reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Chci zhubnout a trvale!

Rozhodli jste se zhubnout zimní kilogramy, a proto jste vyměnili svůj standardní jídelníček za zdravější, ale ručička váhy ukazuje stále stejně? Na vině může být nevyvážený příjem bílkovin, tuků a sacharidů.

Zdravé hubnutí

Mnoho z nás si myslí, že pokud bude jíst zdravější potraviny, tak zhubne. Ovšem to je první omyl. Alespoň z počátku, než se v redukčním stravování zaběhnete, je to stále o matematice. Musíte počítat, nejen energetický příjem, který je v tabulkách uváděn v kJ, ale také obsah bílkovin, sacharidů a tuků. Ptáte se proč tohle všechno? Je to jednoduché. Nevyvážený přísun všech zmiňovaných hodnot může mít za následek sice úbytek, ovšem ne tuků, ale svalové hmoty. Což je špatně. Takže má rada je: počítat, počítat a ještě jednou počítat.

Kolik čeho při hubnutí

Při redukčním jídelníčku by měl být váš denní energetický příjem okolo 4000 - 5000 kJ Při příjmu 4000 kJ by strava měla obsahovat za celý den 70 g bílkovin, 35g tuku, 90g sacharidů. Při příjmu 5000 kJ pak bude potřeba 85 g bílkovin, 40g tuku, 120g sacharidů. Jídlo si rozložte do 5 - 6 denních porcí s tím, že na snídani počítejte okolo 1000 kJ, na dopolední svačinu 400 kJ, oběd by měl mít energetický příjem přibližně 1400 kJ, odpolední svačina 400kJ , večeře 1400 kJ a případně i pozdní druhá večeře 400 kJ.

Tuky

Z tuků upřednostňujeme rostlinné, naopak živočišné se snažíme konzumovat minimálně. Měli bychom vědět, že tuky nejsou jen ty, co používáme při přípravě pokrmů jako je olej nebo máslo, ale velké množství tuků je již v potravinách. Živočišné tuky jsou obsaženy v mase a masných výrobcích jako jsou uzeniny. Proto se jejich konzumaci vyhýbáme. Z uzenin si můžeme dopřát jednou za čas kuřecí prsní šunku. Z masa upřednostňujeme bílé. To znamená kuřecí, nejlépe prsní, ryby, králíka a čas od času si můžeme dopřát také hovězí. Ze způsobů přípravy upřednostníme vaření, dušení, či grilování bez tuku.

Sacharidy

V tabulkách jsou někdy uváděny jako glykemický index. Čím je GI vyšší, tím více je pro redukci hmotnosti nevhodný. Jeho přílišná konzumace můžeme postupem času za následek glykémii neboli vysoký obsah cukru v krvi. Glykemický index si musíme hlídat všichni. Nejen ti s cukrovkou, ale i ti z nás, kteří mají potíže s nadváhou či obezitou a mají neustálý pocit hladu. Kde všude sacharidy najdeme? Ať už vás to překvapí nebo ne, jsou v mnoha potravinách, a to i v těch, které se na první pohled tváří zdravě a vhodně i při dietě. To znamená v rýži, těstovinách, pečivu, produktech z mouky, bramborech, ale i v ovoci a zelenině. Nelze se jim však naprosto vyhýbat. Naše tělo i sacharidy prostě potřebuje.

Bílkoviny

Jsou ve zdravém jídelníčku velmi důležitou složkou, Jsou základem pro tvorbu a obnovu tkání, mají dlouhodobou sytící schopnost. Dělí se a plnohodnotné, které najdeme zejména v bílém mase, mléčných výrobcích a ořeších. A neplnohodnotné, které jsou obsaženy v luštěninách a obilovinách. Ve správně složeném jídelníčky by měli být oboje ve vyváženém poměru.

