reklama
hledat uživatel
       

Med při nachlazení

Med je dobře znám pro své blahodárné účinky. Má schopnost ničit bakterie a je uznáván za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Čaj proti nachlazení by měl obsahovat nejen med, ale také cibuli, česnek a citron. Pro starší jedince můžeme do čaje s medem dát i trochu slivovice. Pokud se chystáme bojovat proti chřipce, nesmíme zapomenout, že teplota nad 45 °C příznivé účinky medu na organismus oslabuje. Proto není vhodné sladit medem vroucí nápoje. Dobrou prevencí je i pojídání medu, ale nic se nesmí přehánět. Med rovněž posiluje imunitu, předchází angínám, rýmě a zánětům horních dýchacích cest. Pomáhá při nespavosti, zlepšuje trávení a posiluje srdce.

Recept na pampeliškový med krok za krokem  

Celer proti chřipce

Pokud med nezabere v boji proti chřipce, sáhneme po celeru. Kromě vitamínů skupiny B, C, K, A, E, obsahuje rovněž draslík, hořčík, chrom, sodík, železo, zinek a vápník. Celer je ideální v boji proti nachlazení. Celerová šťáva dodává tělu množství vitamínů, čímž celkově posílí náš organismus.

Celer i jako afrodiziakum 

Lípa velkolistá

Čaj z lipového květu je všeobecně vyhlášený známý lék proti chřipce. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má také odhleňující účinky, a proto si tahle bylinka přidává do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Čaj můžeme pít preventivně, ale musíme ho pít trvale.

Divizna velkokvětá

Nejenže tahle rostlina působí dekorativně a svými žlutými květy zkrášluje zahrady a celou okolní krajinu, ale rovněž má i léčivé účinky. Používá se na průdušky a plíce. Uvolňuje hleny, čistí průdušky při chrapotu a pískání. Pomáhá při zánětu průdušek a zmírňuje dráždění horních dýchacích cest. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Silný odvar se používá jako kloktadlo.

Podběl lékařský

I když se tahle bylinka v lékárnách neprodává, můžeme si ji nasbírat na loukách, kde jí je dostatek. Léčebné účinky podbělu znal už starořecký lékař Hippokrates. Podbělem tišil suchý kašel. Rostlina je výbornou rostlinou na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí průduškové astma, zápal plic, kašel, zahleněné plíce a průdušky. Podběl můžeme v běžných dávkách krátkodobě užívat i samostatně. Lepší je ale podběl užívat v čajových směsích.

Plícník lékařský

V našich lesích a hájích plícník rostě hojně. Rostlina patří k mladým léčivým rostlinám. Odvar z květů a čerstvé listy jsou doporučovány při všech plícních onemocněních. Čaj z květů a listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako je zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic, apod. Plicník se dobře uplatňuje při poškození sliznice hltanu žaludku. Mladé jarní lístečky plicníku, ochucené citronovou šťávou a medem nebo cukrem, se doporučují jako součást zdravého salátu.

Prvosenka jarní

Svou krásou se prvosenka stala symbolem jara. Prvosenka svým účinkem působí na dýchací orgány. Uvolňuje hleny, léčí chřipku, prochlazení a astma. Pomáhá při suchém kašli.

Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma? 

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • petr
  petr

  celerovou štavu nepíjte prožene vás to

  12.02.2020 18:46:30

 • haničkaT
  haničkaT

  Bylinky jsou v léčbě dýchacích cest nezbytné. Dokonce ani horké sádlo není marná babská rada, může pomoci i vstřebat usazený hlen. Na záněty ale také zabírá curenzym. Poměrně účinná enzymoterapie, léčí záněty, má hojivé účinky a posiluje imunitu organismu. Ptejte se lékaře.

  30.07.2010 15:50:10

 • fosil
  fosil

  "...Pokud se chystáme bojovat proti chřipce, nesmíme zapomenout, že teplota nad 45 °C příznivé účinky medu na organismus oslabuje. Proto je vhodné sladit medem vroucí nápoje..." ???

  30.01.2008 11:00:38

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Bylinky při chřipce a viróze: Které opravdu pomohou?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.