reklama
hledat uživatel
       

Představme si další nepříliš známé ovoce, durian. A co že je na něm tak diskutabilního? Zralý plod (lépe řečeno jeho dužnina) totiž nepříjemně zapáchá. To by ale rodáka ze země olomouckých tvarůžků nemělo odradit.

Vzhled Durianu

Durian je až 50 metrů vysoký strom, s nímž se můžeme setkat v Thajsku, Malajsii nebo Indonésii. Kromě Asie na něj na jiných kontinentech nenarazíme, i když by měl příhodné podmínky například v Jižní Americe. Jednou či dvakrát ročně se sklízí až několikakilogramové zelenožluté, trnitě hrbolaté plody oválného či kulatého tvaru. Uvnitř jsou hnědá semínka a nejčastěji světlá krémová až moučnatá hmota, jež se konzumuje. Zralý durian poznáme podle charakteristického zápachu a též toho, že začíná podélně pukat.

Z nejvyšších stromů se sklízí obtížně, takže se většinou čeká, až spadne na zem. To se děje až na výjimky v noci. Říká se proto, že durian má oči, protože nikdy nespadne na zem přes den, kdy je vysoká pravděpodobnost, že by mohl někoho zranit. Roční produkce po celé Asii činí 1,5 milionu tun. Cena durianu se pohybuje okolo 200 korun za kilogram a nesnižuje se příliš ani v období nejvyšší sklizně.

Chuťové a čichové vjemy

Chuť durianu je opravdu božská, podobná mandlím. Poprvé ho zřejmě ochutnal někdo, kdo přišel o čich, protože aroma durianu rozhodně k ochutnání nenabádá. V hotelích a jiných uzavřených místech v indočínské oblasti se můžeme setkat s cedulemi, které důrazně zakazují vnášení durianu. Dobrovolně by to asi nikdo neudělal, protože by byl hned podezřelý, že má zažívací obtíže. Nejméně zapáchající a nejvíce exportovanou šlechtěnou variantou durianu je tak zvaný Mon Thong.

Použití durianu

V monzunové oblasti Asie se durian používá k dochucení různých sladkých dobrot včetně zmrzliny a koktejlů. Je však známa i jeho úprava s cibulí a chilli kořením, takto slouží jako příloha. Dřeň z méně kvalitních plodů se nechá zkvasit a pak může sloužit k dochucení kari.

Konzumace durianu snižuje horečku. Jíst durian se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a těhotným ženám. Tradiční pověra říká, že zapíjet durian kávou nebo alkoholem může mít vážné následky. Jávané věří v jeho afrodiziakální účinky.

Pojedeme-li do Thajska nebo Indonésie, jistě narazíme na prodejce durianů. Nejenže nám ovoce ochotně vybere, ale také před námi vyloupne jeden segment a my jej můžeme ochutnat. Pak se teprve rozhodneme, zda si jej koupíme, nebo ne.

Obsažené živiny v durianu

Ve 100 gramech durianové dužniny se nachází přes 600 kJ, takže by durian rozhodně neměl být součástí redukční diety. Není ani tak tučný, avšak z 25% se skládá z cukrů. Nezanedbatelné je množství vitamínu C a dusíku. Významný je i obsah životně důležitých aminokyselin tryptofanu, riboflavinu a niacinu.

Ochutnali jste někdy při cestách do Asie durian?

