reklama
hledat uživatel
       

Chytáky obchodníků

Snažíme se šetřit, co to jde, ale obchodní řetězce ani výrobci nám to často příliš neusnadňují.

Velikost obalů

Máme před sebou dvě různě velká balení stejného výrobku, hádanka zní, které bude výhodnější. Odpověď není tak jednoznačná, naštěstí prodávající musí zákazníky informovat také o ceně převedené na 100g případně na 1kg a lépe se tak můžeme zorientovat. Možná nás překvapí, že různé speciální vánoční či velikonoční edice čokolád tvářící se jako skvělá akční nabídka, vyjdou mnohem dráž než ta samá čokoláda v běžném obalu. Podobně jsou na tom i "výhodná" rodinná balení.

Dejte si pozor také například při nákupu másla, někteří výrobci vyslali do oběhu dvěstěgramové kostky, které mají šířku i výšku běžného másla, ale jsou nepatrně nižší, informace o gramáži bývá na méně viditelném místě, a protože se rozhodujeme zejména podle ceny, zrovna tady nemusíme ušetřit. Podobného fígle jsem si nedávno všimla i u džusu, ve kterém se místo 1 litru skrývalo jen 750ml.

Velké týdenní nákupy

Máte ve zvyku nakupovat týden dopředu veškeré potraviny pro domácnost? Obezřetní buďte na data spotřeby. Zejména mléčné výrobky v předních řadách regálů často mají jen pár dní do vypršení data spotřeby. Pakliže narazíte na oddělený sortiment, jenž je výrazně zlevněný právě z důvodu končícího data spotřeby, kupte opravdu jen to, co daný den spotřebujete. Lednici plnou levných jogurtů a tvarohů těžko za den vyjíte a nejspíše většinu vyhodíte a tím pádem nic neušetříte.

Analogy

O levných náhražkách jsme si již na našich stránkách mohli přečíst v článku o alternativách sýru. Jedná se o mléčné výrobky s přídavkem rostlinných tuků, které významně snižují cenu produktů, ale také chuť. Jedná se zejména o tavené potravinové výrobky, ale i náhražky eidamů. Výrobci se k tomu samozřejmě hrdě nehlásí a etiketa na první pohled nevypadá podezřele. Pokud kupujete tyto náhražky s vědomím, že se jedná o nefalšovaný sýr, pak je to problém. Jediné, co vás v tomto případě ochrání, je slovo sýr. Ten smí dle zákona být uveden jedině na pravých mléčných sýrech.

Čím větší obchod navštívíme, tím více zboží se nám nabízí a tím více věcí musíme sledovat, abychom zbytečně neprodělali. Pozor tedy na zboží umístěné ve výšce očí, bývá nejdražší, kontrolujme také, zda cedule s cenovkou odpovídá vybranému výrobku a sledujme data spotřeby.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Chytáky obchodníků

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.