reklama
hledat uživatel
       

Těhotné ženy mohou své děti naučit jíst zdravě velmi jednoduše. Prostě budou jíst zdravě během těhotenství nebo kojení. Prokázala to nová studie lékařů z Filadelfie.

Chuť a vztah ke zdravé výživě a zejména k zelenině může být dětem vštípena ještě před samotným narozením. Chuť se totiž předává skrze tekutinu ze zárodečné blány v lůně matky. Na tento proces navazuje kojení, kdy se chuť zeleniny dostane ke kojenci prostřednictvím mateřského mléka.

"Přijímání zeleniny a ovoce vede k prevenci obezity a snižuje riziko vzniku rakoviny." Říká doktorka Julie A. Mennella, PhD. "Nejlepší ukazatel toho, kolik zeleniny a ovoce děti dokáží a jsou ochotni sníst je fakt, zda jim ovoce a zelenina chutná. Pokud si děti přivyknou na chuť ovoce a zeleniny ještě před narozením, naučíme je zároveň žít zdravě." Doktorka Mennella uvádí, že většina dětí, jejichž matky se v těhotenství nesprávně stravují, se narodí s odporem k hořkým a kyselým potravinám.

Částí studie byl experiment, kdy těhotné a kojící ženy dostávaly pravidelné příděly mrkvového džusu. Děti těchto matek následně prokazatelně projevovaly větší chuť po mrkvi než děti, jejichž matky tento nápoj nepily.

Další experiment byl proveden s broskvemi. Děti v pozdějším věku evidentně prokazovaly větší chuť dát si toto ovoce než děti, jejichž matky během mateřství toto ovoce ve svém pravidelném jídelníčku neměly.

Třetí experiment dokázal, že starší děti, které ještě matka kojila, odmítají zelený hrášek, dokud jej i jejich matka nepřidala do svého pravidelného jídelníčku.

Výzkum nakonec také potvrdil to, co již většina maminek stejně dávno ví. Výraz dětského obličeje totiž často vůbec nesouvisí s chutí se dál nechat krmit. Vědci totiž zjistili, že jakkoliv jídlo dětem chutná nebo nechutná, výrazy v jejich obličeji jsou pouze vrozenou reakcí.

Doktoři z Filadelfie tedy doporučují, aby matky svým malým dětem dávaly zeleninu i ovoce, i když se na to jejich dětičky příliš netváří.

Zdroj: Monell Chemical Senses Center

Foto: Profimedia.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • lenka laskavá
  lenka laskavá

  Jídlo a sladké pití

  Jídlo je problém, ale jako velký problém vidím hlavně sladké nápoje, kterých je bohužel všude spoustu a děti je kvůli reklamě milují. tohle doma řešíme zdravou lahví: http://www.modadeti.cz/skolni- potreby/zdrave-lahve/ do které dítěti pití nachystáme ráno, a pokud ho nevyleje, mělo by mu stačit na celý školní den...

  18.01.2017 15:02:06

 • smiky
  smiky

  pane králi, naučte se česky! doporučuji zaměřit se obzvlášť na souslednost podmětu s přísudkem. jednou se to dá p(r)ominout, ale z vašeho článku to vypadá, že patříte k bojovníkům za zrušení používání ypsilon.

  13.01.2008 20:06:11

  • Petr Král
   Petr Král

   Re: i nebo y?

   Ještě chci dodat, že na rozdíl od Vás znám alespoň základy psaného projevu, kdy se na začátku věty píše velké písmeno. A také vlastní jména osob začínají velkým písmenem. Tyto chyby osobně považuji za mnohem závažnější.

   14.01.2008 14:03:59

  • Petr Král
   Petr Král

   Re: i nebo y?

   Ano, naše liga za zrušení ipsilon má své sídlo visoko nad oblaki a čas od času sestoupíme abychom vihráli nad vámi običejními smrtelníkimami. (hy hy)

   14.01.2008 14:05:18

  • Sushiko
   Sushiko

   Myslím, že tento příspěvek není o gramatice... zajímavý návod jak naučit děti jíst zeleninu a ovoce je také zde: http://krkavcimatky.blogspot.c z/2013/01/normal-0-21-false-fa lse-false-cs-x-none.html
   Sice není tak fundovaně odborný, ale mohl by fungovat v reálném životě :-)

   15.01.2013 15:17:13

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Jak naučit děti milovat ovoce a zeleninu

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.