reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Jak správně smažit řízky

Po přečtení tohoto titulku se asi každá žena a i leckterý muž vaření znalý ironicky pousměje. Ale v praxi je tomu tak, že existuje skutečně velký rozdíl mezi řízkem a řízkem. Řízky mohou být tvrdé a gumové, nebo chutné a křehké. Cílem je pochopitelně druhá varianta, proto vám zkusíme prozradit pár fíglů, jak na to.

Pravou příčinou ne zrovna nejchutnějšího řízku je uspěchanost, s níž jsme jej připravovali. Kámen úrazu bývá také v tom, že k obalení použijeme takových surovin, které i výborné maso dokáží znehodnotit. O kupované strouhance sotva víme, z jakého je pečiva, navíc bývá hlavně velmi suchá a tvrdá. Nesmíme se tedy potom divit, že povrch řízku po osmažení je jako sklovina.

Naklepávání řízků

Někdy zanedbáme i naklepání masa, které se má správně provádět až těsně před smažením. Vlákna je nutné paličkou dobře rozklepat. Důležité je také naklepané maso ihned silně upěchovat po obou stranách v mouce. Když to neuděláme, řízek se po smažení nafoukne, smažená houska opadá a řízek je nevzhledný. Jak tedy docílit toho, aby řízky byly i po delší přepravě vzhledné a prakticky neporušené, aby neopadl jejich smažený obal?

Jak zbavit maso vody

Maso obsahuje velké procento vody, která se z něj při smažení odpařuje. Pára obal z mouky, vejce a strouhanky zdvihá, takže obal se trhá a odpadává. Proto je nutné předem se přebytečné vody v mase zbavit a to takto: již naklepané, osolené a opepřené řízky silně upěchujeme v hrubé mouce. V případě, že je maso velmi měkké až blátivé, je nutné mouku před obalováním řízků v troubě silně nahřát. Po deseti minutách toto pěchování opakujeme, pak už pokračujeme běžným způsobem, kdy řízky namáčíme v rozšlehaném vejci (pozor, nepřidáváme k vejci ani vodu, ani mléko) a nakonec silně upěchujeme plátky masa v čerstvé strouhance.

Podrobný a správný postup přípravy chutného řízku

Vepřové maso nakrájíme přes vlákno na plátky. Každý asi o hmotnosti 80 až 100 g. Velmi silně a důkladně je naklepeme, lehce osolíme, opepříme, položíme na sebe a ještě jednou slabě naklepeme, či spíše rozklepneme do požadovaného tvaru. Potom řízky z obou stran důkladně upěchujeme v hrubé mouce, jak jsme si již popsali výše. Tady musíme podotknout, že jsme vždy naivně obalovali řízky v mouce hladké. Až po odzkoušení těchto rad jsme poznali rozdíl. Dnes už je to u nás samozřejmostí. Pak řízky namáčíme pečlivě v rozšlehaných vejcích a nakonec upěchujeme v připravené strouhance.

Příprava strouhanky

Strouhanku si připravíme až těsně před smažením. Tři dny starou veku (popřípadě housku nebo rohlík) oloupeme a ze střídky nastrouháme potřebné množství. Strouhanka musí být vláčná, nikoliv suchá a tvrdá!

Smažení řízků

Řízek po obalení ihned smažíme. Vřele doporučuji použít na smažení polovinu oleje a polovinu sádla. Tuku by mělo být dost a měl by být předem dobře prohřátý, ne však přepálený. Abychom zjistili, zda je tuk správně rozehřátý, namočíme do něj konec jednoho z obalených řízků. Začne-li se ihned smažit víme, že je tuk připraven. Při smažení pánev nebo kastrol rozhodně nepřikrýváme. Takto připravené řízky zůstanou pěkné, jejich obal se nenafoukne, neopadává a maso je rovněž šťavnatější a chutnější.

Jak smažíte řízky vy? Máte oblíbené triky, které vždycky zaberou?

Ty nejlepší recepty na řízky máme pro vás zde 

Foto: Shutterstock.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 36
 • davisson
  davisson

  Všechny příspěvky jsem přečetl,mám hroznou chuť každou radu vyzkoušet a přežrat se.Jdu koupit maso,nejlepší je snad krkovice,nebo ne?

  28.12.2019 14:08:57

 • Žilina 1995
  Žilina 1995

  Komentář k článku Jak správně smažit řízky

  Sorry " hladkej múky "

  27.12.2019 11:14:34

 • Žilina 1995
  Žilina 1995

  Najlepší rezeň

  Ja smažím rezne iba v cestíčku, ktorú spravím zo svetlého piva ( max. 10 st.), vajca a hladnej múky. Trochu cestíčko prisolím. Naklepané , osolené a okorenené rezne obalím v hladkej múke a ponorím do cestíčka, potom vysmážam an oleji. na papierovej utierke nechám trochu odkvapkať. Sú jemnejšie a šťavnatejšie ako tie v strúhanke a lepšie ako tie v cestíčku, kde sa dáva mlieko.-

  27.12.2019 11:13:33

 • Honzik
  Honzik

  Komentář k článku Jak správně smažit řízky

  Na masle je rizek uplne jiny level.