Redukce krok za krokem

V první řadě je nutné mít motivaci a důvod, proč chceme zhubnout, ať už je to kvůli zdraví či z estetického hlediska. Motivace je důležitá, zadává nám v podstatě jakýsi cíl. Tedy to, co by mělo pro nás být tím kýženým výsledkem, pro který podstupujeme změnu životního stylu.

Pakliže chcete skutečně a trvale shodit kilogramy a rozhodně s nimi nazpět nehodláte počítat, pak zapomeňte na všechny drastické i méně drastické diety a začněte žít zdravě. Zapomeňte také na rychlý a výrazný váhový úbytek typu "zhubla 20 kg za dva měsíce". Počítejte s tím, že ideální a reálné je shodit max. 1 kilogram týdně. Dejte si reálný cíl. Tedy kolik chcete zhubnout a do kdy. Pokračujte tím, že se zvážíte a změříte. Pozor, váhu položte na nějaké místo, kde může stát neustále, aniž by překážela, važte se vždy na stejném místě, ve stejnou dobu a pokud možno i ve stejném oblečení. Změňte svůj jídelníček a nezapomeňte počítat. Přidejte pohyb a dodržujte pitný režim, omezte sůl na minimum a uvidíte, že již po pár dnech bude ručička na váze skutečně ukazovat méně a vám se zlepší nálada, sebevědomí chuť do dalšího hubnutí a budete se cítit výrazně lépe.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 22
 • Zuzana
  Zuzana

  Komentář k článku Chci zhubnout a trvale!

  Kdo by rád skutečně zhubnul natrvalo a pouze tuk, ať mrkne sem www.zhubnout50kg-zdrave.g6.cz. Zaměřuji si především na klienty s velkou nadváhou a z Jihomoravského kraje či Vysočiny.

  24.04.2014 17:53:38

 • Michaela
  Michaela

  Mě se podařilo zhubnout 5,6 kg za dva měsíce, v pase o 4 cm méně, boky o 5 cm méně, prsa, ruce o 3 cm méně, stehna o 4 cm méně z původních 71,1 kg na 65,5 kg. Změnila jsem životosprávu a zvýšila pohybovou aktivitu. Koupila jsem i sporttester a hlídala si pohybovou aktivitu podle něj, holky doporučuji je to výborná věc. Je to už půl roku a stále si svou váhu držím. Měla jsem sestavený plán od výživové poradkyně, pokud budete chtít napište e-mail ([email protected]) pošlu vám kontakt. Jedla jsem vyváženě, žádné doplňky stravy, všechno dostupné potraviny. Mám strašně dobrý pocit, je mi mnohem lépe a hlavně mám i více energie. Změnilo mi to pohled na život.

  11.10.2013 09:17:48

 • Barca
  Barca

  Já zase do pravidelného jidelnícku zaradila CLA TrioActive, které obsahují chrom a zelený čaj,takze napomáhají lepšímu fungování metabilismu a tím rychleji telo spaluje. Já se cítím skvěle a zatím se nedostavil ani jojo efekt,jako po vysazení jiných tablet na hubnutí.

  08.04.2013 11:24:33

 • petra87
  petra87

  Ahoj holky :)

  Problémy s váhou jsem řešila už od svých patnácti let. V osmnácti se zjistilo, že mám hyperfunkci štítné žlázy. Byla jsem skutečně zoufalá a přišla jsem si sama.. Vrazila jsem spoustu peněz do produktů, vyzkoušela řadu diet, ale výsledek se samozřejmě nedostavil.... :( V lednu jsem narazila na nově otevřené poradenské centrum, a řekla jsem si, proč to nezkusit. Moc mi pomohli, a během dvou měsíců jsem dostala 8kg dolů! :) A co je hlavní, hubnu na základě správného stravování, nikoliv zázračných tablet nebo koktejlů! A k tomu si tam zakládají na individuálním přístupu, můj specialista je sympaťák, vždycky si dobře popovídáme. :) Samozřejmě mi vždy skvěle poradí a díky němu jde váha dolů jako po másle. :)
  Tady se k ním můžete přihlásit:
  http://umime-hubnout.cz/

