reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Pokud jste promeškali naše první dva díly, najdete je zde: Domácí zabijačka 1.díl a Domácí zabijačka 2.díl.

Další úprava nabouraného masa a použití obalu (střev)

Některé části masa dále upravujeme a dělíme je na menší části, také je odstraňujeme například od velkých kloubů a tučných ořezů pro další použití. Jednotlivé části pak využíváme v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů.

Úprava vepřové kýty s kostí

Rozkloubením v nejspodnější části hlezenního kloubu se oddělí nožička. Od pánevní kosti se odřízne ocásek s kostí křížovou. Kůže se sejme až k řezu, kterým se od kýty odděluje koleno. Pak se kýta zbaví přebytečného tučného ořezu. Z pánevní dutiny se odstraní zbytky vnitřního tuku a kýta se začistí.

Úprava vepřové kýty bez kosti

Z kýty sejmeme podkožní tuk. Dbáme na to, abychom neporušili svalovinu. Od pánevních kostí oddělíme ocásek s křížovou kostí. Zadní koleno oddělíme příčným proříznutím na vnitřní straně kýty v kolenním kloubu. Lýtkový sval zůstane u kolena. Řezy a vyloupnutím vyjmeme pánevní kosti, opatrně také stehenní kost a čéšku. Nakonec kýtu očistíme od tvrdých šlach, chrupavek a pouzdra čéšky.

Úprava vepřové plece

Oddělíme nožku v zápěstním kloubu, šikmým sekem v loketním kloubu oddělíme koleno, špička výběžku loketní kosti však zůstane u plece. Plec pak vykostíme příčným řezem od seku a odloupneme podlopatkový sval. Ramenní kost vykroutíme bez zbytečných řezů do svaloviny. Vykostěnou plec očistíme od okrajových šlach a chrupavek. Na maso vhodné pro okamžité zpracování v den zabijačky - na přípravu jelítek, jitrnic, tlačenek či ovarů a guláše, se musí také předem připravit vhodné nástroje. Jsou jimi nože, sekáče, pilky na kosti, ale také mlýnky a mixéry. Kromě nástrojů jsou zapotřebí také obaly - střeva, nezbytná pro plnění a přípravu nejatraktivnějších produktů zabijačky.

Příprava střev - obalu

Zapomenout se nesmí ani na obaly - střívka, která musí být v den porážky vyčištěna, vyprána a vymnuta v jedlé soli a znovu vyprána, aby byla zbavena střevního pachu. Samozřejmě se nejprve musí zbavit obsahu. Řezník střívka po vyčištění nakrájí na přiměřeně dlouhé díly pro další použití. K dalšímu použití se využije také žaludek a močový měchýř, čištění probíhá obdobně jako čištění střev.

Použití střev - obalu

  • Tenké střevo - na jitrnice, důkladně oškrabané - na klobásy a párky.
  • Tlusté střevo - na jelita.
  • Močový měchýř - na tlačenku.
  • Žaludek - na tlačenku.
Přípravou jitrnic se začíná, následuje příprava jelítek a nakonec se plní tlačenky. Také vás nadchla doba zabijaček? Vybavily se vám chvilky zabijačkových hodů třeba se sledováním známého filmu Postřižiny? Nemáte podmínky ani možnosti pro vlastní domácí zabijačku? Vyzkoušejte tedy alespoň některé z receptů, které vám nabízí naše stránky o vaření. Foto: Profimedia.cz

Přidat příspěvek k článku Domácí zabijačka 3.díl

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.