reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Základní ingredience k pečení dortu

Veškeré použité ingredience musí mít pokojovou teplotu, pokud v receptu není uvedeno jinak.

Vejce používáme vždy pouze čerstvá. Do dortů používáme jemný práškový cukr krupice; moučkový cukr pouze ve výjimečných případech uvedených v receptu. Mouka do dortů patří polohrubá, případně směs hladké a polohrubé (hrubé) mouky v poměru 1:1. Pouze z hrubé mouky je korpus příliš suchý. U jemnějších těst nahrazujeme část,  popřípadě celé množství, mouky strouhanými lískovými oříšky, vlašskými ořechy, mandlemi nebo ovesnými vločkami. Jako další přísady patří mezi nejoblíbenější čokoláda, kakao, kokos či nugát. Jako voňavé aroma nejčastěji slouží vanilka, citronová či pomerančová kůra i šťáva, rum, punč a jiné "ovocné" likéry. Speciální dorty též můžeme ochutit skořicí, zázvorem, hřebíčkem či perníkovým kořením a medem.

A jdeme na dort - přípravu surovin musíme mít v malíčku!

Veškeré potřebné ingredience si nejprve navážíme, naměříme, nastrouháme, nameleme i přesejeme. Dortovou formu vymažeme rozpuštěným vychladlým tukem a vysypeme hrubou moukou, prosátou strouhankou, případně kokosem. Teprve nyní se pustíme do samotné přípravy.

Vejce rozbíjíme po jednom nad hrnečkem, bílek dáváme do mísy na šlehání a žloutek do mísy na tření. Pokud nám do bílků "ukápne" kousek žloutku, vždy jej vyndáme malou lžičkou. Změklý tuk (máslo) třeme nejdříve s cukrem a žloutky do světlé pěny. Sníh šleháme v hluboké míse prvních 30 vteřin pomaleji (1), dalších 30 vteřin na středním stupni a pak zvýšíme na maximum otáček a šleháme tak dlouho, dokud sníh není pevný a při otočení "nevypadne" z mísy. K bílkům někdy přidáváme špetku soli nebo moučkový cukr. Sníh lehce vmícháme do žloutkové směsi a pak postupně zamícháváme prosátou mouku, případně spojenou se všemi sypkými ingrediencemi. Někdy je postup opačný, kdy první přidáme mouku a pak teprve tuhý sníh z bílků; vždy se řídíme postupem uvedeným u receptu.

Dortovou formu naplníme těstem. Nikdy by ho nemělo být více než dvě třetiny. Povrch uhladíme stěrkou a těsto nahrneme mírně od středu směrem ke krajům.

Rady k samotnému pečení dortu

Dort vkládáme do pouze mírně vyhřáté trouby (150 - 165 °C). Po prvních 20 minutách mírného pečení teplotu zvýšíme (180 - 220 °C). Pomalým pečením se bublinky vzduchu ve sněhu zvolna roztahují, těsto rovnoměrně zvedají a povrch tak zůstává rovný. Pokud dort vložíme do hodně vyhřáté trouby, zapeče se těsto kolem formy bez toho, aby krásně vyběhlo a nakypřilo se. Střed, který se tím pádem peče volněji, se zvedá a uprostřed dortu se nám utvoří boule. Dort většinou pečeme kolem 40 minut, kdy špejlí ve středu vyzkoušíme upečení; pokud se na špejli lepí těsto, ještě pečeme.

Upečený dort necháme ve formě, po chvilce nožem uvolníme okraj a plechový okraj sundáme až s částečně vychladlého korpusu. Pak korpus otočíme na dortový talíř či dřevěné prkénko, opatrně uvolníme dno a dort necháme zcela vychladnout.

Výhodou při přípravě dortu je, že jeden den můžeme těsto upéct a druhý den si připravit krém a dort dozdobit. K tomu se dostaneme v příštím článku.

Recepty na dorty pěkně pohromadě najdete zde 

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
 • půjčka z ALAIN FESTOR
  půjčka z ALAIN FESTOR

  půjčka z ALAIN FESTOR

  pozdravy
  Jmenuji se ADRIANA TANGUILA.
  Jen abych se s vámi podělil o tento okamžik radosti.
  Právě jsem obdržel půjčku 250.000 CZK od velkého České Franco obchodníka.
  S ním jsem měl naprostou spokojenost.
  V současné době jsem nejšťastnější žena na světě.
  A to díky pouze jednomu muži.
  Děkuji Bohu za to, že ho postavil na cestu.
  A budu s vámi toto svědectví sdílet.
  Jmenuje se Alain Festor..
  Je to muž, který vždy respektuje své závazky.
  A s autentickými dokumenty.
  On je mužem jeho slova.
  Je to jedinečné.
  Pokud potřebujete půjčovat si peníze,
  Žádám vás, abyste je kontaktovali.
  Je to velmi efektivní muž na seznamu se spolehlivými dokumenty.
  Právě jsem provedl platbu, než jsem získal svůj kredit.
  Chcete-li získat více informací o tomto muži,
  Kontaktujte mě e-mailem na:
  [email protected] ebo kontaktujte věřitele: [email protected]ĚKU JEMEpozdravy

  14.09.2019 17:29:25

Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Jak na pečení dortu

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.