  27.12.2019 02:00:03

 • jura
  jura

  Komentář k článku Jak správně smažit řízky

  zase jeden kuchařskej amatér

  06.12.2019 21:42:40

 • olga
  olga

  smažení řízků

  Strouhanku v robotu s noži rozmělním - rohlíky včerejší i starší, ale ne tvrdé, přidám někdy trochu kokosu a obalím v mouce, vejci s trochou piva a již zmíněné strouhance. Smažím většinou na oleji a dávám na papír. ubrousek . Zatím všem chutnaly , ale každý má to svoje.

  17.01.2019 14:41:52

 • Libuška
  Libuška

  Příprava řízků

  Hodně se mi osvědčilo: maso vzít a naklepat. Než naklepu další řízky na talíř dát kuchyňskou útěrku ( používám ZEWA ), tím se zbavím přebytečné vody v masu a vrstvim. Uterka - maso - uterka ... mezi tím, mám 3 talíře: hladká mouka - vejce - strouhanka. Pánev zahřeji na plotně nastavené na 6 stupeň. (sklokeramicka deska) Osobně dávám slunecnicovy olej. Vezmu maso, osolím a opepřím, položím do hladké mouky a udusam dokud maso není celé obalene v mouce a pokračuji v trojobalu. Postupně dávám na rozehratou pánev a několikrat otáčím, maso se zatahne a uvnitř zůstane křehké a jemné. Do vejce můžu přidat sůl i pepř, kdo co má rád. Pokud maso není rovnou od řezníka bývá krehcene čili vysoký podíl vody.

  13.01.2019 11:49:37

 • Jiří
  Jiří

  Jednou jsem zkoušel bramborové placky smíchat s trochou hrubé mopuky a bylo to nepoživatelné.
  No hrubou mouku jsem ještě nezkoušel, ale asi ani zkoušet nebudu.

  12.01.2019 12:14:15

 • Inka
  Inka

  ...usmažené řízky rovnám do kastrolu, na každý položím střípek pěkného másla a po přikrytí poklicí peču v troubě při 150 stupních cca půlhodinku. Zkuste, budete je muset vyndávat obracečkou, rozpadají se. J

  09.02.2017 09:27:15

  • Honza
   Honza

   Re: Řízky

   No to je blbost. Usmažím řízky a dám je péct do trouby a ještě na mastné řízky dám máslo. O pečených v troubě jsem slyšel, ale tohle?

   08.09.2018 10:03:43

 • Inka
  Inka

  ...usmažené řízky rovnám do kastrolu, na každý položím střípek pěkného másla a po přikrytí poklicí peču v troubě při 150 stupních cca půlhodinku. Zkuste, budete je muset vyndávat obracečkou, rozpadají se. J

  09.02.2017 09:26:42

 • Verča
  Verča

  Komentář k článku Jak správně smažit řízky

  U mě je osvěčené smíchat rozšlehaná vajíčka s moukou, kdy vám vznikne takové těstíčko a obalit ve vlastní strouhance z tvrdých rohlíků. A řízky smažit celé ponořené v rozpáleném oleji. Toť vše ;).

  25.06.2015 13:22:48

  • KOLA JAN
   KOLA JAN

   Re: Komentář k článku Jak správně smažit řízky

   NEUVÁDÍTE, JAKÝ OLEJ POUŽÍT. kDYSI V TELEVIZI MLUVILI O TOM, ŽE NEJSPRÁVNĚJŠÍ JE NA SMAŽENÍ ŘEPKOVÝ, TEN SNESE VYŠŠÍ TEPLOTY.

   29.11.2016 21:33:48

  • Jana
   Jana

   Re: Komentář k článku Jak správně smažit řízky

   Taky tak. Jen ještě do těstíčka přidám trošku bramborového škrobu.

   12.01.2019 21:58:28

  • Jana
   Jana

   Re: Komentář k článku Jak správně smažit řízky

   Taky tak. Jen ještě do těstíčka přidám trošku bramborového škrobu.

   12.01.2019 21:58:46

 • lumik
  lumik

  Komentář k článku Jak správně smažit řízky

  mouku ani strouhanku nikdy nepěchuji

  27.09.2014 11:53:36

 • Nela
  Nela

  Komentář k článku Jak správně smažit řízky

  Na trošku omaštěný plech nakrájím syrovou bramboru. Po usmažení řízků je vložím na tyto brambory a nechám je trošku prohřát v troubě. Řízečky jsou pak krásně křehoučké. Vyzkoušejte, přeju dobrou chuť.

