reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Bolesti hlavy versus migréna

Rozdíl mezi občasnými bolestmi hlavy a pravou migrénou je markantní. Zatímco bolesti hlavy většinou ustoupí po podání lehkého analgetika a osvědčených obkladech, migréna se projeví pulzovitou bolestí, která zachytí jednu či obě strany hlavy a nepříjemné záchvěvy trvají až několik hodin.

Rozvinutý záchvat migrény již obyčejné léky proti bolesti nezastaví, je rozhodně lepší užít analgetika nebo nesteroidní antirevmatika již při prvních příznacích.

Léky proti migréně

Proti prudkým bolestem lze užít aspirin, paralen, ibuprofen i efferalgan. Správně zvolený lék dokáže bolesti hlavy utišit, zmírnit migrénu, ulevit od bolestí páteře i svalů, působí i při menstruačních bolestech. Není dobré kombinovat aspirin a ibuprofen, vzájemná kombinace může zapříčinit srdeční potíže.

Ovšem jak je známo, na lécích vzniká snadno závislost, organismus je oproti utišujícím látkám při častém užívání odolnější, na účinnou látku si tělo navykne. Pak přichází na řadu léky na lékařský předpis. Ale potíže lze řešit i jinak, přirozenější cestou.

Životosprávou proti migréně

Bolesti hlavy a záchvaty migrény můžeme ovlivnit i svým jídelníčkem a zvýšeným příjmem tekutin. Strava bohatá na minerální látky (hořčík, draslík), vitamíny (zejména B2) je výživově nejvhodnější. Strava by měla obsahovat hodně listové zeleniny, kapusty, banánů, dobré jsou i kombinované saláty s jogurtem.

Souvislost s vysokým krevním tlakem

Bolest hlavy může úzce souvist i s vysokým krevním tlakem. Další projevy (jako bušení srdce, závratě, nespavost a časté krvácení z nosu) nepříjemné pocity ještě umocní. Z rad léčitelů se vyplatí vyzkoušet účinky fenyklového čaje, pojídání čerstvé petrželky a časté pojídání papriky. Všeobecně platí - omezit příjem soli a zvýšit denní příjem ovoce a zeleniny.

Obklady z česneku

Vnitřní užívání česneku je při zdravotních potížích tím pravým lékem. Při migréně můžeme česnek také přikládat na kůži - právě k epicentru bolesti. Česnek stačí oloupat, rozčtvrtit a přiložit zabalený v gáze na oblast spánků.

Bylinky proti bolestem hlavy a migréně

Rostlinky z přírody působí výjimečně dobře. Za vyzkoušení stojí sypané čaje, které zaléváme horkou vodou a louhujeme až 30 minut. Báječně účinkuje máta, která má i protizánětlivé účinky. Za zmínku stojí majoránka, dobromysl, v neposlední řadě i zázračná guarana.

Guarana jako stimul

Guarana obsahuje téměř dvakrát více kofeinu než obvykle konzumovaná káva. Má povzbuzující účinky, bojuje proti únavě a připraveným čajem dokáže podpořit účinky užitých léků proti bolestem. Navíc vám dokáže zlepšit náladu, předejít depresím a dodat energii. Všimněte si, že guarana je taktéž látkou, která se objevuje v energetických nápojích.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 5
 • Kristýna
  Kristýna

  je mi 18 a na těžké záchvaty migrény trpím od 15ti let. Prášky typu Ibalgin, Ataralgin apod. pomáhaly jen ze začátku (to jsem ani nevěděla že se tomuhle stavu říká migréna. V prváku jsem navštívila neurologa a dostala jsem nejdříve první prášky Relpax, ale jejich nežádoucí účinky byly strašné! Sevřel se mi krk, černo před očima, tlak v těle a neměla sem sílu zvednout ani ruce. Pak sem sebou sekla a tak jsem jela znovu k neurologovi pro jiné. Dostala jsem prášky Cinie*50 a ty všem vřele doporučuji:) Když vás zastihne záchvat, jeden si vezmete, ale chce to, aby jste si hned po něm šli na hodinku nebo 2 lehnout a nejlíp usnout jinak nemusí úplně zabrat. Po vzbuzení jste v pohodě:) K tomu teda beru ještě prášky preventivní, nevím teď jak se jmenujou je to na C a bere se jeden každý večer (z toho moc odvařená nejsem, prášky se snažím brát co nejmíň) a ten je určený k tomu aby se migrény objevovaly co nejméně. Obojí je samozřejmě na předpis. Dříve mi pomáhala na počáteční stav migrény půl litr sklenice studené vody a do toho vymačkat půlku citronu, ale to už mi nezabírá:P Přeju hodně štěstí migrenikům, držte se, i když vím, je to peklo:/

  13.01.2012 09:56:42

 • Vašek
  Vašek

  Jogurtem proti migréně?

  V mém případě bojovat, jakýmkoliv mléčným výrobkem proti migréně = přilévat benzín do ohně. Jinak souhlasím s Markétou. Člověk si musí najít cestu. Mě docela zabírá Fromen. Neuroložku bych nejradši zastřelil, mě pomohla až moje obvoďačka.

  04.12.2007 22:59:42

 • Markéta
  Markéta

  Bylinky jako prevence, při bolesti léky

  Mám velké zkušenosti s pravou migrénou, několikadenní bolesti, vím, že bylinky, vitamíny,strava a životospráva dělají strašně moc, bohužel, každému pomáhá něco jiného, někomu dokonce některá bylinka může i záchvat migrény vyvolat, nebo ho uspíšit, mně třeba káva, čaj. Migrenik se musí hodně sledovat a najít si tu svoji cestu, co mu dělá dobře. A pokud se ozve opravdový záchvat, nevěřím na pomoc žádných bylinek, ani léků typu analgetik, migrénu jsou schopny zastavit jen tzv. triptany - zvláštní skupina léků určená právě na migrénu, mám s nimi výborné zkušenosti, informujte se u svého neurologa.

  17.08.2007 08:15:32

 • ŠárkaZ
  ŠárkaZ

  Léky na bolest jsou taky řešení, ale opravdu když hlava bolí v kuse víc dnů a léky nezabírají tak to je takové malé šílenství. Nepřeji nikomu bolest hlavy. Ano akupunktura mi také na tohle pomáhá.

  14.08.2007 16:57:03

 • Jovinka
  Jovinka

  Člověk, který nemá bolesti hlavy trvající třeba i tři dny tak ten to nepochopí. Já osobně mívám tyhle bolesti a pomáhám si akupunkturou a baňkami. Vřele doporučuji najít takového lékaře.

  31.07.2007 21:28:41

Celkem záznamů: 5

Přidat příspěvek k článku Bojujeme proti bolestem hlavy a migréně

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.