reklama
hledat uživatel
       

Když český zákazník objeví v čokoládě housenku, je z toho málem celonárodní skandál a událost se stane hlavním tématem televizních zpráv. Pro milovníky hmyzu by však takový objev byl příjemným labužnickým zážitkem.

Kdo se živí hmyzem?

Hmyz je zdrojem potravy pro celou řadu živočichů. Živí se jimi některé druhy ryb, ještěrky, žáby, hadi, ptáci, ale i někteří savci. Při nedostatku potravy nepohrdnou hmyzem ani lišky, mývalové nebo medvědi. Hmyz byl ale v minulosti důležitým zdrojem potravy i pro člověka a mnohé kultury si tuto tradici zachovaly dodnes.

Každá kultura vyniká nějakou zvláštností, což platí i v případě živočišných zdrojů potravy. Zatímco většina Čechů by jen stěží dokázala sníst brouka, hada, psa nebo kočku, pro Asiaty je nepochopitelná konzumace králíka nebo zajíce. Muslimové by nám vyčetli konzumaci vepřového masa, Indové zase uctívají hovězí dobytek. Zkrátka a jednoduše, co je pro nás běžné, může být pro jiné kultury nepřijatelné a naopak.

Entomofagie ve světě

Konzumace hmyzu (odborně entomofagie) je běžná v mnoha částech Afriky a Asie. V Kambodži milují smažené pavouky, v Thajsku si můžete dát třeba smažené včely. V Austrálii, Jižní Americe a na blízkém Východě se nebrání konzumaci mravenců, housenek, much, cvrčků, cikád a různých larev. Na mexických trzích snadno zakoupíte sušená sarančata. Konzumace hmyzu je tak tabu pouze pro Evropany a Američany.

Budeme jíst brouky?

Přestože na Západě ještě stále na talíře s hmyzími pochoutkami koukají nedůvěřivě, trend pojídání hmyzu se pomalu začíná prosazovat i u nich. Důvodem, proč nejsme schopni sníst brouka, je psychický blok. Odmalička jsme učeni, co je dobré a co špatné, a hmyz je zařazen do kategorie "fuj". Navíc je velmi rozšířená představa, že hmyz je špinavý a přenáší různé nemoci. Tělo hmyzu ale naopak vyrábí antibiotické látky, které zabraňují pronikání nebezpečných mikroorganismů.

Jak se vaří hmyz

Většina druhů se upravuje tepelně - můžete je vařit, smažit nebo péct. Připravují se na sladko, naslano, přidávají do palačinek, obalují v karamelu. Pokud vás zajímá chuť, konzumenti hmyzu ji nejčastěji přirovnávají k chuti oříšků. Ne všechny druhy hmyzu jsou ale jedlé.

Výživná hodnota hmyzu

Hmyz vyniká vysokým obsahem vápníku a kvalitních proteinů, které tvoří až 80%. Narozdíl od jiných živočichů netvoří žádný odpad, je možno konzumovat jej celý. Vysoký obsah bílkovin a malé množství tuku dělá z hmyzu velmi dietní a zdravé jídlo.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • Ivet
  Ivet

  Komentář k článku Entomofagie - pojídání hmyzu

  Já jsem zkoušela konzumovat housenky v obdbě "faktoru strachu" jeste živé a moc jsem si nepochutnala.. :))

  01.04.2014 16:47:08

 • filip
  filip

  hmyzí hostina

  www.hmyzihostina.cz

  01.04.2014 15:11:54

 • obezita
  obezita

  Zdravím, pár cikád jsem na zkoušku koupil ve zverimexu jako potravu pro zvířata, za rohem jsem si jednu dal a dobré. Není to vůbec špatné...

  Zkuste to taky !!!!!!! Není potřeba hledat žádnou restauraci, stačí vzít dvacku a navštívit nejbližší zverimex a pomějete se!

  11.08.2012 09:05:44

 • Milan
  Milan

  Já jsem přímo ochutnával hmyz

  A bylo to opravdu skvělé! Napsali o tom i na těchto stránkách:)
  http://www.listyjm.cz/zajimavo sti/ochutnejte-cervy-brouky-a- cvrcky.html

  03.12.2010 17:05:30

 • buffalo
  buffalo

  hmyzi restaurace v brne.

  slysel jsem o kucharce - mame radi hmyz...na taliri...kde se da koupit ? po internetu to kaslu. knizka stoji 200 - 300 kc a za postovne dam 100. je to neekonomicke...copak by to neslo prodavat v nejakem knihkupectvi ? a take, ze ma byt v brne otevrena hmyzi restaurace. kde teda ta restaurace je ? to majitele kaslou na reklamu ?

  24.06.2009 11:37:32

 • david
  david

  Sel bych do toho

  Osobne bych to hned vyzkousel, problem je ze neznam zadnou restauraci, nebo kde by se dali nejaci cervici koupit. PO zahrade chodit a hledat.... to asi nebude nejlepsi idea.

  20.04.2008 11:31:51

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Entomofagie - pojídání hmyzu

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.