Dieta při antikoagulační léčbě

Orální antikoagulancia - Warfarin, Pelentan, to jsou léky snižující krevní srážlivost. Indikovány jsou u lidí s vyšším rizikem vzniku žilní trombózy. Bohužel tímto onemocněním často trpí i mladí lidé, proto jsme se rozhodli tomuto tématu věnovat a poskytnout pár základních informací a rad. V krátkosti si povíme, co je vlastně ta žilní trombóza a jak nás ohrožuje.

Co je to trombóza?

Trombóza je stav, kdy dochází ke srážení krve uvnitř cévního řečiště. Dojde-li ke vzniku trombózy v tepně, může přerušit zásobení některého důležitého orgánu či jeho části krví s tolik potřebným kyslíkem a živinami. Může tak dojít k nevratným změnám příslušného orgánu. Postihne-li srdeční sval, vznikne infarkt myokardu, a pokud jde o mozkovou tkáň, dochází k rozvoji cévní mozkové příhody. Trombóza v žilách dolních končetin se projevuje otokem a bolestí. Krom toho se může krevní sraženina z žil utrhnout a být krví zanesena do plicní tepny, čemuž se říká plicní embolie. Je to komplikace život ohrožující.

Příčiny vzniku trombózy

K základní faktorům podporujícím vznik trombózy patří zvýšená srážlivost krve, zpomalení krevního proudu v cévách a poškození cévní stěny. Riziko vzniku trombózy zvyšují chirurgické výkony, úrazy, imobilita, obezita, křečové žíly, rakovina a samozřejmě také dědičnost. Lidé, kteří již toto onemocnění prodělali, mají větší předpoklady k recidivě.

Warfarin (Pelentan) a každodenní strava

Průběh trombózy dietou neovlivníme, ale užíváme-li orální antikoagulancia typu warfarin či pelentan, je třeba omezit potraviny obsahující větší množství vitamínu K, který účinek těchto léků ruší. Proto užíváme-li vitamínové přípravky, čteme pozorně příbalový leták a kupujeme jen ty, co neobsahují vitamín K. Měli bychom z potravy zcela vyloučit červenou řepu, avokádo, špenát, hlávkový salát, bílé i červené zelí jakkoliv upravované (dušené, kysané), brokolici, kapustu, pórek, petrželovou nať, čerstvá rajčata a papriky, čerstvý hrách. A jakou zeleninu můžeme tedy konzumovat? V malém množství je možno pojídat kořenovou zeleninu - mrkev, celer, petržel, ředkvičky, kyselou okurku, malé zralé rajče, malé množství luštěnin (neměly by představovat hlavní jídlo). Zralé ovoce v přiměřeném množství můžeme bez obav konzumovat, výjimkou je kiwi. Také při přípravě pokrmů omezujeme používání rostlinných olejů. Dostatečný pitný režim je samozřejmostí. Vyvarovat bychom se měli popíjení alkoholu a bylinných čajů. Bylo popsáno již mnoho závažných interakcí bylinných odvarů s léky, jež snižují krevní srážlivost. Léčba orálními antikoagulancii je různě dlouhá. Záleží na tom, zda jsme prodělali první trombózu nebo je to již opakované onemocnění. V potaz se bere také to, zda je trombózou ohrožena funkce některého životně důležitého orgánu. Léčba obvykle trvá 3 - 6 měsíců, to jest po prodělání první žilní trombózy. V ostatních případech déle, někdy je celoživotní. O "dietě" a další léčbě se však vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Máte-li vlastní zkušenosti s užíváním antikoagulancií, budeme rádi, když nám je napíšete. Pomůžete třeba tak i dalším nešťastníkům. Foto: Profimedia.cz
autor článku:

Dieta při antikoagulační léčbě

Recepty: 71

Fotografie článku: Dieta při antikoagulační léčbě

Komentáře k článku Dieta při antikoagulační léčbě

Celkový počet komentářů: 13
 • Šarlatáni a léčba Walfarínem Evžen Herman 02.11.2015 11:21:59

  Viz níže
  Warfarinová dieta
  Warfarinová dieta neexistuje. To, že musí existovat tyto stránky, je způsobeno ostudným selháním české medicíny. Na tomto selhání se podílí řada jednotlivců i institucí. Jejich jména naleznete právě zde. Posoudíte sami, zda se u nich projevuje nevědomost, neschopnost, nezodpovědnost či dokonce postranní úmysl a zištnost. Na druhou stranu veškeré další informace od vás jsou vítané - mohou přispět k zaslouženému postihu původců tohoto moru.