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 15
 • Beny
  Beny

  Zapomněl jsi tam asi nulu 300 Bath souhlasím

  28.03.2019 04:09:39

 • chodipohorach
  chodipohorach

  Durian - pochoutka

  Ahoj,
  také jsem měl tu možnost durian ochutnat. Nejprve jsem jej znal jen z vyprávění od kamarádů. Poté jsem měl možnost vycestovat služebně do Vietnamu a to už jsem věděl, že mne ochutnávka nemine. Jelikož jsem taky tak trochu experimentátor a ještě navíc konzument olomouckých tvarůžků (loštické syrečky), tak jsem se na durian vlastně docela těšil. První dojem mi namaloval na ústa smích, a to jsem si jen přivoněl. Pak jsem do toho šel a nemohu toho dodnes litovat. První ochutnávka byla opravdu zvláštní. Nedalo se to jíst, ale musel jsem si to dávat do pusy pořád a nemohl jsem přestat. Už to tu někdo takto také psal, proto mne to zaujalo, že jsem to měl podobné. Ale návykové to není.
  Zjistil jsem, že se dá durian koupit i v pražské tržnici SAPA. Je to nejznámější a největší vietnamská tržnice v ČR. ˇříká se jí i malá hanoj.
  Tam mají stánkaři durian také, v sezóně jsem koupil kousek něco přes 2 kila (2,3) asi za 450 Kč. Takže za kilo cca 220,- Kč. Koupil jsem kousek před dozráním a týden ještě nechal zrát, až začal praskat a zežloutl, zbaštil jsem ho. Mezitím mne málem můj spolubydla vystěhoval z pokoje, ten smrad byl šílený. Ale chuť výborná, stála za to.
  Ahoj a přeji také super zážitky.

  19.02.2013 23:09:01

 • Klaudia
  Klaudia

  Ja som durian ochutnala uz niekolkokrat v CIne, prave pred hodinou dvoma si na nom pochutnavala a je pravda, ze jeho zapach je fakt omracujuci, pripomina mi to kysane zeli spolu s cibulou a este niecim tropickym ovocnim, ale ta chut stoji za to... Komu nevadia smradlave syry, tak to urcite zvladne. :-)

  28.06.2012 11:32:50

 • Ochutnávač
  Ochutnávač

  Právě durian požírám a to přirovnání k cibuli podle mne sedí nejvíce, abych řekl pravdu nějak extra mi nejede, ale nemohu ho přestat konzumovat, je to vážně zvláštní ovoce.
  Jinak cena je 190 BHT za 1kg vyloupaného durianu, ale mám dojem, že byl zrovna v akci :)

  19.11.2011 16:53:48

 • BigBOSS
  BigBOSS

  moje zkušenost

  Durian jsem ochutnal na podzim minulého roku 2010 na dovolené ve Vietnamu a Thajsku. Na ulici to měli všude,zapáchá jen při "rozbalení", dužnina kolem semen uvnitř plodu, která se jí,nezapáchá a chutná opravdu božsky.Mně to chutnalo jako nněco mezi banánem a ananasem,hodně sladké. Pouliční prodejci to naštěstí prodávají už vyloupané a to pak opravdu nesmrdí. Žádné zažívací problémy jsme po tom neměli,takže můžu všem vřele doporučit.Malá polystyrenová miska, odhaduji že to mohlo být tak 10-20dkg stála 30THB (Thaj.Bahtů), což je cca necelých 20Kč.

  21.01.2011 11:36:05

 • Petr
  Petr

  Durian a jeho pověry

  Durian je specifické ovoce, které má, mimo jiné, zahřívat tělo. Není potřeba vytvářet mýtus ovoce, které spolu s alkoholem vytváří životu nebezpečnou kombinaci. V Asii rozdělují alkohol do dvou skupin. Například konzumace durianu s whisky je možná, ale konzumace durianu s vodkou již nikoliv. Já jsem ochutnal durian na jedné party, kde jsme pili alkohol. Přežili všichni.

  02.02.2010 03:08:36

 • Petr
  Petr

  Durian je specifické ovoce, které má, mimo jiné, zahřívat tělo. Není potřeba vytvářet mýtus ovoce, které spolu s alkoholem vytváří životu nebezpečnou kombinaci. V Asii rozdělují alkohol do dvou skupin. Například konzumace durianu s whisky je možná, ale konzumace durianu s vodkou již nikoliv. Já jsem ochutnal durian na jedné party, kde jsme pili alkohol. Přežili všichni.