  Nedělám si legraci, doporučila jsem je i svým kamarádkám, které taky bojují s hubnutím. I ony jsou stejně spokojené jako já :)

  04.03.2013 13:13:32

 • alis
  alis

  Dobré rady na hubnutí, plus dietní recepty a cvičení na webu zde
  http://www.jak-zhubnout.superk o.com/

  05.03.2012 21:38:41

 • Sonie
  Sonie

  Hudnout trvale..dieta atd. Nesouhlasím s tím. Může mi říct kdo chce co chce, ale vlastní zkušenost nikdy nezapřu. Za 3 měsíce mám dole 15 kg, což se nedá nazvat nezdravým hubnutím. Ani nevím co to dieta je, to upřímě. Ano, změnila jsem jídlo. Nejím knedlíky a podobná jídla, tak jako dřív a když už tak 1-2 a stačí mi to. Pohyb..chůze, žádný autobus a ještě mi to udělá radost když jdu a potkám někoho známého. Jelikož se jedná o cestu do práce, tak to tedy není nic moc. s těží 40 minut denně. Ale pomáhá mi to. Na zpevnění každý den 30 dřepů a jéje. Ani to nebolí a žádnou pevnou vůli nemám. Trápit se abych nesnědla o půl rohlíku navíc, to nemá cenu.

  06.01.2012 13:52:52

 • koko
  koko

  Hubnutí s CD :)

  Dobrý den,
  pokud opravdu chcete zhubnout mám pro vás ideální možnost na to jak zhubnout bez prášků,cvičení ap...
  Hubnutí pomocí hudby !? Je to vůbec možné ano ! Pomocí podprahových informací. CD :
  Snížení nadváhy :
  Tato nahrávka je pomocí pro všechny, kdo se snaží změnit své nepříliš dobré stravovací návyky a moc se jim nedaří. Trvalého a bezpečného snížení váhy je možné dosáhnou pouze změnou stravovacích návyků, každá dieta je vždy pouze dočasné řešení. Každému, kdo se dopracoval k tomuto poznání je pomocí tato nahrávka, která napomůže k upevnění správných stravovacích návyků pomocí kvalitních sugescí. Pozor, pokud má Vaše nadváha jinou příčinu, než nezdravé stravovací návyky, je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
  Pokud opravdu chcete zhubnout ozvěte se na tento e-mail - [email protected] CD vám pošlu. Aby byl výsledek opravdový je nutné nahrávku poslouchat 2x dně (nahrávka má 30 min) a za měsíc už sami uvidíte jak se vaše tělo naučilo zdravému životnímu stylu

  02.12.2011 20:38:23

  • albrecht omar
   albrecht omar

   zkuste bezhladu.cz

   po brouzdání netem jsem našel docela zajímavý web, sestavují diety pro lidi co rádi jedí, zajímavý je tzv. prasečí den:))
   Hubnout a jíst svá oblíbená jídla..hmm, proč ne

   29.12.2011 22:57:27

 • Milan
  Milan

  Ono to není jen o hubnutí ale taky o tom cítit se dobře. Je toho více. Je opravdu hodně lidí kterým to pomohlo a ty lidi jsem viděl na vlastní oči. S tím co píšete není problém, jíst můžete v míře co chcete, není to extrém jaký nám sugerují televize, ale jak vy píšete - ruku na srdce, jaké procento lidí v dnešní době cvičí, kolik lidí v dnešní době jí to co by měli.....? Kokteily se dají samozřejmě pít celý život, s tím opravdu není problém. Lidé vidí problém v ceně, v tom ale problém není, podívejte se kolik stojí vaše snídaně a kolik Herbalife (v podstatě lepší polopenze za 1390kč), další je nemalý rozdíl v "nastartování" apod. Jojo efekt je taková samozřejmost, ten tu bude vždycky, pokud se nenaučíte stravovat tak jak by jste měli - o tom to je. Mě a ostatním lidem Herbalife pomohl, je to taková "pomůcka" jak toho docílit. Jak jinak vysvětlíte ty desetitisíce lidí (pár desítek příběhů jsem slyšel na "vlastní uši" a hlavně viděl jejich konečnou proměnu), kterým Herbalife pomohl. Sám ho používám a rozhodně bych nedovedl prodávat a používat něco, co nefunguje, to vážně ne.