  Jestliže vám lékař napovídá něco o warfarinové dietě, není to lékař: máte čest se zpohodlnělým zdravotnickým úředníkem, případně felčarem nebo šarlatánem. Pokud to jde, okamžitě se ho zbavte. Porušuje základní ustanovení své profese: NEUŠKODIT PACIENTOVI. Vaše zdraví je mu lhostejné.

  A. Richter


  Warfarinová dieta může
  poškodit vaše zdraví  Jako praktický lékař ve Velké Británii předepisuji také warfarin. Za více než dvacetileté praxe nikdy nebylo zapotřebí kvůli tomuto léku měnit stravovací zvyky pacienta. Zcela jednoduchá, celosvětově platná zásada praví, že pacient má mít stálý jídelníček bez náhlých výkyvů. Komplikace ze zvýšeného účinku warfarinu (způsobeného většinou interakcí s jinými léky nebo alkoholem) jsou mnohem častější, a protože mohou vést ke krvácení, životu podstatně více nebezpečné než případy, kdy by došlo ke snížení antikoagulačního účinku v důsledku změny ve stravě. To se stává velmi zřídka.

  Překvapivé zprávy z ČR o tom, jak se kompromituje výživa pacientů na warfarinu, mne vedly k tomu, že jsem věc konzultoval s kolegy-specialisty. Dle jejich názoru je „warfarinová dieta“ zcela vylučující všechny potraviny bohaté na vitamín K nepotřebná, vědecky nepodložená, a může dokonce způsobit újmu na zdraví. MUDr J. M. PechanLRCP (Edin.), LRCS (Edin.), LRCP&S (Glas.), DRCOG (Lon.)

 • trestní oznámení 15.11.2006 22:44:28

  Žádná "antikoagulační dieta" neexistuje. Zřizovatel těchto stránek byl o stavu věci písemně vyrozuměn a varován. Namísto vymazání článku vymazal můj příspěvek. Trestní oznámení bude podáno do konce tohoto měsíce a vezme v úvahu i tohoto šiřitele zdraví nebezpečných návodů. Další informace www.warfarin.wz.cz.

  • Re: trestní oznámení - vyjádření Vaření.cz 12.12.2006 09:47:57

   Váš předchozí příspěvek byl smazán na základě nedovolené reklamy na Vaření.cz. Tento Váš výhružný příspěvek byl ponechán záměrně, abychom na něj mohli reagovat. Pokud si článek přečtete pořádně, zjistíte, že přímo v článku je doporučení o čtení příbalového letáku a v závěru článku je doporučení, že se mají čtenáři poradit se svým lékařem. Podklady (letáky výrobců léku), ze kterých se v tomto článku čerpalo, jsou volně dostupné v nemocnicích i lékařských ordinacích. Navíc je autorka zdravotní sestra. Nejedná se tedy o nějaký náš výmysl. Články na Vaření.cz jsou pouze informativní a nejsou zavazující k tomu, aby se podle nich čtenáři řídili. Každý člověk o takových věcech vždy radí s lékařem! Není nám jasné, proč máte v plánu podat trestní oznámení na nás - pouhého informátora, místo abyste žaloval samotného výrobce léků, který tyto informace poskytuje.

   • Re: Re: trestní oznámení - vyjádření Vaření.cz Hana 02.04.2015 13:20:49

    Váš článek ze srpna 2006 je v současné době a byl už ve své době neúplný a dezinformující v případě zájmu se laskavě informujte zde a neberte to jako "reklamu": http://www.warfarin.cz/downloa ds/dieta_pri_antikoagulacni_le cbe.pdf
    je to publikace z ledna 2007.

