reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Indukční neboli studené vaření

Zatímco vaříte polévku, deska vařiče zůstává studená. Při sejmutí hrnce se vaření okamžitě přeruší, přelitý pokrm se nikdy nepřipálí. To není pohádka, to je indukční vaření.

Indukční vaření - jak funguje?

Indukční vaření funguje na způsobu elektromagnetické indukce. Ta rozkmitává molekuly kovu obsažené v nádobě na vaření, takže je ohřívána pouze nádoba a její obsah. Samotná varná deska teplo nevydává. Proto se indukčnímu vaření říká také studené.

Výhody indukční varné desky

Rychlost a energetická úspora

Protože indukční vaření ohřívá přímo dno kovových nádob, ztráty při přechodu tepla jsou minimální a vaření je velmi rychlé a úsporné. Tak například litr vody pomocí indukce uvaříte stejně rychle jako ve varné konvici (asi za 3 minuty a 15 sekund).

Indukční vaření je bezpečné

Další pozitivní vlastností indukce je její bezpečnost. Díky tomu, že se teplo vytváří v hrnci, ne v plotýnce, odpadává nebezpečí popálení. Plotýnka se sice mírně ohřívá od hrnce, ale teplota není vysoká. Navíc, jakmile hrnec z plotýnky sejmete, indukční deska se okamžitě ochladí, protože vaření je automaticky přerušeno. Odpadá tak i riziko požáru.

Dokonalá regulace teploty

Indukční plotýnka je velmi citlivá na změny intenzity ohřevu, takže nemusíte hrnec s mlékem odstavovat, aby nepřeteklo, stačí jen snížit výkon indukce. A pokud náhodou zapomenete vařič vypnout a mléko vám přece jen přeteče, povrch desky stačí jen přetřít vlhkým ubrouskem. Zbytky jídla se vám totiž na indukční varné desce nikdy nepřipálí!

Indukční vařič a jeho rozpoznávací schopnosti

Pokud se voda v hrnci vyvaří (a vařením naprázdno by mohlo dojít k přehřátí), indukční cívka se sama vypne. Totéž udělá, jestliže na varné ploše leží nějaký cizí předmět. Indukční vařič totiž ohřívá pouze hrnce s obsahem železa, jenž také sám rozpozná.

Nevýhody indukční varné desky

Nevýhodou indukční varné desky je poměrně vysoká cena. Nejlevnější variantu, která obsahuje dvě desky klasické a dvě indukční, seženete zhruba za 25 000 Kč.

Nádobí pro indukci

Aby mohlo dojít k přenosu energie, musí mít nádobí tzv. feromagnetické dno - musí tedy obsahovat železo. V dnešní době je feromagnetická většina hrnců, ale pomocí magnetu si můžete obsah železa ověřit. Stačí jej přiložit na dno hrnce, pokud se magnet udrží, můžete nádobí k indukčnímu vaření v klidu použít.

Jak rozpoznat indukční varnou desku

Indukční desky jsou označeny slovem indukce nebo zkratkou IN. Nejmodernější z nich jsou vybaveny dotykovým ovládáním a varné plochy jsou řazeny za sebou nebo vedle sebe.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 8
 • Maru
  Maru

  Indukce je nejlepší

  Indukce je dneska rozhodně to nejlepší co může být. Nádobí se stejně dávno ve valné většině vyrábí tak, aby bylo použitelné i pro indukční desky, provoz je levnější, bezpečnější a pohodlnější :). Hezky je to rozebráno tady: https://www.arecenze.cz/indukc ni-varne-desky/.

  03.09.2019 10:51:43

 • Milena
  Milena

  Dobrý den.
  Jak na indukční desce vařit rýži?
  Díky.

  24.01.2014 11:22:58

 • Šárka
  Šárka

  Komentář k článku Indukční neboli studené vaření

  jak to, že se indukce sama vypne, když se vyvaří voda? já mam hrnec na vyhození po tom, co se vyvařila voda

  29.08.2013 14:28:12

 • Percy
  Percy

  jeto blbost, pokud neco z hrnce vytece,tak se to pripali, protoze ta deska je proste horka a to velmi,i to nadobi je horke, a v nem je horke jidlo - voda atd., problem je s dotykovym ovladanim, pokud mate vlhke, umastene prsty, coz je v kuchyni celkem bezne, pokud umyvate nejake jidlo-zeleninu atd. tak zkratka nefunguje, zabere vam casto i nekolik minut, nez neco namackate, jelikoz po osuseni prstu,ovladani "stavkuje" jelikoz je zase ono-umasteno, zamokreno, popleteno nebose munechce vas poslouchat. Indukcni varic vari stejne rychle jako jakykoliv jiny, ale je zkratka "pohodlnejsi" a pripaluje se na nem stejne,jako kdekoliv jinde. Umyt se deska po vareni da lehce jako kdekoliv jinde, ale cca az po 15 minutach, kdy trochu deska vychladne, plynovy sporak se da teoreticky umyt ihned po ukonceni vareni.

  13.06.2011 16:01:07

 • v_tech
  v_tech

  Vypadá to, že paní Miková indukční desku nepoužívá (možná o ní slyšela od kamarádky). Popálení samozřejmě hrozí - plotýnka je velmi horká, protože na ní dřepí hrnec s vařící se vodou. Po sejmutí hrnce se logicky okamžitě neochladí - ochladí se za chvíli, (která je daná tepelnou kapacitou skla či co to je za materiál), ze zkušeností se cca po 10-20 minutách na ní dá držet ruka. Jen maličkost: na změnu intenzity ohřevu není citlivá plotýnka (což je jen sklo), ale hrnec. "Nejmodernější z nich jsou vybaveny dotykovým ovládáním" je asi takové tvrzení, jako "nejmodernější z aut už nemají loukoťová kola". A cena? Např zde: http://www.elektro-garden.cz/produkt/varna-indukcni-deska-amica-pi-6506-tf-/-bez-ramecku-akce/ je indukční deska se 4 plotnami za 13 tisíc, máme ji už rok doma. Paní Mikové doporučuji věnovat se rešerši k tématu svých článků o něco déle než 3 minuty a 15 sekund, což je nově stanovený univerzální čas ohřátí litru vody (to už si opravdu děláte srandu).

  21.11.2007 00:53:05

 • rainbof
  rainbof

  no a dale...

  Doplnim jeste par nevyhod tedy nejsou prilis podstatne, ale pro uplnost ze to neni tak jednoduche. Sice na trhu existuje dost feromagnetickych hrncu ale to neni vsechno jde totiz o to ze pokud vespod hrnce bude nejakej tlustej zeleznej spalek jako napriklad u Zepteru tak energetickou usporu necekejte protoze ohrat takovou masu sezere nejakou tu energii. Dale pokud si koupite prozmenu nejaky tenky smejd dost pravdepodobne ho propalite protoze v prolisech v okoli dna byva material tenci. Chromovane /zlacene nadobi ktere je FM ale neni k tomu urcene vam na sobe udela krouzky kterych se uz nezbavite (zkaleni materialu). Takze se da rict ze kazdy hrnec vam pak bude "varit" jinak rychle.

  20.11.2007 08:20:06

Celkem záznamů: 8

Přidat příspěvek k článku Indukční neboli studené vaření

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.