reklama
hledat uživatel
       

Chorobné stavy při Alzheimerově chorobě

Fyzické nedostatky u lidí s Alzheimerovou chorobou jsou jimi vyjadřovány spíše jako nepříjemné pocity. U pacientů je nutné včas odhalit kromě bolesti zejména dehydrataci a zácpu.

Nedostatek tekutin a Alzheimerova choroba

Dehydratace neboli vysušení trápí skrytě celou řadu nemocných. K nedostatku dochází důsledkem nadměrných ztrát tekutin a při jejich omezeném příjmu. Dehydratovaný člověk trpící "Alzheimerem" je v takovém stavu ještě více zmatenější, dezorientovaný, bez cíle pobíhá po bytě či zahradě.

Zaznamenání sníženého příjmu tekutin není jednoduché, lidé trpící Alzheimerovou chorobou žízeň ani hlad většinou nepociťují, což je všeobecně u starších lidí běžné, o to méně je pocit znatelnější při vyšším stádiu nemoci.

Všímejme si příznaků dehydratace

Letní měsíce a sužující horko jsou pro pečujícího zkouškou. Je velmi důležité sledovat příjem tekutin. Pokud si nejsme jisti dodržovaným pravidelným příjmem, hlavním ukazatelem je kůže a jazyk.

Test kůže

Kůži stiskneme mezi prsty (pouze jemně). Pokud je pacient dehydratován, kůže ztrácí na své elasticitě, a tak po uvolnění stisku nezůstane na povrchu hladká a vyrovnaná, ale objeví se záhyby a vrásky.

Test jazyka

Povrch jazyka je běžně vlhký a narůžovělý. Když člověku chybí tekutiny, jazyk je pokryt bělavým povlakem a je vrásčitý.

Pacienty s Alzheimerovou chorobou často sužuje zácpa

Odhalit správnou frekvenci vyprazdňování je složitější. U někoho probíhají trávicí procesy rychleji a po celý život je pro něj běžné navštěvovat toaletu jedenkrát denně. Jinému stačí dojde-li k vyprázdnění 2 - 3 krát za týden. Proto je třeba zácpu posuzovat individuálně.

Trpí-li nemocný zácpou

Změna jídelníčku a doplnění tekutin

Je doporučováno zařadit do stravy více potravin bohatých na vlákninu, tzn. cereálie, ovoce a zeleninu. Zajistíme nemocnému také častý příjem tekutin a povzbuzujeme jej k činnosti - úklidu, pravidelným procházkám apod. Zařazení pohybu a vhodného jídelníčku do pacientova denního režimu zabráníme potížím se zácpou i v podobě prevence.

Laxativa po konzultaci s lékařem

Projímadla "nabízíme" nemocnému jen v nejnutnějším případě a po konzultaci s odborníkem. Průjmy s následnou dehydratací, břišní bolesti a další potíže, to jsou následky užívání laxativ, navíc zde hrozí nebezpečí návyku. Při zácpě trvající déle než 5 dnů konzultujeme řešení s lékařem, mnohdy je lepší přírodní cesta (klystýr), kterým rozhýbeme pohyb střev.

V každém případě platí, že je lepší zaměřit se na prevenci. U pacientů s Alzheimerovou chorobou ja každé řešení - nucení do častějšího popíjení i pojídaní určených jídel - problémovou záležitostí. 

O Alzheimerově chorobě více v článku: Alzheimerova choroba a stravování

Foto: Pixmac.cz

Přidat příspěvek k článku Chorobné stavy při Alzheimerově chorobě

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.