reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Hoaxy varují před margaríny a pitím studené vody

Slovem HOAX se nejčastěji označuje poplašná zpráva, která se šíří prostřednictvím emailové pošty. Obsahuje často šokující a důvěryhodně se tvářící informace, které však mívají pramálo společného s realitou.

Jaké hoaxy známe?

Nejčastěji se jedná o varování před smyšlenými počítačovými viry. Mezi lidmi se ovšem nejvíce šíří emaily obsahující falešné prosby o pomoc, které se snaží zapůsobit na lidské city. Také se objevují nejrůznější emaily, které slibují snadný výdělek za pouhé přeposlání zprávy určitému počtu přátel. Další skupinou hoaxů jsou zprávy upozorňující na ve skutečnosti neexistující nebezpečí, která na nás mohou číhat v běžném životě.

Margarín je umělá hmota

Mezi posledně jmenované rozhodně patří email, který varuje před konzumací margarínů. Působí velmi důvěryhodně, což ostatně hoaxy mají přímo "v popisu práce". Text působí velmi přesvědčivě. Již jen název "transfigurovaný tuk" nahání hrůzu, natož že by si jej někdo namazal na chléb. Autor dále uvádí, že původně margaríny sloužily jako krmivo pro krocany, jenže krocani po něm umírali, proto se hmota vizuálně i chuťově vylepšila a začala prodávat lidem. Již zde by měl normálně uvažující člověk zbystřit, copak by skutečně něco takového mohlo být prodáváno lidem? Jenže hoax nabízí další negativa: Margaríny obsahují vysoké množství trans mastných kyselin, způsobují rakovinu či snižují kvalitu mateřského mléka. Úplně nejhorší je, že jediná molekula chybí, aby se z margarínu stala umělá hmota. Taková zpráva samozřejmě nemohla nikoho nechat chladným, řada čtenářů po ní ze své ledničky vyhodila veškeré umělé tuky a odborníci na výživu oproti tomu za margarín bojují.

Co tedy tvrdí odborníci? Margaríny jsou především směsí kvalitních přírodních, rostlinných tuků a olejů a při jejich nejmodernější výrobě nehraje chemická modifikace žádný vliv. Poměr trans mastných kyselin je v margarínu rozhodně výhodnější než v živočišných tucích. Daleko problematičtější jsou takzvané ztužené tuky, které přijímáme denně ve skryté formě v pečivu a nekvalitních čokoládách.

Pití studené vody po jídle

Mezi nejnovější hoaxy patří zpráva, která varuje před pitím studené vody. Její pití po jídle údajně zpomaluje trávení, protože způsobí ztuhnutí tuků obsažených v pokrmu a jejich ukládání do střev. A co víc, autor zde dokonce straší před rakovinou a artritidou. Využívá dokonce známé dlouhověkosti Číňanů a Japonců, kteří jak známo popíjejí dennodenně teplý čaj. Takovou zprávu si rozhodně nikdo nemohl nechat jen pro sebe a možná i vy jste ji rozeslali svým známým. Dle vyjádření odborníka MUDr. Ondřeje Fraňka se samozřejmě jedná o holý nesmysl. Jakákoliv potravina či nápoj, ať už ve studeném nebo teplém stavu, po požití velmi rychle získává tělesnou teplotu. Pití studených nápojů tedy žádné ukládání tuků nezpůsobuje.

Jak hoax poznáme?

Než jakoukoliv šokující a varující zprávu přepošleme, nejjistější je, přesvědčit se na některém z internetových seznamů hoaxů, například na stránkách www.hoax.cz, zda se zde nenachází. Ušetříme svým přátelům mnoho času stráveného čtením nesmyslných emailů a možná i pár chvilek strachu o zdraví. Na těchto stránkách navíc u každého z poplašných mailů nechybí názor odborníků na daný problém. 

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 5
 • Ludvík
  Ludvík

  Komentář k článku Hoaxy varují před margaríny a pitím studené vody

  Otázka je, co je to hoax. Pokud mluví o pití vody doktor, který měl za celé své studium několik hodin nauky o stravování (jak je bohužel naprosto běžné), tak budu raději věřit zdravému rozumu a svému tělu.
  Ano přátelé pokud se napiji po mastném jídle studené vody, je mi špatně, právě z toho důvodu, který popisuje výše zmíněný hoax. Proto ani dětem nedovolíme pít po jídle studenou vodu a už vůbec ne různé coly a jiné sajrajty.
  Když jsem byl mladší, také mi to nevadilo. To ovšem neznamená, že tím tělo netrpí a ně se postupně nadměrně neopotřebovává.
  Každý asi ví, že tuky nejsou rozpustné ve vodě. Protože tělo je z 90% tvořeno vodou, probíhají všechny procesy v těle na vodní bázi. Aby bylo možné tuk strávit, musí se napřed rozpustit ve vodě. To má na starosti žluč a trávicí šťávy, které fungují optimálně v určité dostatečné koncentraci. Pokud tuto koncentraci snížíme tím, že se nachlemtáme spousty vody, tělo musí tuto koncentraci opět pracně zvyšovat a vyčerpává se.

  06.07.2013 13:09:33

 • Anelí
  Anelí

  Děkuji za vysvětlení jak je to s tuky. Opravdu jsem email dostala že pití studené vody je škodlivé a vnuk je nešťastný že jsem mu to zakázala. Bude rád že jsem se dozvěděla pravdu. Gašparíková

  15.10.2009 08:24:26

 • Miruš
  Miruš

  fakt dobrý

  gratuluju k výbornému článku, jen mně mrzí, že ti, kteří by si to přečíst potřebovali, si to nepřečtou, ale určitě místo hoaxu rozešlu odkaz na tenhle článek..

  05.10.2009 05:11:21

 • tissue
  tissue

  dělám to také

  ignoruji,ale pousměji se někdy tomu ,kolik mých známých tomu uvěří

  01.10.2009 09:03:03

 • Petr Král
  Petr Král

  Hoaxy ignoruji

  Hoaxy s blikajícími o brázky, přílohamy PPT, tisíckrát zopakovaným FWD nebo RE v předmětu a také odrážky citace, absolutně ignoruji. Nejvíc mě ale irituje, když mi je někdo z mé rodiny schopen něco takového přeposlat a ještě tvrdit, že je to všechno svatá pravda....

  30.09.2009 16:01:17

Celkem záznamů: 5

Přidat příspěvek k článku Hoaxy varují před margaríny a pitím studené vody

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.