reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Cukrovka, aneb jak se správně stravovat

Žádná léčebná dieta nevyvolává tolik nedorozumění a není tak nepřesně chápána jako právě dieta při cukrovce. Povíme si pár zásad správné diabetické diety, abychom měli přehled, co takový nemocný člověk smí jíst, co by měl omezovat a co má dokonce zakázáno. Přijde-li k pak na návštěvu člověk trpící diabetem, budeme vědět, čím ho pohostit.

Diabetická dieta je součástí léčení diabetu, což je celosvětově rozšířená chronická choroba, která postihuje více jak 100 milionů mužů a žen všech věkových kategorií. Cukrovka vzniká tehdy, není-li organismus schopen produkovat nebo efektivně využívat důležitý hormon inzulín produkovaný slinivkou břišní. Inzulín snižuje hladinu krevního cukru neboli reguluje průnik cukru do buněk.Léčba probíhá formou diety a inzulínu aplikovaného pod kůži. V některých případech stačí pouze tabletky. Každý diabetik musí umět vyvážit správnou dávku inzulínu, příjem cukru v potravě a přiměřenou pohybovou aktivitu. Fungují diabetické poradny, kde se diabetici všemu naučí.

My se ale zaměříme na správnou diabetickou výživu, což představuje základ léčby všech forem cukrovky. Její zásadou je, že musí obsahovat snížené, přesně stanovené množství sacharidů. Přednost by měly mít sacharidy složené ve formě škrobu (krupice, brambory, rýže, luštěniny, ovesné vločky). Jednoduché sacharidy jako je cukr, med, marmelády, čokoláda, bonbony, slazené nápoje by měly být nejlépe ze stravy vyloučeny. Velmi důležitá je pravidelnost stravy. Platí zásada, že diabetik by měl jíst méně ale často, tak 5 až 6 porcí za den. Není možné, aby jeden den se přejídal a druhý den příjem potravy omezil.

Zásady vhodné diabetické stravy

Maso

Jsou povoleny všechny druhy libových mas a netučných uzenin. Při vaření masových pokrmů dáváme přednost dušení, pečení, grilování. Smažení se snažíme co nejvíce omezit. Znamená vysoký přísun nezdravých tuků do našeho organismu.

Mléčné výrobky

Při této dietě jsou mléčné výrobky vhodné, ale vybíráme spíše nízkotučné mléko, tvarohy jogurty, sýry s obsahem 20 - 30% tuků v sušině. Nezapomínejme započítat obsah sacharidů v mléce do diety.

Tuky

Volíme raději rostlinné, nejlépe olivový či slunečnicový olej. Klasické živočišné máslo nahrazujeme měkkými margaríny.

Pečivo

Zařazujeme do jídelníčku v omezeném množství. Přednost dáváme celozrnnému, jelikož obsahuje více vitamínů, nerostných látek a vlákniny. Nejvhodnějším příkrmem pro diabetiky zůstávají brambory.

Zelenina

Pro své malé procento sacharidů je také velmi vhodnou potravinou. Mezi zeleninu s nepatrným množstvím sacharidů řadíme celer, květák, salátové okurky, rajčata, ředkvičky, špenát, hlávkový salát, zelené papriky, zelí a chřest. Tuto zeleninu si můžete dopřávat v neomezeném množství.

A jak je to s moučníky?

I mezi diabetiky je mnoho dětí, kterým je těžko odříci nějakou tu sladkost. Jednou či dvakrát týdně jim dopřejte nějakou tu dobrotu. Měly by to být spíše ovocné, tvarohové dezerty a při přípravě bychom měli používat umělé sladidlo. Místo čokolády jim raději nabízejte ovoce.

Každé diabetické jídlo musí být přesně propočítáno. Hlavně co se týče sacharidů. Diabetik tak ví, kolik cukrů v jídle přijme, jak si tedy má upravit dávku inzulínu a jakou si může dovolit svačinku. Většina diabetiků má povoleno tak 200 - 250 g sacharidů na den.

Správnou výživou můžeme předejít řadě komplikací, které toto onemocnění přináší. A vy, kteří jste ti šťastní, kteří tímto onemocněním netrpíte, máte alespoň malý přehled o tom, jak by se takový člověk měl stravovat. Je-li ve vašem blízkém okolí či ve vašem rodinném kruhu někdo takto nemocný, nebudete mít snad už takový problém čím takového človíčka pohostit.

Foto: Profimedia.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 23
 • Monika
  Monika

  Výborné zásady při cukrovce jsou zde - http://zdravi-hubnuti.cz/zivot -s-cukrovkou/. Přesné a i jsem si ověřila, že to tak má být. Můj stav se výrazně zlepšil.

