reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Dráždivý tračník a stravování

U dráždivého tračníku je porušena schopnost správného řízení hybnosti tlustého střeva. Tudíž tlusté střevo reaguje na vnější i vnitřní podněty neúměrně. Diagnóza tohoto onemocnění se může stanovit, až po vyloučení všech ostatních možných chorob. Léčbou je rozumný jídelníček a vyloučení stresu. Jak na to?

Lidé trpící touto nemocí si obvykle stěžují na nadmutý žaludek, časté střídání zácpy a průjmu. Pociťují křečovité až kolikovité bolesti ve střevech a vytrvalé nepříjemné pocity v břišní dutině (škroukání, kručení). Mezi nejčastější příčiny tohoto onemocnění patří dietní chyba, střevní infekce, potravinová alergie, dieta s nízkým obsahem vlákniny, ale i zvýšené užívání antibiotik a projímadel narušujících běžnou střevní mikroflóru. Na vzniku se podílí i stres, přepracování a deprese. Jak s tím souvisí naše stravování? Nejprve se zaměříme na to, co jíst a čemu se raději vyhýbat. Zkrátka na to, co to znamená rozumný jídelníček pro lidi trpící touto chorobou.

Zdravý a rozumný jídelníček

Jíme pravidelně a častěji po malých porcích. Každé jídlo pomalu a důkladně koušeme. Denní strava by měla obsahovat 18 g vlákniny v běžných potravinách, což je nejdůležitější. Zapomeňte na koncentrované otruby či tabletky z reklam. Dříve lékaři doporučovali jako součást léčby otruby. Mnozí odborníci se však domnívají, že právě otruby neléčí, ale střevo spíše ještě více podráždí a obtíže se zhoršují. Vhodná je rozpustná vláknina, jež se vyskytuje v ovoci a zelenině, jako například v jablkách, hruškách, datlích a obilninách (oves, žito, ječmen). V denním menu by neměl chybět jogurt s živými kulturami, neboť ten udržuje zdravou rovnováhu střeních bakterií. Z masa upřednostňujeme drůbež a ryby. Vhodné jsou i bezlepkové obilniny jako celozrnná rýže, proso či pohanka.

Nejíme nebo omezujeme

Vyhýbat bychom se měli výrobkům na bázi lepku jako jsou sušenky a zákusky. Zpracované a instantní výrobky je také třeba v jídelníčku omezit, stejně tak kávu, alkohol a cukr. Zmrzlina, pomerančová a grepová šťáva, margaríny a červené maso, to jsou potraviny, které bychom si též měly dopřávat jen v omezeném množství. Dále jídla nadýmavá či potraviny s nerozpustnou vlákninou (otruby, ořechy, kukuřice, luštěniny) jsou těžko stravitelné a tudíž nevhodné.

Vhodný pohyb a dostatek odpočinku

Jak již bylo řečeno, nejen jídelníček, ale i správný pohyb a relaxace snižují stres, napětí a přispívají tak k léčbě tohoto nepříjemného onemocnění. Co se týče pohybu můžeme doporučit strečink, plavání, chůzi, jógu a tai - chi. Relaxovat můžeme při masážích či vhodné aromaterapii. Například esence saturejky léčí křeče ve střevech. Máte-li osobní zkušenosti s tímto onemocněním, budeme rádi, když nám napíšete, jak s tímto onemocněním bojujete vy. Třeba tím pomůžete dalším nešťastníkům.

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • Jana
  Jana

  Komentář k článku Dráždivý tračník a stravování

  na dráždivý tračník mi zatim vždy trochu pomohl heřmánek a hylak.

  13.04.2020 19:03:00

 • Ester janova
  Ester janova

  Drazdivi tracnik

  Dobri den mam bolesti na hrudi i pot prsem boli mne porat hlava krcni pater a mam bolesti bricha us 6 mnesicu

  03.07.2019 01:13:41

 • kika
  kika

  mám také tyto problémy...průjem bolesti břicha atd...jediný co mi pomohlo je Lepicol je opravdu dobrý na přírodní bázi.:-)

  02.08.2008 18:00:01

 • Daniela Vojtěchová
  Daniela Vojtěchová

  dráždivý tračník

  Dobrý den, mám prosbu, již delší dobu se léčím se žaludkem, teďka jsem byla na vyšetření, kde mě řekli, že mám horní dyspepsii, dostala jsem lék Famosan 1 denně. žaludek ani moc nebolí, ale bolí mě strašně břicho, mám průjmy a takové křeče v břiše po jídle, nemám chuť k jídlu a jsem strašně unavená a otrávená. Před třemi lety jsem byla na vyšetření střev, kde mi řekli, že mám dráždivý tračník, chvíli jsem brala léky, pak to ustalo a te´dka už třetí měsíc, mi je doopravdy špatně. Mám nastoupit do práce, jsem po mateřské a doopravdy nemůžu moc fungovat.Chci se zeptat jestli na to něco je přírodního, jestli můžu užévat psyllium, jednu dobu jsem ho užívala a docela dost pomáhal. Děkuji moc za odpově´d

  07.08.2007 07:33:27

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Dráždivý tračník a stravování

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.