reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Exotické ovoce na vánočním stole

Exotické ovoce jako je ananas, banány, pomeranče, mango či kokosový ořech se stalo nedílnou součástí našeho jídelníčku. Existuje ale ještě spoustu druhů ovoce, o kterém se moc nemluví, a přesto může naši štědrovečerní tabuli obohatit.

Granátové jablko

Granátové jablko má svůj původ ve Středomoří. Plod má až 12 cm v průměru, pevná červená slupka skrývá v šesti až dvanácti pouzdrech sladkou šťavnatou dužinu, která obsahuje velké množství semínek. Ke konzumaci se jablko rozkrojí a dužina s pecičkami se vyjí třeba lžičkou. Granátová jablka obsahují vitamín B a C.

Kaki

Kaki nebo také tomel, kterému se přezdívá božská mana, pochází z Koreje a Číny. Plody mají jasně oranžovou až červenou barvu velikosti 6 - 8 cm. Zralé plody jsou lahodné, velmi sladké a svou chutí připomínají broskve. Ovoce se konzumuje oloupané nebo se rozkrojí a vyjí se dužina. Kaki obsahuje vitamin A a C.

Karambola

Karambola pochází z Indie. Plody jsou velké 8 - 12 cm a mají tvar pěti nebo šesticípé hvězdy s ostrými hranami barvy žluté až oranžové. Ovoce se konzumuje čerstvé, hlavě v salátech, ale používá se především jako ozdoba míchaných nápojů. Šťavnatá sladká, někdy až jemně kyselá, dužina má barvu jantaru a ovoce voní po jasmínu. Z ovoce se před konzumací odstraní hnědá žebra a nejedlá semena. Karambola obsahuje vitamin C.

Kumquat

Kumquat, kterému můžeme také říkat trpasličí pomeranč, pochází z Východní Asie. Nejmenší citrusové plody jsou pouze 2 - 4 cm dlouhé, nádherně oranžové barvy. Výrazně aromatické ovoce se konzumuje i s velmi chutnou slupkou, dužina je naopak mírně kyselá, semena nejsou jedlá. Čerstvé ovoce se používá i na ozdobu míchaných nápojů, k výrobě marmelád nebo likérů. Kumquat obsahuje velké množství vitamínu C.

Physalis

Physalis, jinak známý i jako židovská třešeň, pochází z jihoamerického Peru. Velmi aromaticky vonící žlutooranžové plody velikosti třešní se schovávají ve velmi tenkém papírovém kalichu šedozelené barvy. Šťavnatá dužina má sladkokyselou ovocnou chuť připomínající pomeranč či ananas s příjemným aroma karamelu a obsahuje mnoho malých jedlých zrníček. Physalis obsahuje v hojné míře vitamín C a také vitamín A.

A to je pouze 5 zástupců méně známého exotického ovoce. Chcete se dozvědět něco více o vašem oblíbeném exotickém ovoci? Ptejte se v naší diskuzi pod článkem.

Foto: Photos.com

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • .Renča.
  .Renča.

  Na hlavní stránce je Physalis a zde potom Kumquat.
  Přinesu ještě další článek s netradičním exotickým ovocem.

  24.12.2011 18:41:46

 • agentka
  agentka

  Exotické ovoce

  Ve výčtu a popisu exotického ovoce pokračujte. Jak vím, je ho mnohem více už k dostání v supermarketech. Důležité je vědět jak se jí, ale také jak vypadá. Chtělo by to i obrázek u každého popisovaného ovoce.

  24.12.2011 09:39:49

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Exotické ovoce na vánočním stole

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.