  07.05.2014 12:29:27

 • žabák
  žabák

  Tak jak to čtu,je stejné jako se vším.Každý to dělá dle sebe a jak zvyklý a tak mu to i chutná.Já jen přidám toliko.
  Řízky rozhodně z čerstvého masa,ne mraženého-dnes jde koupit krom vesniček snad všude čerstvé každý den.
  Potom co maso nakrájím hned jej naklepu s tím,že nejdřív solím pak klepu a tím tu sůl dostanu do masa,z druhé srany totéž a pak lehce opepřím.Po naklepání maso zas dám dů původního tvaru.a ihned obaluji a smažím.Friťák není špatný ihned maso osmahne ze všech stran.Ale já smažím na pánvi.Zase jsem vrátil k dobrému sádlu,dávám na půl s tukem,někdy bohužel zapomeneme koupit,tak s olejem.Pánev musí být dostatečně rozehřátá,aby se maso hned uzavřelo a nezačlo se jen dusit a vytákala by zněj šťáva. smažím první stranu bez poklice pak otočím a přiklopím. když jsou řízky hotové což je minutka dám je na talíř na ubrousky.Já nemám např.rád citron na řízek.ikdyž na ryby ho používám.Ale je to vhodný doplňek a hlavně ta kyselost z něj sráží ten tuk.
  Toť vše...dobrou chuť ;-)

  30.10.2013 11:53:47

 • peterka
  peterka

  Smažení v loji

  Vyškařený lůj do pánve,rozpálit ,až se z něj začne kouřit,pak klást řízky v trojobalu-opatrně- a hlídat-po 30 vteřinách jsou zlaté obrátit,znovu ohlídat,po vyndání osušit utěrkou a protáhnout rozpuštěným máslem v misce poblíž a znovu tuk vysát v utěrce(papírové).zaručuji, že je můžete jíst čajovou lžičkou.(recept od pradědy,šéfkuchaře za 1.republikyz luxusní restaurace na Václav.nám.,-byla v domě,kde je nebo byl Dům potravin).Mahlzeit!

  20.03.2013 16:27:07

 • Looool
  Looool

  to vám doporučuji !!

  19.09.2012 14:45:27

 • Looool
  Looool

  Nejlepší je smažit řízek místo oleje s tukem ;)

  19.09.2012 14:44:45

 • Mourek
  Mourek

  Nevím jak Vy ale hrubá mouka není zrovna nejlepší nápad :)
  Dokonalý řízek neexistuje každému chutná něco jiného ;)
  Každý dělá svůj chutný řízek podle sebe! :)

  19.09.2012 14:43:24

 • Chemik
  Chemik

  Nedělat!!!!!Vybouchne Vám kuchyň!!!!..=DDD

  19.09.2012 14:41:44

 • jacaranda
  jacaranda

  Nejlepší jsou řízky obalované v kukuřičné polentě nebo v hrašce místo ve strouhance. Potom nezáleží na tom, jestli použijete předtím hrubou nebo hladkou mouku a jestli pánvičku přikryjete nebo necháte odkrytou - nevyfouknou se.

  09.10.2010 17:03:48

 • Michal
  Michal

  Já mám fritku s filtrováním oleje a vřele doporučuji!

  10.02.2008 11:23:29

 • martina
  martina

  kamarád kuchař mi radil, že mám do oleje vložit kolečko mrkve, že se olej tak rychle nepřepálí...

  11.07.2007 15:58:09

 • janynka76
  janynka76

  Za zkoušku nic nedám

  Zaujalo mě obalování v hrubé mouce, jsem si jistá, že pokud budu dělat řízky, určitě to vyzkouším..

  05.09.2006 09:25:31

 • Jarmila Havlíková
  Jarmila Havlíková

  Vláčné řízky

  Když jsou řízky z obou stran usmažené,ztlumíme plamen na minimum,podlijeme půl deci studené vody a přikryjeme poklicí - necháme propařit asi 3 minuty.

  03.09.2006 15:21:34

 • Disgrafik
  Disgrafik

  Kurka a mák

  Mě ve strouhance nevadí ani kůrka housky nebo rohlíku. Dokonce ani mák není naškodu. Například smaženému sýru v trojobalu dodá mák ze strouhanky zajímavou chuť. Je jen škoda že mák na trojobalu nevypadá tak hezky, jako čistě zlatá strouhanka.

  03.09.2006 13:53:15

  • Re: Kurka a mák

   Ta hrubá mouka, to je hrozný. První a poslední pokus, který jsem provedla. A klasická strouhanka je taky o něčem jinem. Prostě tohle nejde doporučit. Škoda masa.

   31.01.2012 17:20:07

Celkem záznamů: 36

Přidat příspěvek k článku Jak správně smažit řízky

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.