reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

Při přípravě kynutých těst je droždí nezbytnou ingrediencí. Máte doma čerstvé či sušené droždí? Nevíte si rady, jak připravit kvásek a kolikrát máte nechat těsto kynout? Vše si podrobně vysvětlíme.

Jak používat čerstvé droždí?

Čerstvé droždí rozdrobíme na malé kousky do mísy. Přilijeme trochu tekutiny (nejčastěji mléka) a dbáme na správnou teplotu, ta by měla být okolo 37 °C. Mícháme, dokud se droždí nerozpustí. Teplotu můžeme zkontrolovat teploměrem nebo prstem. Příliš chladná tekutina by proces kynutí zpomalila, vysoká teplota by pro změnu zničila kvasinky. Aby droždí účinkovalo správně, musí mít kvasinky, které droždí obsahuje, dostatek cukru. Přidáme-li do těsta cukr navíc, bude nám kynout rychleji. S cukrem to však nepřeháníme, aby těsto nebylo příliš sladké. Na 50 g droždí bohatě postačí 1 - 2 lžíce krupicového cukru. Čerstvé droždí se používá k přípravě chleba, sušenek, pizzy, pirohů či sladkého pečiva. Obal čerstvého droždí by měl obsahovat datum balení a datum doporučené spotřeby. Otčas se stane, že čerstvé droždí trochu vyschne, což ale není na škodu a droždí tím neztrácí na kvalitě.

Použití sušeného droždí

Droždí koupené v sáčku není nic neobvyklého, jedná se vlastně o usušené droždí čerstvé. Výhodou je delší trvanlivost, ale na obalu samozřejmě i v tomto případě musí být uvedeno datum doporučené spotřeby, aby droždí neztratilo svůj účinek. Sušené droždí se aktivuje při teplotě vyšší, a to 45 - 50 °C. Sušené droždí se nevmíchává do tekutiny jako čerstvé, přisypáváme ho přímo do mouky společně se solí, cukrem a kořením, poté přiléváme tekutinu.

Správná teplota a postup pro kynutí

Proces kynutí ovlivňuje nejen teplota použité tekutiny, ale i ostatních surovin a teplota v místnosti. Všechny suroviny by měly mít ideálně pokojovou teplotu a těsto by mělo kynout pod utěrkou, vyhýbáme se umístění těsta v průvanu. S oběma druhy droždí je třeba zacházet opatrně, během kynutí těsta dochází k přeměně cukrů na oxid uhličitý, jež způsobují kvasinky - v důsledku toho těsto nabývá.

Necháme-li těsto vykynout dvakrát, bude mít lepší konzistenci a chuť než pečivo vykynuté pouze jednou. Navíc vydrží déle čerstvé.

Čerstvé droždí nikdy nezamrazujeme! Těsto z takového droždí by nevykynulo a pečivo nenabylo, kvasinky se nízkou teplotou poškozují.

Pokud nemáme moc času, můžeme si kynutí urychlit. Troubu předehřejeme na 100 °C, potom ji vypneme a těsto do trouby vložíme. Vykyne do 15 minut.

Aby náplň z kynutých buchet nevytekla, je třeba pořádně vyhřát troubu a těsto nechat správně nakynout. Při jiném postupu těsto změní svůj objem i tvar a náplň pak vytéká.

Kynuté těsto bez váhy
(doba přípravy 1 hod )

A pokud vám zrovna droždí došlo, zkuste třeba tyto recepty

Švestkový koláč bez droždí
(doba přípravy 1 hod )

Houskový knedlík bez droždí
(doba přípravy 45 min )

Kvásek z žitné mouky
(doba přípravy )

Chléb z žitného kvásku
(doba přípravy )

Foto: Pixabay.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
 • HanaK
  HanaK

  Potvrzuji předchozí dva příspěvky. Nemám problém se zamraženým droždím a v případě potřeby zamrazím i žitný kvásek, který si jinak hýčkám. Nechám rozmrazit v chladničce a druhý den použiji běžným způsobem.

  03.04.2020 19:45:07

 • tuzka
  tuzka

  Komentář k článku Droždí - základ kynutých těst

  Pekařské droždí snáší zmrazení velmi dobře a zachovává si své vlastnosti i po jednom roce skladování při -18 oC, ale pouze pod podmínkou, že je necháte rozmrazit v lednici a použijete nejpozději do 24 hodin.

  04.01.2014 17:12:29

 • Květa
  Květa

  musím trochu oponovat, že zmražené droždí by nevykynulo. Z vlastní zkušenosti vám, že ano. Vážené droždí už se nedostane koupit, kupuji v pekárně velké balení, rozdělím na menší kousky do mikrotenových sáčků a mrazím. Před upotřebením vyndám kousek, který potřebuji, odvážím a nechám v misce v lednici přes noc povolit. Ráno je jako čerstvé a také tak kyne.Dělala jsem z nej vánočky i kynuté buchty a bez problému.

  19.02.2013 19:10:10

Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.