reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Pokud jste věnovali svůj čas k přečtení článků Borůvka černá - výskyt a sběr a Borůvka černá - využití a zpracování plodů, určitě se budete chtít dozvědět i o blahodárných účincích těchto bobulí.

Jaké důležité látky borůvka obsahuje?

Plody i listy borůvky jsou drogou, která se využívá nejen v lidovém léčitelství, ale také ve farmaceutickém průmyslu. Plody skrývají velké množství tříslovin a glukokininů (myrtilin), cukry, organické kyseliny, pektin, barviva karoteny, dokonce mangan, významná barviva anthokyany a především drogu Fructus myrtilli. Tuto drogu, také třísloviny a vitamín C ,obsahují i listy.

Účinky plodů a listů borůvky na náš organismus

Barviva plodů příznivě ovlivňují náš zrak, regeneraci rodopsinu (očního purpuru). Ten zvyšuje zrakovou ostrost a je nezbytný při vidění ve tmě i umělém osvětlení. Borůvky proto byly např. nezbytnou součástí jídelníčku letců za 2. světové války. Dodnes se využívají ve farmacii k výrobě očních přípravků a v jídelníčku je mají letci i kosmonauti.

Z listů borůvek se v lidovém léčitelství i průmyslově vyrábějí diabetické čajové směsi. Zmíněné glukokininy snižují hladinu krevního cukru. Borůvka je označována za rostlinný inzulín. Ze sušených plodů i listů se připravují směsi protiprůjmové. Borůvky zmírňují střevní i žaludeční potíže, odpuzují střevní parazity. Úlevu působí i při menstruačních bolestech, uvolňují svaly a křeče. Odvar z listů dobře poslouží i jako náhražka pravého čaje. Plody borůvky, hlavně čerstvé, příznivě ovlivňují hojení a obnovu sliznic. Mají vysoký dezinfekční účinek a odvar z borůvek sušených je vhodným kloktadlem při zánětech ústní dutiny.

Borůvky jsou velmi bohaté na živiny, což blahodárně působí na celkovou vitalitu a obranyschopnost organismu . Působí jako antioxidant a chrání naše tělo před volnými radikály, viry a bakteriemi. Látky obsažené v borůvkách pomáhají při zklidnění nervů a odbourávání stresu. Pravidelné používání odvarů a obkladů může zmírňovat i některé kožní neduhy a alergické problémy. Borůvky také blahodárně působí na krevní oběh, pročišťují i ledviny a močové cesty. Z listů a plodů lze připravovat odvary a zápary, které používáme vnitřně, na zánětlivá místa i zevně.

Příprava čaje proti průjmu

10 g sušených borůvek přelijeme 250 ml vařící vody a necháme pod pokličkou asi 15 minut luhovat. Pak scedíme a pijeme při potížích několikrát denně. Při průjmu lze rozžvýkat a jíst hrstku sušených bobulí i přímo.

Závěr

Čerstvé borůvky seženeme v létě na tržnicích, sušené bobule, listy nebo dokonce borůvkový extrakt lze koupit v bylinářských obchodech. Jejich cena je ale poměrně vysoká.

Určitě tedy stojí za to, nasbírat si v létě vlastní zásobu borůvek. Nejen k přípravě dobrot, ale i k vytvoření zásob vitamínů na zimní období.

Skvělé recepty z borůvek

Kynuté borůvkové knedlíky
(doba přípravy 1 hod )

Chutné borůvkové muffiny
(doba přípravy 30 min )

Borůvkové pohlazení
(doba přípravy 1 hod )

Plněné borůvkové knedlíky
(doba přípravy 30 min )

Borůvkové koláčky s tvarohem
(doba přípravy 1 hod )

Borůvkové pancakes
(doba přípravy 30 min )

Borůvkový koláč s drobenkou
(doba přípravy 1 hod )

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Borůvka černá - nenápadná léčivka s pestrým využitím v kuchyni

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.