reklama
hledat uživatel
       

Češi nesmí prodávat pomazánkové máslo

Česko porušilo pravidla Evropské unie, když povolilo, aby se na trh dostaly výrobky označené jako pomazánkové máslo.

Česko porušilo pravidla Evropské unie, když povolilo, aby se na trh dostaly výrobky označené jako pomazánkové máslo. Ve čtvrtek o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku.

Více o kauze POMAZÁNKOVÉ MÁSLO naleznete v článku na Aktuálně.cz

Pojem máslo je podle norem Evropské unie možné používat pouze u výrobků obsahujících více než 80 procent mléčného tuku.

Pro české pomazánkové máslo podle Bruselu odpovídá název "roztíratelný tuk".

Oblíbený výrobek s tradicí

Pomazánkové máslo je oblíbeným tuzemským specifickým výrobkem s více než třicetiletou tradicí.

Nižší podíl tuku a nižší energetická hodnota pomazánkového másla v praxi znamená, že jde o výrobek, který je v souladu se současnými stravovacími trendy. Roční tuzemská produkce tohoto výrobku činí více než 7000 tun.

Pomazánkové máslo vyrábí pět společností - choceňská, želetavská a bystřická mlékárna a společnosti Madeta a Laksyma. Pod změněnými názvy se vyváží do Polska, na Slovensko a také do Ruska, kde neplatí unijní legislativa.

Foto: Isifa/Thinkstock
Zdroj: Aktualne.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 5
 • Jirka
  Jirka

  Podle mě, a asi souhlasíte všichni, byla Chyba vůbec jít do té "evropské unie" ..je to zase jenom o lidech, kteří se hádají a hádají a řeší věci, které by se řešit neměly.. co je to vlastně "unie" ??? ... hm ? já v tom nevidím žádný význam..

  ...pomazánkové máslo... ts.. taková pííčovina : - (

  26.06.2013 06:57:30

 • badatel
  badatel

  máslo nebo např.rum?

  Proč my pořád musíme někomu panáčkovat?Teď je to pomazánkové máslo,za rok si zase nějaký frantík nebo němec vzpomene,že třeba pivu nemůžeme říkat pivo.Proč nemůžeme mít rum?!!!V Rakousku normálně rum mají,rum s 37,5% alkoholu!!!!My jsme něco meně.Ale hlavně naši zástupci eu prlamentu nestojí za nic,i přes svoje půlmilionové platy,měsíčně.

  15.11.2012 19:37:21

 • Jana+3rošťáci
  Jana+3rošťáci

  Unie řeší kraviny a důležité věci kašle!!! Naše dobré Pomazánkové máslo je prostě NAŠE už několik desítek let a teď přijdou nějací pitomci s tím, že se to tak nesmí jmenovat? Tak já bych třeba nějaký "roztíratelný tuk" nekoupila, ač mám pomazánkové máslo moc ráda, i moje tři děti ho zbožňují. Jen doufám, že si unie někdy všimne toho, co se k nám posílá za potraviny. Třeba nanuky vyšší cenové kategorie chutnají úplně jinak u nás a zcela odlišně - mnohem lépe - třeba hned za hranicemi v Německu!!! Tohleto by měli řešit a ne krást nám naše pomazánkové máslo!!!!

  23.10.2012 06:48:58

 • TOM
  TOM

  Mám za to, že EU má důležitější věci k řešení. O tom, co se bude u nás prodávat a pod jakým jménem, alespoň u výrobků, které jsou dlouhodobě na našem trhu, nesmí rozhodovat nějaký úředník v Lucemburku.

  22.10.2012 14:30:39

 • Janinka
  Janinka

  pomazánkové máslo

  Všichni Češi ví že to není máslo.V unii by nám zakázali nejraději všechno.

  21.10.2012 00:56:17

Celkem záznamů: 5

Přidat příspěvek k článku Češi nesmí prodávat pomazánkové máslo

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.