reklama
hledat uživatel
       

Jeden den s titanem

Jídlu holdujeme všichni. I když držíme diety, alespoň na něj myslíme. Často se nám ale nestává, že bychom věnovali pozornost nádobí, ve kterém oblíbené lahůdky připravujeme. Přestože v kuchyni trávíme dost času, hrnce a pánve nám přijdou na mysl málokdy. A teď s pravdou ven: Můj nový hrnec mi nedá spát od chvíle, kdy jsem měla tu možnost navštívit místa, kde složitým technologickým postupem spatřil světlo světa.

K titanovému hrnci české výroby jsem přišla jako slepý k houslím. Dala mi ho má nejlepší přítelkyně, protože se k jejímu indukčnímu sporáku nehodil (kdyby si obdarovávající počkal, jistě by se dočkal, český výrobce Top Moravia již uvedl na trh světový unikát - indukční titanové nádobí). Doma vaříme na plynu, takže jsem s díky hrnec uvedla do společnosti nerezových kamarádů. Najednou mi moje hrnce začaly připadat omšele, byl to zkrátka pěkný kousek. Nelenila jsem a zabrousila na internetové stránky výrobce, abych zjistila, jak s dárkem zacházet. Záliba ve všem, co zavání technikou, mě přivedla na odkaz s popisem výroby. Někdy člověk hledá námět pro reportáž jako jehlu v kupce sena, na mě se tentokrát usmálo štěstí. To, co vzniká pod hlavičkou úspěšné moravské firmy, je malý technický zázrak. Chci ho čtenářům zprostředkovat, stojí to zato. Alespoň tedy to, co jsem měla možnost vidět na vlastní oči z výrobní technologie českého jedináčka při návštěvě slévárny v Benešově u Prahy a lakovny v Adamově. Žádná další česká společnost titanové nádobí nevyrábí, ostatní produkty pocházejí odjinud.

Směr Benešov u Prahy

Když se blížím ke slévárně bere za své má představa, jak by měl vypadat průmyslový komplex, který zajišťuje výrobu korpusů pro budoucí titanové nádobí. Šedá barva, tu jsem čekala především, dominuje jen příjezdové asfaltové silnici, jinak je to optimistická oranžovo-okrová pruhovaná fešanda - Top Alulit, jedna ze společností holdingu Top Moravia. Nebudu zdržovat a přesuneme se rovnou do výrobní haly.

Hned u dveří je mi jasné, že den, který jsem si vyhradila pro obhlídku výrobního postupu, bude nabitý zážitky, které jsou pro někoho denním chlebem, v případě slévárny je to takřka 30členný výrobní tým, ale pro pisálka, jako jsem já, to bude strhující a jedinečná podívaná. Ukazuji svému průvodci hromadu odlitků, z nichž ani jeden se vzdáleně nepodobá hrnci nebo pánvi. Těší mě, že můj odhad byl správný, jde o odlitky pro výrobu čerpacích stanic, a těmi paleta produktů této slévárny zdaleka nekončí. My jsme tu však kvůli tomu, proč celý projekt vznikl – kvůli titanovým krasavcům. Netrvá dlouho a úhledná pyramida nádob, u kterých je zřejmé, že až oblečou svrchník, bude z nich pořádný titanový „hranáč“, mi signalizuje, že jsem na místě určení. A tady se moje představy naplňují beze zbytku. Pach kovu, teplo, hluk, a i když je to všechno podle předpisů, přece jen mé smysly nejsou uvyklé na tolik podnětů. Přistihnu se u toho, že první čtvrthodinu jen užasle zírám a nasávám atmosféru. Je to opojné vidět muže zahalené do ochranných obleků, jak v rukavicích svírají nástroje a odlévají ručně budoucí hrnce, vypadají jako zruční golemové. Jen pro přesnost uvádím, že jde o gravitační ruční lití do kokilové formy, kdy slévač nabere speciální slitinu Silumin z pece a nalije ji do příslušné formy. Výsledkem je korpulentní hliníkový odlitek, u kterého dosahuje dno tloušťky jednoho centimetru, a to žádný stroj ani na prahu třetího tisíciletí nesvede. Dívám se na odlévání základu pro nejkvalitnější řadu titanového nádobí Titanium Extra Quality a napadá mě něco o zlatých českých ručičkách a o tom, že bez práce nejsou koláče. Nechce se mi spěchat, ale jsem teprve u „ručního“ odlitku a hrnec je v nedohlednu, až v Adamově. Tak směle dál! Na řadě je strojová výroba, která je spojena s jinou produktovou řadou. Stroje jsou jistě přesné, moderní a výkonné, ale slévačům se nevyrovnají. A už pohledem laika se výsledek nedá srovnávat, proto si poslechnu něco o kapacitě linky a mířím na místo, kde se nádoby cídí. Po procesu cídění, kdy odlitek získává lesk, už následuje expedice a cesta na Moravu. Připadám si trochu jako ty odlitky, těším se, až dorazíme na místo určení a podstoupím další výrobní procedury.

