reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Intoxikace vodou

V době tropických veder nám lékaři připomínají důležitost zvýšeného pitného režimu. Jenže pokud to s příjmem vody přeženete, může váš organismus zkolabovat!

Jak dochází k otravě vodou?

Nedostatek vody může způsobit kolaps organismu, jeho přebytek ale také. Při nadměrné konzumaci tekutin ledviny nestíhají filtrovat vodu a krev je příliš zředěná. Buňky v mozku se začnou vlivem převodnění nafukovat, dochází k otoku mozku, ten tlačí v místě napojení na míchu, následuje zástava dechu a smrt. Při "přepití" se buňky doslova utopí ve vodě. Postižený si stěžuje na bolest hlavy a nevolnost, někdy také zvrací, je dezorientovaný, blouzní, ztrácí vědomí. V poslední fázi se dostavují křeče a zástava dechu.

Jedním takovým případem, kdy vypití velkého množství vody způsobilo smrt, je 28letá žena z Californie, jenž se účastnila soutěže pořádané jednou rozhlasovou stanicí. Vyhrát měl ten, kdo vypije co nejvíce vody než jej příjem tekutin donutí na toaletu. Jennifer Strange vypila šest litrů během tří hodin. Pak se jí udělalo nevolno a odjela domů, kde zemřela v bolestech hlavy.

Intoxikaci lze snadno předcházet

Organismus zdravého člověka dokáže za hodinu vyloučit až jeden litr moče. Nechceme-li přetěžovat organismus, neměli bychom vypít více než jeden litr tekutin za hodinu. Totéž platí pro milovníky piva, kteří jsou za krátký čas schopni vypít několik škopků. Při "přepití" pivem je otrava vodou vlivem obsaženého alkoholu ještě hlubší. Dodržujte stanovené minimum 2 litry denně, v obdobích letních veder můžete dávku zdvojnásobit, ale pijte po doušcích, ne po litrech! Zvýšené riziko intoxikace hrozí také závodním sportovcům. Neustálá žízeň je nutí k vypití velkého množství tekutin najednou.

Otrava vodou hrozí i kojencům

Riziko intoxikace vodou hrozí dokonce i kojencům, kterým je kromě mateřského mléka dávána i další tekutina. Ledviny kojenců mladších půl roku další vodu zpracovat nedokáží. Většinu potřebných látek a tekutin totiž dítě získává z mateřského mléka. Při konzumaci většího množství další tekutiny tak může dojít k otravě vodou projevující se podrážděností, otoky ve tvářích a záchvaty.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 9
 • Dáša
  Dáša

  Hele. Dneska jsem fakt hodně moc pila a je pravda, že mě bolí hlava a dělá se mi špatně...

  31.08.2008 21:21:43

 • Olga
  Olga

  Re: Hrozná kravina

  Asi jsi málo informovaný. Ve Švýcarsku například už dementovali "pitné režimy". Ukázalo se, že při velkém příjmu tekutin tělo začne vyplavovat i látky, které nutně potřebuje. Proto už lidem nedoporučují pít více, než jim signalizuje pocit žízně. Není také pravda, že se stářím se pocit žízně ztrácí. To jen tělo už tolik tekutin nepotřebuje, protože je málo aktivní. Příště, než napíšeš takovou blbost, která tě zrovna napadne, tak si sežeň víc informací.

  16.08.2008 10:54:34

 • Jiřina K.
  Jiřina K.

  Vědecky podložená pravda

  Při vypití příliš velkého množství tekutin v krátkém čase může opravdu organismus zkolabovat. Pokud vypijete např. 3 litry tekutin během tří hodin, nic se neděje, neboť jak zmiňuji ve článku, tělo dokáže zpracovat jeden litr tekutiny za hodinu. Pokud ovšem vypijete stejné množství (3 l) za velmi krátký čas, třeba za hodinu, tělo prostě „nestíhá“. Jednoduše řečeno – pijte raději často, ale po doušcích než abyste doháněli chybějící tekutiny najednou, nepřiměřeným množstvím. Existenci tzv. intoxikace vodou si můžete snadno ověřit na internetu nebo v odborných lékařských publikacích - nejčastěji pod názvem hyperhydratace.

  13.08.2008 17:29:41

 • Iva
  Iva

  copak? pán je učenec? a jakpak dlouho jste toto studoval, že si troufáte to vyvracet?

  12.08.2008 21:01:03

 • Míla
  Míla

  Kdo je autorem článku? Nějaká anonymní paní? Jak se dozvím, jestli je to seriózní článek nebo chytře vyfabulovaný nesmysl? Možná by neškodilo, aby ona autorka dvou receptů uvedla i nějaké nezávislé zdroje. Každopádně bych nechtěl "zemřít v bolestech hlavy". Možná je něco pravdy na textu známé melodie: "Voda ředí krev a ničí dřeň // na žízeň piju rum..."

  09.08.2008 11:18:25

 • mama
  mama

  Meleš pitomosti. Pít se má po doušcích a pomalu, je to šetrné i k očím, očnímu tlaku.

  08.08.2008 12:18:40

 • suwer
  suwer

  Takze rychle prestanem pit, abysme se nahodou omylem neintoxikovali. Opravdu hloupost. Pokud telo vodu nepotrebuje, tak si z ni nic nevezme a rovnou ji vylouci. Urcitou cast clovek vypoti a zbytek zmizi na zachode. Kapacita lidske mocoveho mechyre je neco kolem 750ml. Pak to jde i samo ven;-).

  08.08.2008 11:00:02

 • Šárka Kořenková
  Šárka Kořenková

  Kravina to není

  Dejte si do vyhledávače "Jennifer Strange" a zjistíte, že to kravina opravdu není. Nedávno zemřel muž, který za den vypil 10 litrů vody, nebo zkolaboval a zemřel maratonec....

  07.08.2008 10:24:56

 • majstro
  majstro

  Hrozna kravina

  Smazte to proboha..... vetsi kravinu sem uz douho necetl. Pani asi mela trochu jine problemy nez to ze vypila hodne vody. Jen to vsichni svedli na vodu :-). A 6 litru za 3 hodiny? To nic neni. To vypije kazdy.....jen bude chodit casto na zachod.

  06.08.2008 12:12:43

Celkem záznamů: 9

Přidat příspěvek k článku Intoxikace vodou

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.