  02.02.2010 03:07:23

 • Kryton
  Kryton

  Např. v Globusu jej mají pokažde, když tam jedu, je ale o něco dražší, než jiné tropické ovoce. Jinak mne zaráží názory, že je třeba rýma, zacpat si nos a podobně. Pro vnímání chutí je přeci třeba mít nos volný, při zacpaném nose moc chuti neucítíte ;-)

  27.01.2010 09:28:24

 • hokuspokus
  hokuspokus

  Silná rýma pomůže

  Jeden znalec Indonésie popsal vůni durianu jako směs jahod, čerstvé cibule a přezrálých syrečků. Mohu potvrdit, že popis je velice přesný, i když skoro nepředstavitelný. Jezte při rýmě nebo začněte zmrzlinou. Chlad otupí nosohltan, na jazyku chutná durian podstatně líp než by člověk předpokládal.

  24.01.2010 01:27:14

 • Vendy Kounová
  Vendy Kounová

  Durian - Indonésie

  Před týdnem jsme se vrátili z Indonésie, Sulawesi a přivezli jsme si durian s sebou. Místní přátelé nám ho krásně speciálně zabalili do igelitu, pak do sklenice a na to nasypali kávu. Mělo to pohltit pachy, nebylo to až tak dostačující, ale dalo se to přežít. Ale pochybuji, že by se dal dovážet do našich supermarketů. Nicméně chuť bych přirovnala spíše k avokádu s česnekem, nijak nás nenadchnul. Avšak vůně, je bezkonkurenční!

  27.09.2009 22:23:25

  • dot
   dot

   Re: Durian - Indonésie

   durian se do ceskych supermarketu dovazi, konkretne jej lze zakoupit v prodejni siti globus ..cena jednoho durianu ~700 kc

   01.10.2009 12:54:07

 • Ing.Jaroslav Bican
  Ing.Jaroslav Bican

  Informace uvedene v clanku mohu potvrdit. Durian je skutecne ovoce, ktere chutna skvele. Pach je vsak tak intenzivni, ze prostupuje lednickou ven i do mistnosti a tak velmi brzy prijdete na to ze durian rozhodne musite skladovat nekde mimo obytnou cast domu. Mistni lide povazuji durian za krale ovoce. Lide zijici v pralesni oblasti vsak za durian pochopitelne neplati a pokud se mezi ne podivate v dobe, kdy durian roste jiste vam jej nabidnou. Z jejich vypraveni se pak dozvite, ze pokud po konzumaci durianu pozrete alkohol, zemrete a to i pri komzumaci alkoholu az po nekolika hodinach {smrt predchazi udajne ochrnuti koncetin a horecka}. Zda jde o poveru, ci ne rozhodne nedoporucuji zkouset, nebot silu kterou v sobe tato delikatesa skryva pocitite po jeji konzumaci jiz behem slabe hodinky. Presto doporucuji durian rozhodne ochutnat vsem zdravym lidem. Pokud prekonate odpor vyvolany pachem durianu dostane se Vam satisfakce nejen na jazyku. Ing.Jaroslav Bican - Sarawak, Kapit, 10/2008

  20.10.2008 06:03:43

 • Jana Zítková
  Jana Zítková

  Já jsem toto ovoce jedla v Thajsku, čerstvé i sušené . Je moc dobré a ráda bych si sušené u nás koupila, ale vůbec nevím kde.

  14.07.2008 21:46:42

 • Meli
  Meli

  Na dovolené ve Vietnamu jsme si koupili Durian, aniž bychom věděli, oč se jedná. Zápach podobající se lejnu v petroleji nám zaplnil celý pokoj a nešel vyvětrat :-) neměli jsme odvahu to jíst, vyhodili jsme to :-) Na letišti jsme objevili čokoládové bombony s náplní Durianu, tak jsme si to jako suvenýr koupili a až v ČR jsem se dočetla o tom, co to vlastně Durian je. Kdybych věděla dříve, tak bych si dala kolíček na nos a nenechala bych se připravit o ten chutový zážitek , který jsme podcenili :-)

  06.07.2008 17:13:56

Celkem záznamů: 15

Přidat příspěvek k článku Durian - asijské ovoce

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.