  Přes internet se to špatně vysvětluje, ty výsledky stojí za to vidět na vlastní oči. Ale byl jsem taky jako vy, máma to používala 6 let a já tomu nevěřil, teď se už nedivím z čeho měla tolik energie. :D

  23.02.2011 20:04:23

 • Milan
  Milan

  Dobrý den,
  jsem poradcem pro výživu. Pracuji pro
  společnost Herbalife, která je rozšířena po celém světě. Máme 100%
  úspěšnost s regulací váhy pokud klient spolupracuje (dodržuje mé
  rady).

  Našel jsem na internetu váši žádost o pomoc. Nabízím se vám s levným
  (a hlavně zdravým) řešením regulace váhy. V rychlosti se vám to
  pokusím vysvětlit - zakoupíte si u mě pixlu Herbalife F1, která vám
  vydrží měsíc za 1390kč. Během minuty a půl si namícháte koktejl
  místo snídaně a večeře, tím do sebe dostanete všechny důležité
  živiny, vitamíny a na oběd si dáte jedno výživné jídlo. Ve výsledku
  vaše výživná snídaně a večeře vyjde okolo 25kč. Kolik peněz stála
  vaše snídaně a večeře doteď a jak zdravá byla? Dva krajíce chleba,
  máslo, šunka, pití vás vyjdou na více jak 23kč a zdaleka vás
  nenastartují jako náš výživný koktejl, takže v ještě vyděláte. Celé hubnutí je založené na
  tom, že tělo dostane co potřebuje díky správně vyvážené stravě. Díky
  tomu se tělo s váhou vypořádá samo (ať už podváha nebo nadváha). Celý
  výsledek můžete umocnit cvičením. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit
  i nárůst energie, necítím se unavený. Naše práce je z velké části
  založená na referencích, proto není problém ukázat výsledky našichklientů. Nebojte se a kontaktujte mě, rád vám poradím a navedu vássprávným směrem, budu s vámi komunikovat po celou dobu vaší nové cesty za skvělou postavou. Pokud máte zájem tak napište a obratem vám odešlusvůj kontakt, následně vás mohu přesměrovat na reference našichklientů (živý rozhovor po internetu) nebo můžeme zahájit vašítrvalou přeměnu do hezčího těla. Máte-li zájem opravdu zhubnout, kontaktujte mne na email: [email protected] pozdravemMilan

