co největší a marmeláda byla rychle uvařená. Odpaříme asi třetinu objemu, přidáme asi 2 % cukru a dále vaříme za stálého míchání. Po chvilce k ovoci s malým obsahem pektinů přidáme Pektogel rozmíchaný s moučkovým cukrem. Po rozpuštění přisypáváme po malých dávkách krupicový cukr tak, aby se nepřerušil var. Ke konci varu přidáme kyselinu citrónovou pro málo kyselé ovoce a vyzkoušíme, zda marmeláda již dostatečně rosoluje. Marmeládu plníme do sklenic horké, okraje sklenic ihned utřeme utěrkou a připevníme horká víčka. Skleničky obrátíme dnem vzhůru. Po vychladnutí je otřeme a obrátíme zpět. Příště se můžete dočíst o přípravě ovocných moštů, džemů a protlaků. A také si připomeneme tipy pro diabetiky. Jak zavařujete vy? Foto: Profimedia.cz
autor článku:

Zavařování kompotů a marmelády

Recepty: 335

Fotografie článku: Zavařování kompotů a marmelády

Komentáře k článku Zavařování kompotů a marmelády

Celkový počet komentářů: 5
 • Mirek 27.08.2011 10:34:15

  udělali jsme džem 50%broskve 50%ostružiny to nemá chbu.

 • Zavařovací Sklenice Vojta 21.07.2011 14:36:09

  Doporučuji nový eshop www.zavarovaci-sklenice.cz kde prodávají fakt moc pěkné sklenice na zavařování a jsou tam i návody :)

 • Revoluce v zavařování Ondřej Prokop 21.07.2011 14:33:11

  Dnes jsme spustili prodej unikátních zavařovacích sklenic italské značky "čtyři roční pbdobí", poznejte revoluci v zavařování. Ušetříte si spoustu času a starostí, navíc sklenice se hodí i jako pěkný dárek: http://www.zavarovaci-sklenice .cz/. Dále jsme připravili několik receptů, které budeme dále rozšiřovat pro Vaši inspiraci.

 • gdoule macka 18.10.2009 20:10:53

  Dostala jsem bedýnku jedlých gdoulí. Neznáte někdo recept na marmeládu, klevelu či něco podobného. Je to prý výborné. Děkuji Marcela

 • zavařování v mikrovlnce Irina Malá 20.07.2007 00:05:23

  je rychlé a jednoduché.Velké sklenice uzavřené víčkem steriluji 5 minut - jednu sklenku.6 sklenic = 30 minut.Malé skenice jen 3 minuty jednu slenici.Vždy násobím počet sklenic počtem minut.Tepotu nastavit na 700W.!!!Je to recept od ing.Jaroslava Balaštíka- autora knihy KONZERVOVÁNÍ POTRAVIN......a funguje skvěle!!

Celkový počet komentářů: 5
Celkem záznamů: 5
Přidat příspěvek k článku Zavařování kompotů a marmelády
* Povinné pole

Píšeme jinde

 • Jak cukr škodí našemu zdraví?

  Jak cukr škodí našemu zdraví?

  Omezení cukru se netýká pouze těch, kteří chtějí zhubnout. Množství přijatého cukru totiž zásadně ovlivňuje vznik závažných chorob. Jak překonat chuť na sladké? Víte, že bychom denně měli sníst maximálně 25 gramů cukru?

 • Pečený čaj - vitamíny pro zahřátí

  Pečený čaj - vitamíny pro zahřátí

  Čaj v létě osvěží a v zimě zahřeje, pokud však dáváte přednost pravým ovocným čajům, o kterých víte, co obsahují, nebo vám nechutnají jejich sáčkové verze plné umělých aromat a dochucovadel, pak je na čase zkusit něco jiného.
přidat nový recept