reklama
hledat uživatel
       

Grilujeme zeleninu a ovoce

Vyzkoušeli jste již grilovat zeleninu? A ovoce? Radost uděláte všem, kteří už mají zkušenosti s grilovanými masy a chtějí něco navíc, chuťově zajímavého a dobrého. Nezapomeňte také na zeleninové saláty jako skvělou přílohu k masům.

Grilujeme zeleninu a ovoce

V našem jídelníčku není zeleniny a ovoce nikdy dost. Jsme zvyklí je podávat většinou v syrovém stavu nebo ve formě různých salátů. Zelenina ale může být i vhodnou surovinou pro grilování. A grilované ovoce udělá radost nejen dětem. Zeleninu a ovoce používáme dobře omyté. Nejčastěji grilujeme cukety, patisony, kedlubny, rajčata, papriky, jablka, hrušky a banány. Před položením na gril potřeme rošt olejem. Grilovanou zeleninu a ovoce používáme jako hlavní jídlo nebo jako přílohu ke grilovaným masům.

Přílohy a saláty

Ke grilovaným pokrmům podáváme přílohy podle vlastních zvyklostí. Při grilování v přírodě je to nejčastěji chléb a jiné pečivo. Při přátelském posezení na zahradě můžeme jako přílohu podávat brambory, bramborové placky, ale také různé zeleninové saláty.

Omáčky a másla

Protože při grilování nezískáme z pokrmu šťávu, nahrazujeme ji různými omáčkami nebo ochucenými másly. Pokud dobře vybereme omáčku nebo máslo, vhodně tak doplníme chuť grilovaných pokrmů. Jsou vhodné především ke zvěřině, skopovému, rybám či zelenině.

Závěr

Snad je to dávný pud, zděděný po předcích, ale jedno je jisté. Obliba jídel připravovaných na "otevřeném ohni" stále vzrůstá. Také u nás už dostanete ke koupi nejrůznější zahradní grily, při troše fantazie si je můžete udělat sami. V zahraničí má grilování velkou tradici a celé týmy specialistů se věnují míchání nejrůznějších druhů koření - tzv. "barbecue", nebo omáček, kterým se říká "dip" a grilované maso se do nich namáčí. Správně grilovat je totiž umění! Pokud jde o rady, abychom věděli "jak na to", existuje jich několik. Již v prvním článku na toto téma byly některé zmíněny, ale co kraj, to jiný mrav, pokud jde o recepty připravovaných pokrmů na grilu. Liší se marinády, koření, liší omáčky a přílohy, které se ke grilovaným pokrmům podávají. V době, kdy se každý z nás snaží co nejvíce cestovat, poznávat zvyklosti v jiných zemích a snaží se nahlížet "pod pokličku" tamních kuchařů, není nic jednoduššího, než si doma na své zahradě a u svého grilu nové recepty vyzkoušet. Není nad vlastní zkušenost, kdy se nám pod rukama daří připravit něco kouzelného, voňavého a chutného zároveň, kdy přátelé, kteří přišli na naši party, jsou spokojeni s výkonem "mistra u grilu" - i když je občas zahalen štiplavým kouřem. Dávejme však pozor na některé zásadní věci, aby se party vydařila a všichni byli spokojeni. Zde je závěrem pro připomenutí několik rad, které bychom měly dopředu znát, než začneme grilovat:
 • mít doma dostatek dřevěného uhlí
 • zapalovat uhlí rozprostřené v rovnoměrné vrstvě po celém grilu (dřevěnými třískami)
 • dřevěné uhlí dodá jídlům speciální chuť, ale lze před rožněním přidat vonné bylinky (větvičku jalovce)
 • počítat s tím, že uplyne asi půl hodiny, než se vytvoří dostatečná vrstva ke uhlí ke grilování (podle toho si načasujte stolování)
 • uhlí řádně rozžhavit a grilovat až po té, kdy je bez kouře
 • dbát na to, aby se maso na grilu nepálilo (pozor především na marinované maso, kdy olej a marináda kape do uhlí, pálí se a dává jídlu hořkou příchuť)
 • vhodné je jídlo mašlovačkou nebo štětečkem potírat olejem či marinádou
 • můžeme využívat alobal nebo misky (například pro zeleninu, ovoce či "mokrá "-marinovaná masa)
 • nezapomenout dobrou náladu - nejsme u grilu nikdy sami a přátelé chceme přece pobavit a zaujmout nejen grilovaným pokrmem
Nyní už stačí připravit vybrané recepty, nakoupit dobré maso, zeleninu a ovoce, doplnit si zásoby dřevěného uhlí a pozvat své přátele. Dobré pití, vhodné pro tuto příležitost a party může začít. Nezapomeňte na úsměv na tváři, až se budou scházet hosté a přeji dobrou chuť! Jak často v létě grilujete? Jen s přáteli nebo kdykoliv? Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • ajusky47
  ajusky47

  Jestlimáte potíže tak mi řeknite! Dá se to viřešit!

  02.10.2006 15:43:36

 • verča
  verča

  Tak my grilujeme opravdu často a to kdykoliv. Používáme kuřata,vepř. plec,makrely a grilovací klobásky,ale nikdy jsme nezkusili ovoce nebo zeleninu...snad to někdy zkusíme :-) Jinak žádnou marinádu nekupujeme,taťka namixuje koření - provensálské,vegetu,ďábelské koření, grilovací - vše dá do půllitru,naplní ho do poloviny vodou a přidá trošku oleje...Kuřata i plec balíme do alobalu, makrely ne, dovnitř makrel dáme nať celeru a nějaké koření...

  22.07.2006 13:48:49

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Grilujeme zeleninu a ovoce

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.