reklama
hledat uživatel
       

Co je potřeba k výrobě domácího octa

 • láhev bílého nebo červeného vína (bio)
 • baňatá nádoba ze skla nebo kameniny
 • gáza nebo bavlněný šátek
 • dochucovače

Na výrobu domácího octa budeme potřebovat kvalitní víno, které je nesířené nebo sířené pouze jemně. Jen takové víno je ke správné výrobě octa vhodné, proto se poohlédneme po bio variantě, poptáme se u vinaře nebo v podniku specializovaném na vína.

Vhodnou nádobu vínem naplníme, překryjeme gázou nebo bavlněnou látkou, abychom zabránili napadání nečistot a octomilek. Nádobu s vínem postavíme na tmavé a teplé místo. Octové bakterie se nejlépe rozšiřují při teplotě 24 - 28 °C. Když by byla teplota příliš vysoká, octové bakterie by odumřely a naopak by se rozšířily bakterie nežádoucí. Při nízké teplotě se stanou bakterie nečinnými (nevzniká kyselina octová).

Po několika dnech působení se ve víně vytvoří takzvaná octová matka - lepkavá hmota s konzistencí želé. Musíme dbát na to, abychom octovou matku neponořili a mechanicky nevtlačovali na dno. Octové bakterie by neměly dost kyslíku a odumřely by. 

Ocet hotový za pár týdnů

Časově se dá výroba octa odhadnout na pár týdnů. V malém množství (1 l vína) jej můžeme použít za cca 5 týdnů, ve větším množství (až 4 l) si budeme muset počkat až 12 týdnů. Před použitím a uskladněním je třeba ocet přecedit přes filtr nebo lněnou látku. Ocet stáčíme a uchováváme v čistých a suchých lahvích.

Jak zabránit dalšímu kysnutí octa

I po přecezení není podomácky vyrobený ocet zcela zbaven bakterií kyseliny octové, proto by mohl i v lahvích dál kysnout. Zabráníme tomu zcela jednoduše - ocet umístíme do lednice nebo studené spíže, chlad učiní bakterie nečinnými. 

Aromatizované domácí octy

Octy ochucené ovocem, zeleninou, bylinkami nebo kořením. Ochucujeme hotový ocet - podomácky vyrobený z bílého vína nebo zakoupený ocet bez příchuti. Ochucení je snadné. Ochucovadla nejdříve důkladně umyjeme a podle potřeby nakrájíme na malé kousky (v případě dochucování ovocem či zeleninou), aby se aromatické látky lépe do octa dostaly. Naskládáme je do uzavíratelné sklenice a naplníme až po okraj octem. Naložený ocet necháme při pokojové teplotě stát pár dnů až 4 týdny. Ocet se dochutí použitými ingrediencemi a obarví se. Během přípravy můžeme sami ochutnávat a říct si, jestli je už pro nás dost aromatizovaný.

Ovocné a zeleninové octy kvůli nevzhlednému "zůstatku po surovinách" přecedíme, kořeněné a bylinné octy necháváme s dochucovadly právě pro přitažlivý vzhled. Výborný je třeba česnekový ocet, chilli ocet, ale za vyzkoušení stojí ocet brusinkový, hruškovo-skořicový aj.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
 • VANÍČKOVÁ DANA
  VANÍČKOVÁ DANA

  DOBRÝ DEN,,

  KDYŽ NEBUDU MÍT VÍNO, TAK OCET NEVYROBÍM?
  NĚCO NECHAT ASI ZKVASIT.

  VŠE PŘÍRODNĚ. ČERTSTVÉ SNÍST A NENÍ CO KONZERVOVAT.
  PŘÍRODNÍ MLÉČNÉ KVAŠENÍ.

  S POZDRAVEM VANÍČKOVÁ DANA
  SEDLIŠTĚ 39
  507 23 LIBÁŇ
  OKR. JIČÍN
  ČR

  13.07.2016 09:51:32

Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Domácí výroba aromatizovaného octa

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.