reklama
hledat uživatel
       

Dieta podle krevních skupin

Snad každý z nás za svůj život vyzkoušel nějakou tu dietu. V současné době se stále více mluví o dietě podle krevních skupin. Víte, na jakém principu je založena? Pokud ne, tak tento článek je právě pro Vás. Nebudu v tomto článku zkoumat, jestli je účinná, nebo ne. Spíše nastíním její teorii.

První myšlenka

Teorii, na které je postavena celá dieta, vymyslel americký doktor Peter d Adamo, který vedl své sanatorium. Zde také získával poznatky. Především při sledování reakcí různých lidí na různé potraviny. Podle něj se dieta rozčleňuje do 4 skupin, jak je z názvu patrno, podle krevních skupin. Jde o skupiny 0, A, B a AB. Potraviny se podle nich dělí na 3 druhy.

Základní principy

Dieta je založena je na myšlence, že pro člověka jsou vhodné potraviny, na které je zvyklý již od pradávna. Vlastně to, co jedli jeho pravěcí předkové. S vývojem lidstva se údajně některé lidské potřeby nezměnily. Takže pokud byl prapředek podle krevní skupiny zemědělec, bude nám vyhovovat spíše rostlinná strava. Pokud naopak se živil lovem (skupina 0), zelenina nám může škodit a prospěje nám maso. Jestli pocházíme z rodu zemědělců nebo lovců, nám určí krevní skupina. Pokud konzumujeme potraviny, které nám škodí, můžeme přivodit zdravotní problémy.

Tři druhy potravin

 • vysoce prospěšné, dokonce mohou sloužit jako lék
 • neutrální, neškodí, prostě zasytí
 • zakázané, ty na nás mohou působit jako látky jedovaté

Jak funguje tato dieta

Pokud chceme díky této dietě zhubnout, měli bychom se omezit příjem zakázaných potravin, které naše tělo nevyužije úplně. Tělo si zbylou přijatou energii z tohoto jídla ponechá a my tloustneme anebo až moc hubneme, pokud potravu bez užitku vyloučí. Také na nás tyto potraviny působí jako jedy. Potom máme neutrální potraviny, které nás zasytí, nijak nám neuškodí. Nemusíme se bát zahnat hlad právě těmito potravinami. Třetí skupinou jsou potraviny vysoce prospěšné. Ty dokonce údajně působí na nás jako lék. Jaké potraviny to jsou, Vám určí lékař.

Rozdělení potravin podle skupiny krve:

Vy, kteří máte krevní skupinu 0. Váš prapředek žil v Africe a byl to lovec. Jeho hlavní potravou bylo maso, proto je to i Vám prospěšná surovina. Na druhou stranu Vám škodí kyselé ovoce, obilniny, brambory, mléčné výrobky. Zeleninu můžeme jíst a ovoce také, ale ne to, které je kyselé. To nám škodí. Máme-li krevní skupinu A, máte za prapředka zemědělce, žijícího na středním východě a v Asii. Proto by základní surovinou měla být zelenina. Nevhodné je mléko a mléčné výrobky, maso, uzeniny, tuky. Komu koluje v žilách krev skupiny B, má kořeny v Himalájích a Indii. Prapředci byli houževnatí. Jejich hlavním zdrojem energie byl kefír a brynza. K potravinám, které nejedli a které bychom neměli jíst ani my, patří ve velké míře patří žito, kuřecí maso, kukuřice a pšenice. Skupina AB vznikla zkřížením skupiny A a B. Pokud máme krevní skupinu AB, můžeme jíst to, co A a B. Ale pozor na citlivý trávicí systém. K nevhodným potravinám se řadí máslo a maso. Jako u každé diety byste neměli zapomínat na racionální jídelníček. Než se do něčeho takového pustíme, měli bychom si přečíst dostatek publikací a poradit se se svým lékařem. Zkusili jste už dietu podle krevních skupin? Jaké jsou vaše zkušenosti? Foto: Photos.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 15
 • Macka
  Macka

  Moc nevěřím na krevní skupiny. Já bych měla např. jíst maso. Nikdy jsem maso moc nejedla. Začala jsem poslouchat své tělo, které si samo řekne a řekne si i občas o maso. Měla jsem 10kg navíc a začalo mne to obtěžovat. Hlavní bylo se nepřejídat a jíst když mám hlad. Za půl roku jsem zhubla o těch nepříjemných 10kg. Jsem zdravá a lékaře znám snad jenom z televize - je mi 69let.
  Poslouchat své tělo to už bohužel dnes málokdo umí - proč? Stále někdo, výzkumy, reklama atd tvrdí něco jiného, je chyba to poslouchat. Jenom naše tělo ví co potřebuje a co mu prospívá.

