reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Příjem energie z jídla

Prvotní myšlenka "chci zhubnout" vás po bohatém hodování neopustila a opravdu chcete dodržet vlastní příslib a shodit nějaký ten kilogram? Potom máte první pochvalu. Již pár týdnů po Vánocích a prvních pokusech o změnu jídelníčku to většina vzdá. Vždyť návrat k původnímu životnímu stylu jde tak lehce! Proto se teď už vyplatí vydržet a ukázat okolí, že to z vlastní vůle opravdu jde.

Nebudeme složitě počítat kalorie, nebudeme vážit porce jídla. Pouze nahlédneme na změnu ve složení pokrmů. Ale tak, abychom nehladověli a měli z jídla radost. 

Výživa a bohatý jídelníček

Dávno není pravdou, že do "dietních potravin" řadíme pouze zeleninu a čerstvé ovoce. Z jídelníčku bychom neměli nic vynechávat. Jen některé potraviny omezit a jiný druh přidat. A protože náš žaludek nezajímá jen energetická hodnota jídla, měli bychom se zaměřit i na objem přijaté stravy. Jen se zamyslete. Není lepší si dát plný a pestrý talíř různorodých potravin než malý dortík se stejnou kalorickou hodnotou?

V tomto případě není účelem žaludek "roztahovat", ale zaplnit tak, abychom se cítili nasyceni, i z tohoto důvodu je tolik důležitá vláknina.

K potravinám, které můžeme takto kombinovat patří:

 • zelenina všeho druhu (nejlépe čerstvá či mražená, sterilované varianty spíše vynecháme - obsahují mnoho ochucovadel, cukru a soli)
 • vařené či dušené luštěniny
 • čerstvé ovoce obsahující rozpustnou vlákninu
 • celozrnné produkty, rýže, vločky
 • mléčné výrobky s nižším obsahem tuku
 • vařené brambory
 • ryby (zejména losos, tuňák či makrela)
 • kuřecí, krůtí a králičí maso
 • vaječný bílek

Dietně, a přece bez hladu

I při dietním režimu se můžeme dobře najíst. Pravidlem by mělo být až 6 porcí denně, kdy nedáme tělu příležitost hladovět a vytvářet si zásoby na horší časy. Každé hlavní jídlo (snídaně, oběd, večeře) by mělo obsahovat něco z bílkovin (maso, sója, mléčný výrobek apod), něco z příloh (brambory, divoká rýže...) a z vlákniny (zelenina, obilniny apod). Svačiny, které si dopřáváme v mezičase bychom měli zaměřit na šťavnaté ovoce, které vždy pro zasycení doplníme o kousek bílkoviny (třeba cottage sýr). 

Den D pro sportovní nadšence

Pokud si dopřáváme téměř denně nějakou tu sportovní aktivitu a dodržujeme správné návyky, můžeme si v každém běžném týdnu udělat den "splněných chutí", kdy si můžeme dát k jídlu téměř cokoliv. Připravit si oblíbený a typicky český oběd, dopřát si oblíbený zákusek a zhřešit i několikrát. Jednoduše se stravovat jako každý druhý. Taková zasloužená odměna, která nerozhodí metabolismus, jen o něco více zaměstná spalování. Další den je ale samozřejmostí vrátit se k dietnímu režimu a samozřejmě pokračovat ve sportovních činnostech. Přitom se nemusíme bát, že by dopřávání si nějak zamávalo s váhou a centimetry.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
 • Tarantule
  Tarantule

  Super článek připomínající všem hladovkářům, že hladovění vede k přesnému opaku - k ukládání tuků do zásoby - nebo v opačném extrému k anorexii.. Já jím pětkrát denně v malých porcích a cítím se lehoučká jak pírko. I to cvičení jde samo, když se člověk necítí po konzumaci těžkého jídla jak balvan!

  20.01.2009 08:51:31

 • drahuš
  drahuš

  moc mi to nejde

  mrkněte na nový portál kliknetezde.cz

  20.01.2009 07:06:34

 • otwa
  otwa

  jak hubnout rozumne

  velmi rozumne reseni a jiste velmi ucelne.

  17.01.2009 21:39:15

Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Hubneme bez hladu

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.