  17.02.2011 17:05:51

  • Niky01
   Niky01

   Nemyslím si

   Dobrý den, to, co píšete je hezké, ale nemyslím si, že účinné po celý život. Je krásné vypít 2x denně koktejl a moci si dát něco na oběd, ale chyťmě se za srdce, toto se nedá dělat do konce života. Jsme lidé, ne stroje jedoucí na koktejly. Naše tělo si "potřebuje" dát jednou kousek sýra, jednou kousek šunky - vždyť máme chuťové pohárky a chuť je jednou ze základních smyslů. A když se jí s rozumem, můžeme si dopřát i chuťové prožitky, ne snídaně a večeře ve fromě koktejlů. A to, že se to může umocnit cvičení, promiňte, ale cvičit se MUSÍ. Každý člověk má svůj bazální metabolismus - čili určité množství energie, které jeho tělo spotřebuje, když je v klidu za den. Jakmile se začne držet dieta (čili tělo nedostává to, na co bylo zvyklé), reaguje snížením tohoto metabolismu. Aby k tomu nedošlo, je potřeba cvičit - pohybem se metabolismus pro změnu zvyšuje.
   Vaše rady jsou na principu diet - snížení příjmu energie za den, ale tím snížíte metabolismus, a pokud se člověk nezačně hýbat, ano, zhubne, ale svalovou hmotu a vodu, tuk jen minimálně. Jakmile přestane dodržovat Vaše pravidla, dostaví se jojo efekt na základě sníženého metabolismu - čili bude jíst méně než před dietou, ale bude přibírat. Takže ano, diety - ALE. Ne jídlo 3x za den, ale 5x denně - tělo bude vědět, že má pravidelné dodávky stravy a nebude si tolik ukládat na horší časy. A hlavně cvičit - minimálně půl hodiny ob den (a ideálně v určité tepové frekvencí), čímž si zvýšíme metabolismus. Jinak řečeno - ne že se hubne cvičením, ale cvičení vyvolá proces, že tělo v klidu spálí více energie - hubne se tedy ne pouze v půl hodině cvičení, ale i následujících 24 hodin tím, že tělo více spaluje. Takže rada na závěr - místo pixle Herbalife F1, která vám
   vydrží měsíc za 1390kč si kupte sporttester, zjistěte si svoji tepovou hladinu na které se hýbat (je to 70 x (220 - Váš věk + klidová tepová frekvence) + klidová tepová frekvenece). Výsledné pásmo je Vámi vypočítaná hodnota +/- 5 tepů. Klidová tepová frekvence - ráno než vstanete z postele, přiložte prsty pravé ruky pod zápěstí na palcové straně a spočítejete si puls. Když vydržíte cvičit ob den 30 minut v této tepové frekvenci, nejen že uděláte něco pro své tělo, srdce a postavu, ale navíc si aktivujete v těle systémy, které Vás budou chránit proti virózám.

   17.02.2011 18:31:02

 • veveruska
  veveruska

  Jste to co jíte

  Chcete hubnout a hlavně zhubnout. Mám pro Vás super tip hubněte jako by jste byli v pořadu jste to co jíte. Zajděte na www.snama.cz/active-49 a začnetě hubnou pod dohledem poradkyně. Fakt to funguje jak dokazuje i tento oblíbený pořad.

  15.10.2009 17:17:27

 • Ctira.d
  Ctira.d

  S hubnutím mám bohaté zkušenosti. Loni v září jsem se rozhodl že z hubnu. Na začátku hubnutí jsem vážil 84 kg při výšce 168 cm. Začal jsem pozvolna. Na snídani jsem si dával cereálie s mlékem, lehký oběd a lehkou večeři. Asi po měsicí jsem párkrát vypustil večeři a zjistil jsem že mi to ani nevadí a ani nemám hlad. Asi v půlce října jsem vypustil i snídaně. Takže denně jsem jedl jen oběd. Obědem mám na mysli trochu těstovin z nečím. Takhle jsem to vydržel až do začátku ledna. Pak jsem opět začla snídat cereálie s mlékem a jíst i večeře. Tímto stylem jsem se dopracoval k váze 51 kilo. A tu si od toho ledna držím doteď. Začal jsem i o trochu více denně jíst. Můj jídelníček by se dal popsat takto: snídaně - cereálie s mlékem/ svačina - oplatek, ovoce/ oběd - snažím se co nejvíce jíst těstoviny (ty přímo miluji a jím je ke všemu) s kuřecím mase, ryby, sýry, zeleninu atd/ svačina - jogurt, mléčný výrobek/ večeře - něco lehkýho co doma vyhrabu. Vím že tahle moje dieta nebyla vůbec zdravá a tělu prospěšná, ale byla nejúčinější. A i na tom jednu jídlu denně se do tá v klidu vydržet, ale musí člověk mít vůli. Pokud zde najdete nějaké pravopisné chybky, tak se za ně omlouvám :-)

