reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Vznikla šlechtěním z plané borůvky a pochází z Anglie. Po dalším výběru vzniklo několik kříženců s velkými plody, velice chutnými a bohatými na vitamíny. Některé odrůdy dorůstají do výšky dvou až tří metrů, některé jen do jednoho metru. I velikost plodů se liší - mladé rostliny nesou větší plody než rostliny starší.

Pěstování velkoplodých borůvek u nás

Snad již od roku 1954 se začaly pěstovat velkoplodé borůvky i u nás. V Litomyšli v okrasných a ovocných školkách. Původně to byla jedna mateční rostlina z Holandska, postupně se sortiment rozšířil až na dvacet odrůd dobrého ovoce. K borůvce velkoplodé - kanadské lze přirovnat jakostí pouze naši borůvku lesní, která má ale velmi drobné plody. Kanadská borůvka má však plody nejen velké, ale i velice jemné. Keř borůvky kanadské je u nás poměrně známý a rozšířený. Borůvka je totiž v našich podmínkách mrazuvzdorná, mohla by se pěstovat i ve volné přírodě tam, kde se daří kyselomilným rostlinám. Pouze by musela být půda lehká, s nitrogenními bakteriemi. V těžké půdě borůvky neprospívají a brzy v ní hynou.

Podmínky pro správné pěstování borůvek

Záleží však na dodržování pěstitelských podmínek. Jejich nedodržení odradí pěstitele od jejich dalšího pěstování. Je proto velmi nutné, aby každý, kdo se chce zabývat pěstováním zahradních borůvek, věnoval takovým rostlinám dostatečnou péči a čas, a soustředil se především na správnou přípravu půdy. Ta je totiž základem dalších pěstitelských úspěchů.

Příprava půdy a dalších několik rad

Několik rad, jak zajistit vhodnou půdu pro pěstování borůvky velkoplodé:

  • Velkoplodé borůvky nesnesou vápno - proto se úspěchů ve výnosech dosahuje tam, kde se pěstují ve směsi dvou dílů mechové rašeliny s jedním dílem písku a s přídavkem dobře zetlelé hovězí mrvy nebo usušeného a rozdrceného kravince. Pokud není k dispozici rašelina, lze použít lesní hrabanku, nejlépe borovou nebo bukovou.
  • Dostatečná velikost jamky - jamky pro sazenice by měly být alespoň 60x40 cm velké. Plnit bychom je měli vhodnou (výše uvedenou) zeminou. Do ní pak vsadit sazenice.
  • Pravidelné zalévání - borůvky vyžadují dostatečně vydatné a pravidelné zalévání. Nejvhodnější je voda dešťová, potoční, voda z rybníka nebo z řeky. Zaručuje nám totiž to, že v ní není vápník.
  • Slunné místo - výsadbu rostlin provedeme na slunné místo, během pěstování rostliny přihnojujeme.
  • Ochrana keřů - nesmíme zapomenout na ochranu vzrostlých keřů - postačí kryty z drátěného pletiva (určené pro stavbu králíkárny). Dozrávající bobule jsou totiž velmi chutnou potravou pro ptactvo, před kterým je tedy musíme uhlídat.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Borůvka zahradní

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.