  20.09.2018 11:05:22

 • kateřina
  kateřina

  cukrovka a nemocnice

  Nevím jakou zkušenost máte kdo,ale já dost špatnou,manžel je na inzulinu,již několik let - hodnoty se drží + - 6 /2x byl hospitalizován - 1x na ušním,1x operace kyčelního kloubu,při obou hospitalizacích mne dost zarazilo jaká strava je pacientovi s cukrovkou podávána - skladba jídelníčku hrozná,druhá večeře,svačiny - nic.Řešili jsme to každodeními návštěvami a doplňováním jídla o vhodné potraviny,ale myslím,že by to ve zdravotnickém zařízení mělo fungovat jinak,zejména když se platí poplatek za hospitalizaci a pacienti si nosí i svůj toaleťák- dřív to takhle nefungovalo a to se říká,že zdravotní péče se zkvalitňuje.

  12.12.2014 21:58:24

  • Senior Vlada
   Senior Vlada

   Re: cukrovka a nemocnice

   Ono je to dost tezke. Strava je limitovana ekonomicky. Nevim, kolikl Va stoji swtravovanim doma, ale v nemocnicich je financi asi 80 K na den

   24.01.2019 09:44:08

  • Senior Vlada
   Senior Vlada

   Re: cukrovka a nemocnice

   Ono je to dost tezke. Strava je limitovana ekonomicky. Nevim, kolikl Va stoji swtravovanim doma, ale v nemocnicich je financi asi 80 K na den

   24.01.2019 09:45:01

 • Helena
  Helena

  Prosím o zaslání receptů na cukrovku.Děkuji.Helena

  23.05.2014 20:33:47

 • svobodová
  svobodová

  dle poslední studie IKEM se diabetici mají stravovat 2 krát denně snídaně a oběd večeři vynechat popření všeho co nám bylo vtloukáno jako správná strava no co vyzkouším třeba alespoň zhubnu

  18.05.2014 17:20:19

 • Kokot
  Kokot

  Běžte do hajzlu vy debilci s celou dietou.

  05.05.2014 10:50:53

 • Eva Preslickova
  Eva Preslickova

  recepty pri cukrovce 2. typu

  prosim o zaslani receptu pri cukrovce 2. typu nebo alespon odkaz na e-mail stranky, kde je nalezt. Dekuji.

  26.03.2014 00:18:22

 • marie vacková
  marie vacková

  prosím o zaslání nějakých receptu při cukrovce manželovi zjistili cukrovku a zatím se moc nevyznám ve stravování,d ěkuji

  25.11.2013 16:28:39

  • beda3241
   beda3241

   Text komentáře byl smazán.

   Text komentáře byl smazán.

   25.11.2013 19:06:13

  • beda3241
   beda3241

   Re: cukrovka

   Recepty na cukrovku seženete v knize diabetická kuchařka od Miroslava Kotrby,nakl.Dona.
   Dále na www.mte.cz
   www.novonordisk.cz
   www.diabetesmellitus.cz
   Tady je vše potřebné pro začátečníky i pokročilé.

   25.11.2013 23:02:17

 • Marcela Juříčková
  Marcela Juříčková

  Komentář k článku Cukrovka, aneb jak se správně stravovat

  Prosím o zaslání receptů při cukrovce,děkuji s pozdravem Marcela

  19.10.2013 18:01:03

 • Dacela
  Dacela

  Komentář k článku Cukrovka, aneb jak se správně stravovat

  Manželovi našli cukrovku před dvěma dny, tak jsem hledala a našla zatím jen toto: http://www.cukrovkar.cz/dia-re cepty.html

  09.07.2013 20:32:23

 • Marie
  Marie

  Dobrý den taky bych uvítala pár receptů .Manžel má cukrovku a chtěla bych pomoc kdo už vaří . Žádné zkušenosti nemám.Budu ráda za každou radu

  28.04.2013 19:26:23

 • kveti
  kveti

  DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH POPROSIT O NĚJAKÉ RECEPTY NEBO O VHODNÝ JÍDELNÍČEK PRO DIABETIKA DĚKUJI

  05.11.2012 22:15:29

 • Blažejová Jitka
  Blažejová Jitka

  Prosím o zaslání receptů na pečení bábovek,cukroví ,štrůdlů a všeho podobného pro kamaráda cukrovkáře,díky moc

  04.11.2012 14:03:53

 • Vlasta Gregerová
  Vlasta Gregerová

  prosba jídelníček při cukrovce 2. typu

  Do položky CUKROVKA aneb jak se správně stravovat, bych uvítala , kde najít rady pro sestavení vhodného jídelníčku pro cukrovkáře Děkuji Gregerová

  31.03.2012 15:31:27

 • marie richterová
  marie richterová

  dobrý den,prosím o zaslání nějakých receptů při cukrovce

  10.03.2012 15:21:17

 • Dobruška
  Dobruška

  Cukrovka,aneb jak se správně stravovat

  Dobrý den, prosím o zaslání nějakých receptů při cukrovce. Děkuji s pozdravem Dobruška

  28.12.2009 19:17:01

  • Monika
   Monika

   Re: Cukrovka,aneb jak se správně stravovat

   Dobry den, na blogu jsem prave sepsala povolene a zakazane potraviny + nekolik receptu, tak se inspirujte. Clanek je zde -- https://www.slimming.cz/dieta- pri-cukrovce/

   18.01.2018 10:05:34

Celkem záznamů: 23

Přidat příspěvek k článku Cukrovka, aneb jak se správně stravovat

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.