  11.05.2009 13:35:04

  • Niky01
   Niky01

   Re: Ctira.d

   Gratuluji k celkem velkému zhubnutí a přeji, aby vám to co nejdéle vydrželo. Ano, samozřejmně, dá se na tom vydržet, pokud je člověk "neaktivní". Zrovna dnes jsem četla v knize Sportovní výživa, jak by měl vypadat jídelníček člověka, který chce zhubnout na knokrétní váhu. Je to váha kterou chcete dosáhnout krát 83 (např. chci vážit 60kg, pak je bazální metabolismus těla 60x83 = 4980KJ) + energie spotřebovaná cvičením (dá se najít v knihách např. 1 hodina tennisu = 1460KJ) + energie spotřebpvaná prací (tj. jste-li bez pohybu - přičíst 20-40% z bazálního metabolismu (BM), jste-li středně aktivní - 40-60% BM, velmi aktivní 60-80% BM). Když to pak vše cečtete, tak člověk, který chce dosáhnout 60kg váhy, hraje denně 1 hodinu tennis a je jinak bez pohybu, by měl denně přijmout 4980 + 1460 + 996 = 7436KJ. I kdyby nehrál tennis, tak pro člověka sedavého zaměstnání dělá denní příjem zhruba 6000KJ. Čemuž lehký oběd opravdu neodpovídá... Shodit tolik kg je jistě úspěch, ale otázkou zůstává, co si za to tělo časem vybere - 1/2 roku bylo podvyživováno (nemyslím teď kalorie, ale prosté minerály, vitaminy, vlákninu, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a podobně)... Krom toho by bylo jistě zajímavé zjistit, kolik z vámi shozených kilogramů byl tuk a kolik aktivní hmota. Pokud tělu totiž nedodáváte dostatek bílkovin, dochází k tomu, že si je bere z těla - ze svalů... Stále si myslím, že ano, pokud je ze zdravotních důvodů okamžitě nutno shodit 20kg, jinak člověk nemůže jít na operaci těžké kíly, nedá se nic dělat. Pokud ovšem chce kdokoliv zhubnout (tuk, nikoliv svaly), je lepší upravit jídelníček a začít sportovat.

   11.05.2009 14:51:58

 • Any
  Any

  Tento je uvedený ve speciálním čísle Katky, zrhuba z roku 2002.

  04.05.2009 06:54:08

 • Sunny
  Sunny

  Málo to může být ale por některé z nás také nemusí. Vemte si třeba ty, které měří okolo 150-155cm, tak tam už se opravdu výdej energie snižuje podstatně o dost víc než u "žiraf". Takže bych zrovna tohle nehrotila.

  29.04.2009 21:50:37

  • Evelyn
   Evelyn

   Re: Málo???

   Já to přeci nehrotím. Ale Beru to u průměrně velkých žen. Neměla jsem na mysli ani extrémně malé ani extrémně velké. A navíc ten příjem samozřejmě taky hodně závisí na výdeji, tzn. kolik má dotyčná pohybu.

   30.04.2009 20:59:49

 • Evelyn
  Evelyn

  Nemůžu si pomoct, ale 4000 kJ je nezdravě málo. Je to v podstatě hranice, kdy už není kam ubírat. Protože tělo si po čase na nízký příjem kJ zvykne a přestane hubnout. Proto je mnohem lepší začít na zhruba 6000, což většině obézních k hubnutí bohatě stačí. Když je potom potřeba příjem ještě snížit, je tady aspoň rezerva.

  27.04.2009 10:17:18

  • Leniik
   Leniik

   Re: Hubnutí

   Já teda nevím, ale 4 000 KJ je podle mě OK. Když jsem musela ze zdravotních důvodů co nejrychleji zhubnout, tak jsem jedla 2 500 a nehladověla jsem. Je pravda, že jsem si vybírala málo kalorická jídla a jedla hodně dokola to samé, ale šlo to 4 000 se mi zdají akorát.

   03.05.2009 00:22:37

Celkem záznamů: 22

Přidat příspěvek k článku Chci zhubnout a trvale!

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.