reklama
hledat uživatel
       

Alkohol v arabských zemích

Vyrážíte do zemí, kde vyznávají muslimskou víru? Chcete si užít veselé večery se sklenkou dobrého alkoholu? Skloubit přísná pravidla s vlastním chtíčem nebude tak jednoduché.

Dovolená a nedostupnost alkoholu

Málokdo si umí představit správnou dovolenou bez kapky alkoholu. Vždyť si stačí uvědomit běžnou týdenní spotřebu. Po sportovním výkonu si dopřejeme "jedno či dvě" za odměnu, 2 deci vína k večeři na lepší trávení a sem tam se vyskytne nějaká ta oslava a následně panáček na spravení. A co teprve dovolená.

Ten, kdo si udělá předzásoby za domácích podmínek a cen, riskne přepravu pár láhví v kufru nebo příručním zavazadle, přijde si tak na nejlevnější variantu připravovaných drinků a večerních posezeních při vínku. Nesmíme si však zapomenout dobrý otvírák na pivní lahve i korkové zátky. Vydlabávání či zatlačování korku nám může pokazit chuť na další pokusy, pokud vůbec nějakou láhev seženeme.

Při cestě na vzdálené msto můžeme využít free duty shopů, obchodů v bezcelní zóně, kde také výhodně nakoupíme a seženeme nepřeberné množství aperitivů, vín, whisky, bílého i tmavého rumu, někdy už i místních nápojů. Ani při letecké přepravě se nemusíme bát přísných předpisů, které dovolují mít během letu v příručním zavazadle maximálně půllitrovou lahvičku s tekutinou, a to ještě uzavřenou v průhledném igelitovém sáčku. Duty free shopy jsou vybaveny speciálními taškami, díky kterým si bez obav nakoupíte, a bez kterých vás nepustí na palubu.

Předražené drinky všeho druhu

Možná si říkáte, proč s sebou vozit alkohol, vždyt je to sortiment, kterého je po celém světě dostatek. Vyvedu vás z omylu. Chystáte-li se do afrických zemí poprvé, budete nepříjemně překvapeni.

Nejlevněji z tohoto hlediska vyjde stravování formou all inlusive, to mívá v nabídce neomezené popíjení místních nápojů (piva a vína), už výjimečně tradiční pálenky z ovoce, za které už většinou musíme platit. A věřte, že při nákupu v hotelové restauraci či baru, hříšné peníze. Jenže mnohdy vám nic jiného nezbude, to když se v okolí nachází jen supermarkety a menší obchůdky pouze s vodou, džusy a nealkoholickým pivem.
Najednou zjistíte, že toužíte po nedostatkovém zboží a při zeptání se u pokladny po něčem "zakázaném" se na vás začne půl prodejny dívat podezřívavě.

Záchranou může být zběhlý český turista, který poradí a vyšle vás na zaručené místo. Většinou se jedná o kilometry vzdálený market s oddělenou místností pro náročné, kde jsou ceny velmi přijatelné. A tak si místo sklenky aperitivu při večeři dovolíte celou láhev, případně pro sebe nebo pro přátele přivezete suvenýr - pálenku z fíků, datlí a podobně. 

Pravidla muslimských zemí

Jen se podívejte na přísná pravidla nejvíce navštěvovaných arabských zemí (Egypt, Tunisko, Maroko, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a další...). Vzhledem k tomu, že v Africe žije mnoho muslimů a ortodoxních katolíků, většina z obyvatel nepije z náboženských důvodů. Víra jim alkohol nepovoluje ani v minimálním množství. V některých zemích je přísně zakázána i samotná výroba a prodej alkoholu, někdy i samotný dovoz pro vlastní potřebu týkající se i turistů, platí to zejména pro Saudskou Arábii. Proto si před cestou raději ověřte "pravidla" dané země. 

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • Božen Němec
  Božen Němec

  Alkohol ne,

  zato tam mají jiné laskominky - khat, betel, hašiš, čaj magorák atd. atd. to jim Prorok povolil :-)))

  15.07.2009 16:36:17

 • sladkymelounek
  sladkymelounek

  tak to ma byt. driv jse mpila hodne a proklinala,jsem ze je tu jen tak dostupny alkohol :-) ale uz nepiju,dam jsi jen tak parkrat vinko, mam libanonce shodou okolnosti muslima, ale zije ve svycarsku, kdyz jede domu a i tam tak nepije,ale semnou si jednou zacas da to vinko ale tak sklenku.a jsem za to rada, protoze mit doma chlapa,ktery pachne alkoholem je opravdu nestesti,a pak to ma vliv i na beh domacnosti a deti. takze je to spravne. to je muj nazor.

  19.05.2009 11:49:59

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Alkohol v arabských zemích

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.