 • xyeti
  Antikoagulační dieta existuje. xyeti 18.02.2012 18:25:18

  Viz http://www.dietologie.cz/dieta /specialni-dieta/dieta-pri-ant ikoagulacni-lecbe/antikoagulac ni-lecba.html

 • informace. Dasa.Mezerova 17.02.2012 22:09:54

  Konečně jsem získala potřebné informace děkuji.

  • Re: informace. bobule 18.02.2012 09:42:48

   Bohužel nezískala, to co se tu píše jsou naprosté zhovadilosti, nevěřte tomu. Správné informace si najděte u odborníků, ne na diskuzi o vaření.

 • informace. Dasa.Mezerova 17.02.2012 22:07:47

  Konečně jsem získala potřebné informace děkuji.

 • Štěpánka Huspeninová 03.02.2011 17:57:59

  Dobrý den,

  chtěla bych poprosit všechny uživatele i bývalé uživatele Warfarinu
  o vyplnění el.dotazníku ohledně výživy při léčbě Warfarinem.
  Je součástí mé absolventské práce.

  Předem děkuji za chvilku vašeho času

  http://www.vyplnto.cz/databaze -dotazniku/stravovaci-navyky-p r/

 • Warfarin 19.08.2006 23:33:57

  Již dva roky se léčím po plicní embolii Warfarinem, bohužel léčba bude již doživotní. Vzhledem k mému plánovanému snížení váhy mě byla léčba Warfarinem upravena tak, že nemám absolutně žádné omezení při pojídání zeleniny, ovoce. Stačí se jen domluvit s internistou, dávky léku upravit tak, aby vyhovovaly léčbě, pravidelně docházet na Quick, dodržovat stále stejnou dávku ovoce a zeleniny.

  • Re: Warfarin klára 07.12.2010 13:27:09

   kdybych měla spoléhat na to, co mi radí lékař, tak jsem už na prkně. (palec dolů)

  • Re: Warfarin 22.08.2006 22:23:45

   Nevím proč doporučujete vyloučit ze stravy čerstvá rajčata a papriky, které obsahují jen velmi málo vitamínu K.? Odpověď vbiz http:// www.angiojh.cz/potraviny. ( Obsah vitamínu K v potravinách)

 • warfarin a dieta 14.12.2006 17:49:18

  Trpím leidenskou mutací a trombózu jsem prodělala už po druhé. Je mi 29 let. Warfarin nyní beru už pátým měsícem a velmi mě mrzí, že si nemůžu dopřávat své oblíbené zeleniny..Přesvědčila jsem se, že není dobré neuposlechnout a konzumovat zeleninu, před kterou mne varovali lékaři. Po konzumaci špenátu mi velmi klesla hladina léku. Teď si tedy dávám pozor. Myslím si ale, že u každého jedince je to jiné.

Celkem záznamů: 13
Přidat příspěvek k článku Dieta při antikoagulační léčbě
* Povinné pole

Píšeme jinde

 • Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Rána už jsou mnohdy pěkně studená a někteří z nás, především pak děti, se už v těchto dnech zase potýkají s rýmou. Rýma dokáže být hodně nepříjemná, komu by se nelíbilo mít od ní aspoň jeden rok pokoj? Možná víme, jak na to. Už jste slyšeli o léčivé rostlince lidově zvané rýmovník? Ta se prý dokáže s rýmou pěkně vypořádat a vám od ní pomoci. Pojďme se tedy seznámit!

 • Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Rádi si v těchto dnech zdobíte zahrádku, terasu nebo balkon pestrobarevnými a různě velikými dýněmi? A jak by také ne, je přece jejich čas a jako podzimní dekorace jsou nepřekonatelné. Už také víme, že dýně je nadmíru zdravá zelenina a pomůže nám dokonce i s hubnutím.
přidat nový recept