reklama
hledat uživatel
       

Historie salátu Caesar

Tento král salátů byl poprvé připraven ve 20. letech minulého století. Nejčastěji se v souvislosti s ním objevuje jméno Cesar Cardini. Tento původem zřejmě italský kuchař jej připravil ve své restauraci v mexické Tijuaně skupině hollywoodských hvězd, kteří se v restauraci objevili po nočním flámu a on zaexperimentoval s ingrediencemi, které mu v kuchyni zbývaly po perném víkendu, aby svým hostům přesto naservíroval plnohodnotný chod.

A které ingredience, že se v původním receptu objevily? Především římský salát, česnek, worcestrová omáčka, citronová šťáva, olivový olej, parmezán, vejce naměkko, sůl, pepř a krutony. Teprve později se do salátu Cézar, jak ho známe dnes, dostaly ještě ančovičky, dijonská hořčice a případně ocet.

Za zmínku stojí i problém, který nastal v USA na počátku 90. let. V Kalifornii bylo zákonem zakázáno připravovat cokoliv z nedostatečně tepelně upravených vajec, proto se salát podle tradiční receptury připravoval ilegálně. Legislativa se změnila až v roce 1998.

Připravme si salát Caesar doma

Pokud si dáme salát v restauraci, nikdy nevíme, čím vás kuchař může překvapit, daleko častěji dostaneme na talíř různé variace na různé saláty, které jsou prostě pojmenované Caesar. Problematická jsou také syrová vejce, nikdy nemůžeme vědět, v jakých podmínkách jsou v té které restauraci skladována, zda je zálivka skutečně čerstvě připravená.

Nejjistější cestou se tedy ukazuje, připravit si salát doma. Nejlepší salát připravíme z čerstvých surovin. Blíží se jaro, proto zanedlouho nebude problém sehnat finančně dostupný a čerstvý salát. Přinášíme vám snadný recept, který zvládne doma každý!

Ingredience na salát

1 syrový nebo částečně uvařený vaječný žloutek, 2 stroužky česneku, 3 lžičky dijonské hořčice, čtvrt lžičky soli, 2 lžíce citronové šťávy, malá plechovka mletých ančoviček, 50 ml olivového oleje, worcestrová omáčka podle chuti, hlávka salátu, 2 lžíce strouhaného parmezánu, pepř, krutony z bílého pečiva

Postup při domácí výrobě salátu Caesar

V mixéru nebo pomocí ručního šlehače dobře promíchejme žloutek, prolisovaný česnek, hořčici, sůl, citronovou šťávu a ančovičky. Při malých otáčkách pomalu přilévejme olej, aby se nám vytvořila hladká emulze.

Listy salátu natrhejme ne kousky, zalijme potřebným množstvím zálivky, posypme parmezánem a opečenými krutony.

Krutony přiravíme například z bílé veky, kterou nakrájíme na kostky. Předehřejeme si troubu na 180 °C. Kostky veky nasypeme na plech vyložený pečícím papírem, vydatně je pokapeme směsí olivového oleje, česneku a oblíbených bylinek. Pečeme zhruba 10 - 15 minut.

Výsledkem ani ne čtvrthodinového snažení bude skutečně královská pochoutka!

Recepty na saláty, které doporučujeme vyzkoušet

Pravý salát Caesar
(doba přípravy 30 min )

Letní salát s tuňákem
(doba přípravy 35 min )

Zeleninový salát s bramborem a sýrem
(doba přípravy 45 min )

Salát pro chlapy
(doba přípravy 15 min )

Křupavý salát s koriandrem
(doba přípravy 30 min )

Salát se sušenými rajčaty
(doba přípravy 20 min )

Foto: Pixmac.cz

Přidat příspěvek k článku Co frčí v českých restauracích? Salát Caesar!

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.