reklama
hledat uživatel
       

Co nevíme o cholesterolu?

Hladina cholesterolu v krvi je v dnešním světě stánků rychlého občerstvení často diskutovaným tématem. Málokdo už ale ví, k čemu cholesterol vlastně slouží, proto jsme mu věnovali tento článek.

Cholesterol je látka, patřící do skupiny tuků, jež kryjí asi 30% naší energetické spotřeby a jsou důležitou energetickou rezervou. 93 % z celkového množství cholesterolu je v buněčných membránách, zbývajících 7% koluje v krvi. Kromě toho, že je součástí buněčných membrán, je potřebný pro tvorbu hormonů, žluči a vitamínu D. Tělo není na přívodu cholesterolu z potravy přímo závislé, dokáže si jej v potřebném množství vytvořit samo. Cholesterol se při trávení vstřebává z tenkého střeva do krve a krví je transportován k cílovým orgánům. Jelikož však není v krvi volně rozpustný, potřebuje ke svému transportu nosiče, jimiž jsou proteiny. Spojením lipidů s proteiny vznikají lipoproteiny.

Nejdůležitější lipoproteiny:

LDL (Low - Density - Lipoproteins)

Jejich úkolem je transportovat cholesterol z jater, v nichž se vytváří, tam kde je ho potřeba. Je-li velký přísun cholesterolu z potravy nebo jej buňky špatně přijímají, přetrvává zbývající LDL-cholesterol v krvi, ukládá se do stěny tepen, poškozuje ji, a tak se rozvíjí onemocnění zvané ateroskleróza. Při tomto onemocnění dochází ke ztlušťování vnitřních vrstev tepen a tím ke zužování průsvitu a zhoršování průtoku krve.

HDL (High - Density - Lipoproteins)

Váží na sebe nadbytečný cholesterol v krvi a také LDL-cholesterol, přenáší ho do jater, kde je zčásti odbouráván na žlučové kyseliny. Ty jsou využívány při trávení a poté vylučovány stolicí.

Příčina zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je nejčastěji spojena s nadměrným příjmem potravy a jejím nevhodným složením. U některých lidí hraje roli i vrozená dispozice. Dodržování správné životosprávy může opět znormalizovat hladinu cholesterolu v krvi. Pokud se do 6 měsíců při pečlivě dodržované nízkocholesterolové dietě nedostaví očekávaný výsledek, měli bychom navštívit lékaře, který nám poradí a může předepsat léky s tímto účinkem.

Obsah cholesterolu v krvi u dospělého člověka

 • Normální hodnoty do 5,2 mmol/l
 • Zvýšené hodnoty od 5,2 - 6,5 mmol/l
 • Rizikové hodnoty nad 6,5 mmol/l

Obsah cholesterolu v krvi u dětí

 • Normální hodnoty do 4,4 mmol/l

Nízkocholesterolová dieta

Hladina cholesterolu v krvi je v dnešním světě stánků rychlého občerstvení často diskutovaným tématem, protože její zvýšení představuje větší riziko vzniku aterosklerózy našich cév. Ateroskleróza uzavírá vnitřní průsvit tepen a brání tak volnému průtoku krve k mnoha důležitým orgánům našeho těla. Infarkt myokardu je jednou z nejvážnějších komplikací aterosklerózy.

Foto: Profimedia.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
 • Petra
  Petra

  Jak a kde si změřím cholesterol?

  Kde si můžu cholesterol změřit? Existují nějaké techniky na měření doma nebo musím k lékaři?

  13.05.2005 10:02:37

Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Co nevíme o cholesterolu?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.