  28.09.2010 10:47:36

  • Lenka
   Lenka

   Re: zkušenost

   Moc hezky řečeno, taky se tak snažím, ale občas to prostě nejde..:)

   18.12.2011 18:39:41

  • zuzka
   zuzka

   Re: zkušenost

   je pravda že jsem se musela omezit,zase nesmím jíst maso ale soju ,ale když jsem chtěla zhubnot tak jsem to vadržele a pak jsem si očas dala maso ale hlídám se.teť mi toujelo přes svátky a tak jsem začala zase s omezením.v knize co mám o krevních skupinách je že mi maso jde na tuky a je to pravda podle váhy která mi ukazuje tuky,zato soja mi jde do svalů a je to fakt.hlavně se mi líbí že teť vím co mému tělu prospívá a co ne a to si myslí že je fakt důležité.přeji hodně štěstí Zuzka

   13.01.2012 17:21:16

 • ilona
  ilona

  kde zjistime krevni skupinu v Praze?

  14.07.2010 06:05:45

 • eva Kalvarova
  eva Kalvarova

  jak zhubnout podle krevnich skupin

  tak se jmenuje kniha a je od Helga Ledererova,stoji asi 170 kč

  07.04.2009 17:27:18

 • Petra Moravcová
  Petra Moravcová

  Nevěřím!

  Základem zhubnutí je nejen upravený jídelníček, ale hlavně dostatek pohybu...co rada, to dieta...obávám se, že i když se jí podle krevních skupin, stejně se dostaví jo - jo efekt, jako u každé jiné diety, pokud není doprovázena patřičnou dávkou pohybu...a díky němu se dá zhubnout i bez diety, mám to vyzkoušené!

  27.02.2008 17:51:39

  • neela
   neela

   Re: Nevěřím!

   jo-jo efekt se nedostaví, pokud tuto dietu přijmete jako nový životní styl a po měsíci se opět nevrátíte k původnímu jídelníčku, který zahrnoval potraviny, které Vaše tělo neumí zpracovat.

   26.04.2009 19:34:34

 • Katka
  Katka

  S hubnutím podle krevních skupin mám velmi pozitivní zkušenosti, zhubla jsem na ní přes 10 kg, doporučuji.

  17.10.2007 11:16:24

  • Markéta Rubinová
   Markéta Rubinová

   Re: zkušenost

   Dobrý den, chtěla bych začít se stravou dle kr.sk. Můžete mi prosím napsat název knihy? Moc díky Markéta

   19.03.2007 10:53:20

  • delfinek
   delfinek

   Re: Zkušenost

   Dobry den rada bych Vas poprosila,kdyz se stravujete podle krevni skupiny zda by bylo mozne se s Vami skontaktovat vice,mam do sve bakalarske prace zahrnout jidelnicek podle krevni skupiny a moc bych vas chtela poprosit jestli byste ho mohla vyplnit,kdybyste mi napsala na muj meil L.Ctvrtnickova@seznam.cz zaslala bych vam formular na vyplneni,velice bych Vam byla vdecna Lena

   16.04.2009 17:14:14

 • ABO Clinic
  ABO Clinic

  Tento článek obsahuje vady

  Oznamujeme Vám, že tento článek obsahuje závažné chyby a jeho autorka není oprávněna poskytovat poradenství ve výživě dle krevních typů - BTD. Pokud Vás zajímá výživa BTD, navšivte, prosím, oficiální stránky www.dadamo.com v angličtině nebo www.dadamo.cz v češtině.

  15.09.2006 09:07:14

 • Jašková
  Jašková

  Dietu podle krevních skupin mohu vřele doporučit - dobré je řídit se knížkou, kde je vše podrobněji rozepsáno. Já jsem zhubla za 2 měsíce 6 kg bez jakéhokoliv hladovění, ale ani přejídání se. Chce to jen jíst potraviny vhodné k hubnutí a případně ty "neutrální".

  10.08.2006 00:29:46

Celkem záznamů: 15

Přidat příspěvek k článku Dieta podle krevních skupin

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.