reklama
hledat uživatel
       

Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma

Bylinky vypěstované doma v květináči nejenže příjemně dozdobí interiér či balkonový parapet, ale vaření dodají ten správný šmrnc. Není nad čerstvé bylinky v pokrmech všeho druhu!

Bylinky si můžeme vypěstovat celoročně. Stačí mít květináč, větší truhlík, semínka nebo přímo sazeničky a malé zahradničení může začít. Nemusíte být odborník, stačí si nastudovat pár tipů pro výběr zeminy, častost zálivky, vhodnost hnojení a také místo, kde se bude bylinkám nejlépe dařit. Vlastní čerstvé bylinky si jednoduše vypěstujeme za oknem, v létě jimi můžeme doplnit venkovní parapet a prostor balkonu či terasu, protože rostlinky většinou potřebují pro svůj správný růst hodně světla.

Pěstování bylinek - výběr květináče a zeminy

Bylinky, které se u nás nejčastěji používají k dochucování, jako je majoránka, tymián, šalvěj a rozmarýn, pocházejí ze Středomoří. Jsou náročnější na půdu, potřebují lehkou a vápenitou zeminu. Ostatním bylinkám jako je petrželka, kopr, pažitka, meduňka či bazalka, postačí dobrá květinová půda. Bylinky si koupíme v zabalených sáčcích, kde máme i základní informace k pěstování přímo ze semínek. Objevíme je v obchodech pro kutily a zahradníky v oddělení "zahrada".

Dají se koupit také již vypěstované rostlinky, které se rozmohly nejen v supermarketech, ale také na farmářských trzích. Ke každé takové rostlince si můžete při koupi přivonět, rozemnout lísteček či snítku mezi prsty. Bylinky takto vypěstované se prodávají v malých květináčích. Ihned po koupi je vhodné je přesadit do větší nádoby, aby měly prostor pro svůj růst a dostaly tu správnou zeminu. Novinkou lze nazvat speciální substrát pro bylinky a zelené koření. Skládá se z rašeliny, dobře vyzrálého kůrového kompostu a písku, který zaručuje vylehčení a snadnou propustnost. Tento substrát obsahuje přírodní organická hnojiva, která jsou z hlediska výživy pro bylinky ideální.

Z nádob jsou k pěstování bylinek nejvhodnější keramické nádoby, které umožňují prostup vzduchu ke kořenům.

K sehnání je také vynikající souprava pro pěstování čerstvých bylinek v domácnosti. Souprava obsahuje semena, půdní substrát v bio kvalitě a květináč z odolného plastu, nechybí také návod k použití, který je součástí balení. Cena se pohybuje okolo 60 Kč.

Zalévání podomácku pěstovaných bylinek

Bylinky je třeba opravdu pečlivě a pravidelně zalévat. Na okenním parapetu nad topením či za oknem a na terase, kde celý den svítí sluníčko, vysychá zem obzvlášť rychle. Hodně vody potřebuje zejména estragon, meduňka, libeček a pažitka. Trochu šetřit s vláhou můžeme u šalvěje a dobromysli (oregana). Bylinky mají rády propustnou půdu, proto je nutností, aby nádoba, ve které bylinky pěstujeme, měla odtokový otvor. Bylinky nesnášejí zamokření, proto je nenecháváme delší dobu stát ve vlhku.

Vypěstované bylinky v kuchyni

Z bylinek pak v kuchyni při vaření používáme snítky nebo seřezáváme celou nať. Aby nám rostlinky déle vydržely, řežeme je asi v půlce výšky, ne nad povrchem půdy, abychom nezabránili jejich regeneraci.

Sbíráme jarní bylinky

Italské bazalkové pesto
(doba přípravy 30 min )

Smetanová lučina
(doba přípravy 10 min )

Foto: SxcKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 10
 • Luky
  Luky

  20 jarních bylinek a listových zelenin pro domácí pěstování

  Právě je sezona, zakže jsme se na blogu pověnovali domácímu pěstování bylinek - na okně nebo v zahrádce, zdraví prospěšné jsou všechny. Seznam a tipy zde - https://www.slimming.cz/jarni- bylinky/

  23.04.2019 11:56:12

 • kolemjdouci
  kolemjdouci

  Komentář k článku Jak si vypěstovat bylinky

  < a href="http://www.nejbylinky.cz " > bylinky v kuchyni < /a >

  14.01.2014 13:02:12

 • kolemjdouci
  kolemjdouci

  Komentář k článku Jak si vypěstovat bylinky

  Bylinky z obchodu nevydrží, protože jsou uměle držená v chladicím boxu. Jediná cesta je si je vypěstovat ze semínek a taky jdou jen některé bylinky http://www.nejbylinky.cz

  14.01.2014 13:00:43

 • Pavli
  Pavli

  Pokaždé, když jsem pěstovala bazalku zakoupenou v nějakém supermarketu, třeba v Albertu, nikdy mi nevydržela a zanedlouho mi odešla. Ale poprvé, co jsem si koupila bazalku od farmáře, jsem byla tak mile překvapená! Bazalka mi roste bujně už několik měsíců a mám spoustu nových lístečků, je to radost pohledět. Takže velké zjištění: Bylinky ze supermarketu vám nevydrží, ale od farmáře nebo pěstitele ANO! Máte někdo podobné zkušenosti jako já?
  http://www.posli-to-dal.cz/

  17.08.2012 21:56:24

  • pajda323
   pajda323

   Přesně tak, ze supermarketů nevydrží, neb jsou prý pěstované ve sklenících a tak nám doma rychle odchází... před 14 dny jsem dostala od farmáře na trhu k nákupu bylinku dle vlastního výběru - milujeme bazalku, nebylo co řešit - během pár dní obrostla spoustou lístečků a já mám konečně zásobu

   19.08.2012 13:56:07

  • Iva
   Iva

   Rada k bazalce. Koupím si bazalku v supermarketu v květináči za 30 Kč /bohužel lepší -kvalitnější mají v Německu supermarkety/ a přesadím do velkého květináče na zahradu /po zmrzlých/. Famózně se rozroste a vydrží mi krásně celé léto, jen odtrhávám lístečky. :-)

   28.03.2014 14:52:52

 • ilonakaligova
  ilonakaligova

  jak pěstovat bylinky

  je to moc fajn ale vždzcky mi ty bylinky v květinači uvadly i když jsem se o ně starala

  15.08.2012 09:46:04

 • babi24
  babi24

  jak pěstovat bylinky

  muže to byt vynikajici ale nemam stim skušenosti

  09.08.2012 18:55:11

 • gerta
  gerta

  jak si vypěstovat bylinky.

  Článek velmi užitečný,ne vše člověk zná a rád se poučí.

  09.08.2012 11:12:27

 • jana (tecka) sekerkova
  jana (tecka) sekerkova

  jak si vypěstovat bylinky

  moc se mi líbí, pěstování bylinek...je to supr,vše je poruce..-)))

  08.08.2012 15:10:14

Celkem záznamů: 10

Přidat příspěvek k článku Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.