reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Základem je nákup

K základním surovinám na cukroví patří hladká mouka, krupicový a moučkový cukr, ořechy, rozinky, kakao, máslo, vejce a rostlinné máslo, ztužený tuk, kokos, vanilka a piškoty.

Příprava na pečení vánočního cukroví

Pečení cukroví je třeba věnovat čas, aby se dobře prodělala těsta a cukroví se nepřipálilo. Proto si uvaříme jídlo na pár dní dopředu, aby rodina nehladověla, a my jsme se nezdržovali při přípravě cukroví ještě vařením. V kuchyni uklidíme vše, co tam není opravdu potřeba, abychom si vytvořili dostatek odkládacího a pracovního prostoru.

Nyní nastává čas si z chladničky vyndat všechny chlazené suroviny, jako jsou másla, vejce tuk, které budeme potřebovat ten den na zpracování těsta. Necháme je pár hodin vyndané, aby získaly pokojovou teplotu, teprve poté je můžeme zpracovávat do těsta. Mezitím si nameleme potřebné množství ořechů a piškotů, odvážíme si na každý druh cukroví, poté promícháme "suché" suroviny podle receptur, pokud je to však možné. Některé recepty vyžadují přesný postup zpracovávání surovin. U těch, kde je to možné, si promícháme odměřenou mouku, cukr, ořechy, prostě všechny suché potraviny. A misku si označíme předepsanými štítky s tím, co se v ní bude zpracovávat (například krém na vosí hnízda), aby se nám těsta nepomíchala.
Jakmile máme změklé máslo a vše o pokojové teplotě, vypracujeme postupně všechna připravená těsta. Zadělaná těsta uložíme do chladničky a postupně je zpracováváme. Nejprve veškeré pečivo upečeme, sklidíme kuchyň, zaděláme náplně a poté cukroví mažeme, slepujeme a až nakonec zdobíme.

Přinášíme tip na zaručeně rychlé a výtečné pečené a nepečené cukroví, které stihnete opravdu na poslední chvíli. Nemusíte se ani obávat toho, že bude o Štědrém dnu tvrdé.

Ořechy

Suroviny na těsto

42 dkg hladké mouky, 25 dkg Hery, 10 dkg cukru moučky, 3 žloutky

Suroviny na náplň

10 dkg cukru krupice, 10 dkg másla, 10 dkg mletých vlašských ořechů, 1 vejce, 1 lžíce kakaa a 2 lžíce rumu. Pokud bude náplň příliš řídká, přidáme podle potřeby namleté piškoty.

Postup při přípravě těsta

V míse smícháme mouku, cukr, změklé máslo a žloutky. Vypracujeme těsto, které plníme do vymazaných formiček na ořechy a upečeme.

Postup při přípravě náplně

V misce utřeme máslo s vejcem, cukrem a rumem, přidáme kakao, máslo a vytvoříme náplň. Podle potřeby zahustíme mletými ořechy.
Upečené a vychladlé půlky ořechů naplníme a dvě slepíme k sobě.

Vosí hnízda

Suroviny na těsto

1 balíček piškotů, 10 dkg mletých vlašských ořechů, 20dkg moučkového cukru, 16 dkg másla, ½ skleničky rumu.

Suroviny na krém

12 dkg másla, 10 dkg moučkového cukru, 2 žloutky, podle chuti rum.

Na dohotovení

1 balíček piškotů

Pracovní postup při přípravě těsta

Piškoty umeleme, promícháme s moučkovým cukrem, mletými ořechy, máslem a rumem. Zpracujeme v kakaovou hmotu, kterou prozatím uložíme do chladničky. Mezitím si připravíme krém.

Pracovní postup při přípravě krému

Máslo utřeme se žloutky a moučkovým cukrem, přidáme rum.

Dohotovení

Formičku na hnízda vymažeme máslem, vysypeme krupicovým cukrem, vmáčkneme do formičky kakaové těsto. Uprostřed uděláme vařečkou díru, do ní dáme lžičkou krém, přiklopíme piškotem a vyklopíme.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • Radka
  Radka

  Kakaovou hmotu??

  Jak vytvoříme kakaovou hmotu bez kakaa u hnízd??? V surovinách kakao není...
  A kam zmizela hera z ořechů??? Proměnila se na máslo?
  Čte to někdo po sobě?

  29.12.2018 00:54:02

 • tynachriss
  tynachriss

  nejrychlejší cukroví

  Koupíte 2 vánoční kolekce tzv.duté figurky a 1l kvalitního tuzemáku. postup: 1.rozbal figurku 2.ukousni ji hlavičku 3.do dutiny tělíčka nalij RUM 4. a šup s tím do pusy..... A pak,že je pečení cukroví dřina......!!! :-) :-) :-)

  30.12.2008 01:04:31

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Cukroví na poslední chvíli

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.