reklama
hledat uživatel
       

Drátěný program

Pod tímto názvem se skrývají nejrůznější drátěné nerezové zásuvky, které v kuchyni jistě využijeme. Jejich předností je, že naší kuchyni dodají na přehlednosti a usnadní nám práci i po hygienické stránce. Spižírny se v moderních kuchyních z ničeho jiného již téměř nedělají. Jednotlivá drátěná patra nám zajistí, že budeme mít dokonalý přehled o všech potravinách, které se v nich nacházejí. Další využití drátěného systému může být v rohových skříňkách. Klasické police se špatně udržují. Otočné drátěné koše nám umožní rychle najít to, co právě potřebujeme. Odpadne nám "šátrání naslepo" v zadních útrobách a rohový prostor tak využijeme téměř na sto procent.

Plnovýsuvné zásuvky

Opravdu praktické zařízení spočívá v tom, že můžeme šuplík bez obav vysunou na maximum. Nejen že nám nevyklouzne z pojezdu, ale ihned po otevření máme přehled, co se v zásuvce nachází. Přehlednost se dá ještě zvýšit zabudováním dělících přepážek.

Brzdící systémy

Do dvířek a zásuvek jsou instalovány speciální brzdiče, které eliminují hluk v kuchyni. To jistě oceníme, pokud máme kuchyni spojenou s obývací místností. Již se nemůže stát, že by nás při sledování televize rušilo bouchání dvířek. Na skříňky stačí lehce zatlačit a samy se zavřou s naprostou tichostí.

Volit pouze spodní, nebo i vrchní skříňky?

Trendem již několik let je, potlačit používání vrchních skříněk a prostory pro veškeré kuchyňské potřeby získat díky spodním skříňkám. Někomu to může vyhovovat, jinému ne. Lidé menší postavy nejspíše zvolí linku složenou ponejvíc ze spodních skříněk. Pro starší lidi zase ohýbání se není příliš pohodlné. Kompromisem může být vyměnit svislá dvířka za vodorovná, neboli využívat u spodních skříněk zásuvky. Věřte mi, nic se nevyrovná tomu, když pod varnou deskou máte přehledný šuplík s pánvemi a hrnci. V zásuvkách můžeme mít ukryté i nepříliš často používané porcelánové náčiní, a pak nám již stačí jediná vrchní skříňka v níž své místo najde nejvytíženější sada nádobí, hrnky a sklenice.

Vodní koutek

Jak si zpříjemnit takové mytí nádobí? Velkým usnadněním může být, pokud si pořídíme hranatý dřez. Kdo se někdy pokoušel umýt například pečící plech v klasickém kulatém dřezu, ví, jak je to nepohodlné a takřka nemožné. Další specialitou v hygienickém koutku naší kuchyně může být speciální páková baterie, která lze až po ohbí zasunout do linky, což může být praktické, pokud trváme na umístění dřezu pod oknem. Další specialitou je vysouvací sprška, kterou směrujeme proud vody právě tam, kam potřebujeme. 

Zatím jsme veškeré kuchyňské speciality chválili, teď je na řadě je trošku pohanit. Jediným avšak podstatným negativem je jejich cena. Speciální inovace totiž každou jednotlivou skříňku prodraží řádově o stovky až tisíce korun. Máme-li tedy pevně daný rozpočet, který stačí na zakoupení korpusů a dvířek, většinou si na moderní výdobytky v podobě drátěných zásuvek a brzdících systémů musíme nechat zajít chuť. I zde se však dá uplatnit kompromisní řešení, některé skříňky jednoduše moderními komponenty vybavíme, jiné ne.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Inovace v kuchyni

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.