reklama
hledat uživatel
       

Stres v medicíně

Stres můžeme definovat jako souhrn fyzických a duševních reakcí na nepřijatelný poměr mezi skutečnými nebo představovanými osobními zkušenostmi a očekáváními. Podle této definice je stres odpověď, která v sobě zahrnuje jak fyzické, tak i psychické složky. Jinými slovy, stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž - fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí (čerpáno z encyklopedie Wikipedia).

Projevy stresu

Je toho na vás moc? Problémy v práci, děti v pubertě a manžel chce ještě i teplou večeři? Cítíte se unavená, trpíte nespavostí a nedokážete se na nic soustředit. Jste nervózní, neklidná a nepřiměřeně popudlivá; nemáte chuť k jídlu, trápí vás žaludeční nevolnost a máte průjem nebo naopak zácpu. Velmi vás bolí hlava a na sex nemáte ani pomyšlení. Jste podrážděná, všichni vás jenom zlobí a rozčilují, jste apatická a šíříte na všechny svůj pesimismus. Tohle jsou základní příznaky stresu.

Bojujeme se stresem

Pokud zrovna nemůžete změnit prostředí, otevřete si alespoň okno, napijte se chlazené minerálky nebo si zajděte omýt obličej studenou vodou. Nejlepšími bojovníky proti stresu jsou vitamíny (vitamíny skupiny B, kyselina pantotenová i kyselina listová , vitamin D3, A, C a E), a proto se pojídáním vhodných potravin snažíme stres odbourat.

Bílý jogurt obsahuje vitamíny skupiny B, A (důležitý pro zrak) i D (důležitý pro tvorbu kostí).

Banány obsahují sodík a stejně jako rajčata a kiwi i draslík a podporují dýchání a okysličování krve. Kiwi má také několikanásobně vyšší obsah vitamínu C (chrání buňky) než-li pomeranč.

Sezamová semínka jsou stejně jako pšeničné klíčky zdrojem hořčíku a vitamínu E (posilují imunitní systém), navíc obsahují i vitamíny skupiny B (podílející se na tvorbě energie).

Sojové boby a tofu obsahují draslík, který má uklidňují vlastnosti.

Vynikajícím pomocníkem při zvládnutí stresu jsou i bylinné čaje, třeba s obsahem sibiřského ženšenu, kozlíku (může působit ospalost), máty nebo třezalky.

Vyhnout bychom se měli především alkoholu, který stres nepotlačuje, ale naopak vyvolává, a nápojům obsahujících kofein (káva, cola).

Máte účinnou metodu boje proti stresu? Podělte se o ni s námi.

Já při prvních příznacích stresu sáhnu po kvalitní čokoládě a nechám si hýčkat alespoň své chuťové buňky. A pomáhá mi to.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • Eva
  Eva

  Re: jak na stres?

  Mně pomáhá svařák z červeného vínka, dobrá hudba (tzv.cajdáky), u které si "krásně popláču" a stres se uvolní...Jinak jsou báječné ampule mateří kašičky s ženšenem (bal.cca 105,-Kč), pomáhají....

  17.03.2009 13:49:21

 • duli
  duli

  Já zvládám stres díky kamarádkám,které už léta mám,ale jinak,když příjdu z práce a jsem ve stresu a unavéná,naliju si sklenku dobrého červeného vína a pustim si k tomu nějakou hudbu,nejraději Madonnu.Ta mi úplně vyčistí hlavu.

  12.03.2009 16:20:25

 • zazamouth
  zazamouth

  me zas pomaha rzvalit se do kresla dat kafe a cigarko a proste vypnout:-))

  07.03.2009 20:23:50

 • Diany Saverove
  Diany Saverove

  Drive jsem kourila,zahanela stres kourenim. Pred tremi tydny jsem definitivne prestala kourit,protoze cigarety sice zdanlive zahanely stres,ale nebyla to pravda.Kdo prestava kourit,tak se i vyrovnava se stresem.Nakonec clovek prijde na to ze stres se da zvladat i bez cigaret a s cistou hlavou.To je moje pozitivni skusenost.S pozdravem DIANA

  07.03.2009 20:00:32

 • baryk
  baryk

  nutela a piškoty,ale nedá se to praktikovat moc často,to by se člověk asi jen kutálel.Jinak je nejlepší opravdu si udělat chvilinku pro sebe a jít do přírody a nebo se projet na kole.Úplně super je vyjet si na kole na Luž :-))

  07.03.2009 19:12:15

 • Earl
  Earl

  dát si špeka ze skéra

  06.03.2009 09:42:51

 • Nirvana
  Nirvana

  Mne pomaha proti stresu -kdyz se jdu ven projit na 1hodinu.Vnimam krasy prirody a tim zapominame na sve starosti,prave ted budou v rozkvetajici prirode ty nejlepsi podminky.uvidite,ze to pomaha!

  06.03.2009 08:23:02

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Bojujeme se stresem

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.