Zpátky na Moravě

V Adamově se vnitřní i vnější strana každé z nádob zahalí do několika vrstev materiálů, které zajistí, že výsledkem bude zboží, které 15 let zaručuje zákazníkovi, že se nemusí bát o vložené investice, na svědomí to mají nejen špičkové stroje, ale i 12 zaměstnanců výroby. Nádobí díky technice i lidem, kteří ji umí ovládat, získá životnost, se kterou u kuchyňského vybavení nepočítáme. Nečekáme totiž, že nás naše hrnce přežijí. Většinou skončí na smetišti kvůli tomu, že se v nich jídlo začíná připalovat, ať už je to vlivem mechanického poškození nebo tloušťkou povrchu. Keramické a antiadhezivní vrstvy s příměsí titanu ani jednu z těchto variant nepřipouštějí. Jak se toho dosáhne? Šikovné ruce by tentokrát nestačily, adamovský TPT Coating je místem High-Tech operací, počítačem řízených tryskacích zařízení, speciálních pistolí, které místo nábojů střílejí po nádobí částečkami keramiky. Vezměme to v Adamově od Adama… Nejdříve tryskání korundem na speciálním, ryze „moravském“ vysokokapacitním zařízení. Jestli se ve slévárně ukázalo, že máme zmíněné zlaté ručičky, tak tady je mi jasné, proč o naše „mozky“ mají zájem po celém světě. Tryskací zařízení zajistí optimální a rovnoměrné sjednocení povrchu nádob s důrazem na to, aby následný keramický povlak mohl přilnout co nejlépe. Další krok se týká vnitřní části výrobku, který podstoupí „operaci“ plazmovou metodou. Hořák speciální pistole se rozžhaví na nepředstavitelných 20 000 °C a dvojnásobnou rychlostí zvuku jsou částečky keramiky doslova a do písmene nabombardovány, kam patří. Na řadě je plášť nádoby, ale na své si přijde znovu i vnitřek. Antiadhezivní vrstvy přibývají postupně, dvakrát zvnějšku a třikrát do vnitřního prostoru. Přísada titanu z nich udělá krunýř podobný těm pancířovým, které chrání vojenskou techniku. Ještě zbývá opracovat dno, které dosud leželo tak trochu ladem. Pozornost je mu ale věnována větší, než bych čekala. Diamantové nástroje zajistí spodní části kvalitu povrchu tak, aby bylo teplo přenášeno co nejoptimálněji ze zdroje směrem k připravovanému pokrmu. Ke konečné montáži se dostávají původní odlitky v té nejlepší formě, tu zajistily popsané postupy, ale také kontroly kvality. Přiznám se, že u desáté mezikontroly jsem přestala počítat a výsledné číslo jsem našla na webu (www.topmoravia.com pro ty méně důvěřivé), dospěla jsem k obdivuhodné dvacítce. Návdavkem ještě výstupní kontrola, která odhalí, jestli bylo nádobí opatřeno uchy nebo rukojetí, doplněno příslušenstvím (poklicí se speciálním zámkem) a samozřejmě řádně zabaleno.

A je to! Kdo nevěří, ať tam běží…Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 18
 • Erik
  Erik

  Komentář k článku Jeden den s titanem

  Sháním titanovou pánvičku na indukci, ta, co jsem si koupil na ni nefunguje. Poradíte?

  24.01.2019 21:33:09

  • Fíla
   Fíla

   Re: Komentář k článku Jeden den s titanem

   Eriku, paní předemou tu dávala odkaz na webové stránky zgastro. Podívejte se na ně. Je tam docela slušný výběr indukčního nádobí

   26.01.2019 14:15:16

  • Erik
   Erik

   Re: Komentář k článku Jeden den s titanem

   Děkuju za doporučení :)

   28.01.2019 21:01:44

 • Gabuš
  Gabuš

  Komentář k článku Jeden den s titanem

  mám nádobí od AMT Gastroguss od zgastro.cz a jsem spokojená

  23.01.2019 16:58:22

 • táňa
  táňa

  dobrý den, máte nějaké typy na ozkoušeného výrobce nádobí z titanu?

  22.01.2019 14:54:37

 • vitmatyas
  vitmatyas

  ten den s tím titanem jste vynechali

  Takže vám ukýžu jak to vlastně je. Ve slévárně top Alulit se odlévá normální technologií lití do kokil. Ta speciální slitina silumin je dle normy DIN 231 normální potravinářská AL slitina.
  V Adamově by mě paní zajímalo kde že jste viděla tu plasmovací mašinu? TPT COATING totiž žádnou nemá už od počátku společnosti. Ty vaše high tech operace je běžné tryskání korundem na cnc tryskačí. Nástřiková linka kde se přímo na odlitek aplikuje obyčejný dvou nebo tří vrstvý systém na bázi PTFE od firmy Whitford z itálie je hodně zastaralá. Jinak nanočástice titanu v PTFE systémech? na to zapomente mod , , je to blbost a marketing. Jako vnitřní výztuha pmrimeru je karbid křemíku. Mid coat a top coat je bez výztuhy. Navíc TPT používá levný consumer systém Quantanium (od 1 do 10 tak cca 5) který najdete i na čínských výrobcích. Není to titanové nádobí ale podařilo se ji vás tak zblbnout že platíte tisíce...

