reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Historie výroby sýru cottage

Typicky hrudkovitý sýr se údajně vyráběl již na počátku 17. století v Anglii na farmách, ale i v malých venkovských staveních, odtud také zřejmě pochází název cottage (chalupa). Základní surovinou bylo kravské, případně ovčí nebo kozí mléko, které samo o sobě mělo tendenci se v teple srážet a vytvářet sýřeninu. Ačkoliv dnes je proces výroby značně modernizovaný, receptura zůstala v podstatě stejná.

Výživové hodnoty sýra cottage

100 gramů sýra obsahuje zhruba 400 kJ, z toho 4 % tvoří tuk, 3 % sacharidy a 11 % bílkoviny, ovšem co výrobce, to drobné odlišnosti. Vyrábí se i nízkotučné varianty, ale nesmíme zapomenout, že chybějící chuť tuku bývá dohnána škrobem. Cottage bývá vyhledávaným spojencem pro ty, kteří drží dietu, neboť vysoké množství bílkovin příjemně zasytí. Na druhou stranu po něm sahají i kulturisté a důvodem jsou znovu bílkoviny, které napomáhají k budování svalové hmoty. Cottage je bezpečným mléčným výrobkem i pro těhotné ženy. Mléčné bakterie, které příznivě ovlivňují trávení, prostě ocení tělo každého z nás. Navíc 100 gramů nám dodá zhruba desetinu doporučené denní dávky vápníku a fosfor díky němu doplníme dokonce z jedné čtvrtiny.

Použití cottage

Zářivě bílé tvarohové hrudky by měla pouze lehce doplňovat tekutá smetana. Pokud vyzkoušíte více druhů, zjistíte, že se objevují drobné odlišnosti. Někteří výrobci ponechávají v sýru více vlhkosti, některé druhy jsou zase kyselejší nebo hrudky drobnější. Každý zákazník si ale jistě najde ten svůj oblíbený. Sýr je víceméně chuťově neutrální a používá se ve slané i ve sladké kuchyni. Hodí se k přípravě pomazánek, náplní do masových rolád, můžeme jej smíchat s ovocnou přesnídávkou či jej použít jako obdobu tvarohu do dezertů jako je například cheesecake. Nahradit s ním lze i o mnoho tučnější a dražší sýr ricotta. Výbornou svačinu s čerstvým pečivem obstará i samotný cottage. Z obchodu si můžete přinést i nejrůznější příchutě, dokonce i sladké verze, čistě subjektivně ovšem musím říci, že klasický cottage bez příkras chutná alespoň mně nejvíce.

Vyzkoušejte cottage například netradičně přidat do vaječné omelety nebo míchaných vajec. Vyvážený oběd získáte, pokud cottage použijete jako dip k v troubě opečeným a okořeněným bramborám. 

Foto: Photos.com

Přidat příspěvek k článku Hubneme se sýrem cottage

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.