reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Látka zvaná L-Karnitin

Úkolem L-karnitinu je přenášení mastných kyselin do mitochondrií, energetických zdrojů buněk, kde dochází k přetváření v energii. Karnitin pak dodává energii do srdce, svalů, jater a buněk imunitního systému. Navíc funguje detoxikačně, pomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky (metabolické meziprodukty).

Zjednodušeně řečeno - hlavní funkcí L-Karnitinu je oživit metabolismus, který se s věkem bohužel snižuje a člověk potřebuje k "přežití" a zajištění základních funkcí stále méně kalorií. Metabolismus tuků je pomalejší, bílkoviny ze svalů se ztrácí, ubývá svalová hmota, která je nahrazována tukem. Stejně tak se snižuje schopnost těla vytvářet vlastní L-Karnitin, proto je při snaze zhubnout pomocí pohybu vhodné dodávat tělu právě tuto spalující látku.

Jak působí L-Karnitin na naše tělo

 • zajistí výdrž při sportu
 • získá energii z tuků
 • pomáhá při rekonvalescenci a zrychluje její průběh
 • zlepší krevní oběh, zásobování svalů kyslíkem
 • zabrání zúžení cév při fyzické námaze
 • zabraní rychlému nástupu únavy

V jakých potravinách se L-Karnitin vyskytuje

Na první příčce co do obsahu karnitinu v potravinách je tmavé maso. O něco hůř je na tom maso bílé - drůbež a ryby. Relativně průměrným zdrojem je mléko a výrobky z něj. Naopak rostlinné pokrmy neobsahují téměř žádný L-Karnitin.

Hubnutí s karnitinem

L-Karnitin je znám svým příznivým účinkem na tělesnou hmotnost. Pro tělo látka přirozená, ovšem aby dokázal organismus vyrobit pouhý gram karnitinu, musí rozložit okolo 30 g svalové bílkoviny! Užívání tobolek, nápojů a prášků s účinnou látkou je proto na místě, zvlášť pokud pravidelně sportujeme. Spojení sportu a jeho konzumace před fyzickou aktivitou je nutností, jinak se účinek nedostaví. Navíc při kombinaci s tučnějšími potravinami dokáže urychlit jejich spalování, zabránit usazování tuků v tělesné tkáni a snížit pocit hladu.

 L-Karnitin pro zdraví všeobecně

Přísun karnitinu má dobrý vliv i na choroby srdečního svalu, diabetikům (a nejen jim) dokáže snížit hladinu lipidů v krvi. L-Karnitin neublíží ani dětem, může být užíván dlouhodobě bez vedlejších účinků. A na závěr, předávkování nehrozí, nadmíra karnitinu se vyloučí ledvinami do moči jako je běžné u vitamínů rozpustných ve vodě.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • Peter
  Peter

  Predavkovani

  Kdo psal tento clanek ... asi nikdy karnitin nezkousel ... predavkovani je snadne a rychle prujem nevolnost slabost a davat to detem proc..... ? Proste hovna.... pak si to nekdo precte .....

  08.07.2017 00:05:52

 • pinky
  pinky

  Tu som spravila zoznam spresnými hodnotami karnitínu
  http://treningy.eu/potraviny-b ohate-na-l-carnitin/
  V mäse a rybách ho je najviac

  02.05.2017 13:26:22

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Hubneme s karnitinem

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.