  28.05.2011 16:49:59

 • Hliník z Humpolce
  Hliník z Humpolce

  JEDEN DEN S HLINÍKEM

  Autorka reklamního článku zapomněla zmínit, že nenavštívila slévárnu titanu, ale hliníku, kde ze zcela běžné slitiny hliníku s křemíkem (odtud název oné speciality "silumin") vyrobí odlitek, který následně postříkají čímsi co titan vidělo oknem z rychlíku. Celkově je na tomto nádobí "titanová" pouze cena.

  02.11.2010 13:24:47

 • Mike
  Mike

  Dobrý den.Tak tu máme něco nového a najdou se jedinci(chudáci,paka,.....),který si toto nádobí koupilo.Je to stejná jebka jako vysavač RAINBOW,který si můžete objednat z Ameriky komplet do 20000tis.korun s přepravou.

  20.02.2009 22:28:56

 • Jana
  Jana

  Zázrak? Lež.

  Proboha, co je to za nechutnou reklamu. Jaký zázrak? Je to obyčejný zboží, který prodává i ETA jako švýcarský nádobí a přitom se na ten povrch nesmí používat ani kov? CO TO TADY REKLAMUJETE ZA NESMYSLY? NA KRABICI JE UVEDENA ZÁRUKA 15 LET A PŘITOM JE NA POVRCH JEN 2 ROKY. Manžel to koupil a mě málem vynesli. To už léta používám ballarini, který mám tak 7-8 let, žádný kecy, sliby a funguje to i při použití kovovýho náčiní. Ty články by měl někdo prohlížet a ne si nechat zaplatit za lež. Je to trapné.

  14.02.2009 13:23:31

 • satan
  satan

  Jo takové kecy jsem už jednou slyšel...nádobí KRÁL ,po roce se rozpadlo,upadly držáky od hrnců a pokliček....firma král ? nikde. Lidi nebudte hloupí a neživte podvodníky...

  12.02.2009 20:31:12

 • Karel Nývlt
  Karel Nývlt

  Když jsem viděl titanovou pánev při předváděcí akci, mávl jsem rukou, opět nějaký trik na spotřebitele. Po nějaké době jsem dostal informaci od známé, která má tuto pánev již tři roky a váhavě ji koupil své ženě také. Máme ji již třetí rok a její služby je pořád 100 %. Doporučuji každému, i přes relativně vysokou cenu se vyplatí. Naše je sice německé výroby se zárukou 10 let ale věřím, že i český výrobek je stejné kvality.

  11.09.2008 15:04:59

 • lukas :)
  lukas :)

  Az firma zacne na svoje vyrobky nabizet nejakou rozumnou zaruku (minimalne 5 let), tak o tom zacnu uvazovat ... za ty ceny je 2 roky zaruka vysmech...

  08.09.2008 17:52:15

 • Disgrafik
  Disgrafik

  Re: bla bla

  Nejsem technolog, ale nikde v článku ani na stránkách není o teflonu ani zmínka - všude se mluví o keramických antiadhesivních vrstvách s příměsí titanu. Nechovejte se hned prosím urážlivě a arogantně. Pokud Vás technologie výroby zajímá, kontaktujte někoho ze zástupců společnosti Top Moravia. Možná by byla reálná i exkurze po továrně.

  08.09.2008 14:11:28

 • teflon
  teflon

  je krásné

  že propagujete jednoho výrobce ale přes všechny kecy o titanu je povrchová vrstva nakonec teflon na kterém když se vaří chcípají kanárci. Kolik jste za tu propagaci jedů dostala nebo jste tak naivní?

  06.09.2008 21:52:27

 • Renča
  Renča

  Na stránkách vaření najdete několik receptů přímo za použití nádobí z titanu. Zadejte "titan" a hledat v receptech. Otevře se vám okno s asi 8 recepty. Dobrou chuť.

  06.09.2008 18:00:28

 • 1 macek
  1 macek

  Dobrý den,titanové nádobí je fakt super mám ho sice jen krátce,ale nemůžu si ho zatím vynachválit,jen co je velký nedostatek tak to jsou recepty,těch je opravdu málo,tak prosím pokud o nějakých víte tak dej te vědět ,z pozdravem příjemného dne přeji Fedorová Martina.

  06.09.2008 09:45:13

Celkem záznamů: 18

Přidat příspěvek k článku Jeden den s titanem

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.