Jeřabiny - ovoce podzimu

Rostou bez povšimnutí všude kolem nás a pochutnává si na nich nanejvýš ptactvo. Jeřabiny jsou přitom vynikající a zdravou pochoutkou, která se jen musí umět připravit!

Jak vypadají a chutnají jeřabiny

Jeřabiny jsou plody stromu jeřábu, kterého je známo na 80 druhů. Zbarvení plodů se pohybuje od světle oranžové po tmavě červenou. Jeřabiny voní po jablku a chutnají hořce a trpce. Chuťově nejpříjemnější je jeřáb ptačí, který poznáte podle vzpřímenějšího růstu a pilovitých konců listů. Plody se sbírají v říjnu až listopadu a rychle se suší.

Léčivé účinky jeřabin

Jeřabiny obsahují velké množství vitamínu C, kyselinu jablečnou, flavonoidy, železo, vápník a jód. Jsou nápomocné při poruchách činnosti štítné žlázy, při potížích s krevním tlakem. Tlumí také horečku, střevní a revmatické potíže. Díky obsahu látek podobných ženským hormonům se využívají při menstruačních a klimakterických potížích. Ve velkém množství mohou ale jeřabiny vyvolat průjem nebo zvracení.

Využití jeřabin v kuchyni

Z jeřabin lze vyrobit pochoutky, ze kterých se budete olizovat až za ušima. Výborná je nejen jeřabinová marmeláda (nejlépe ve spojení s jablky a bezinkami), jeřabinový kompot a různé zavařeniny, ale také kandované jeřabiny, mošt nebo různé alkoholické nápoje. Ze sušených jeřabin si můžete uvařit také čaj nebo je přidávat do moučníků. Jeřabiny jsou výborné k dochucení jablečného či hruškového kompotu, zvláštní chuť dodají i pečenému masu.

Jeřabinový kompot

Jeřabiny omyjeme, zalijeme teplým cukerným roztokem (0,5 - 1 kg cukru na litr vody) a necháme proslazovat. Druhý den plníme jeřabiny do sklenic, sklenice ponoříme do vodní lázně a sterilujeme asi 20 minut při 85 °C. Přikryjeme celofánem a uzavřeme. Jeřabinový kompot můžete využívat také jako náhražku brusinek při přípravě masa.

Jak se suší jeřabiny

Zralé plody dobře omyjeme a povaříme ve vodě 15 - 20 minut. Přidáme větší množství cukru, necháme přes noc prosladit. Na druhý den jeřabiny usušíme v troubě.

Foto: Profimedia

Článek se mi líbí (Článek se líbí 1 uživateli)
autor článku:

Jeřabiny - ovoce podzimu

Recepty: 5

Fotografie článku: Jeřabiny - ovoce podzimu

Komentáře k článku Jeřabiny - ovoce podzimu

Celkový počet komentářů: 5
 • liker z jeřabin zdenek k. 19.08.2011 14:24:07

  Prosím o recept na jeřabinoví liker děkuji zdenda

 • jsou jedlé??? vera 08.07.2011 03:57:26

  Hezký den přeji. Mám dotaz. Pracuji v lese a tam roste spousta jeřabin. Jako malá si pamatuji že jsem jedla zavařené jeřabiny, a moc Mi chutnaly. Nasbírala bych si a zavařila, ale nejsem si jistá, jestli jsou všechny druhy jedlé??? Poraďte Mi prosím. Děkuji Věra K.

  • Re: jsou jedlé??? Eva B. 21.07.2011 19:36:00

   Mám jedlé jeřabiny na zahradě , liší se od nejedlých hlavně tvarem listů. Nejedlé jsou zubaté po celém okraji,Jedlé jsou od stonku asi do poloviny hladké a jen konce listů jsou zubaté. Myslím, že jsou i víc do oranžova, ale na to bych nespoléhala.
   Dělala jsem z nich už kompot,jsou dobré na tvarohovou i sýrovou pomazánku na rohlíku jako ozdoba,ale i chuťově.Jsou pikantní. Mají se zavařovat až na pozim.Eva

 • jeřabiny zdeněk Růžička 09.09.2010 08:27:12

  Sháním nutně 1-2 kg čerstvých červených jeřabin.
  Může někdo pomoci?
  Děkuji.
  Zdeněk Růžička

 • jeřabiny 20.07.2009 22:44:28

  dobry den.chtela jsem se zeptat jestli se da vykoupit jeřabina.dekuji za odpověd Bobkova

Celkem záznamů: 5
Přidat příspěvek k článku Jeřabiny - ovoce podzimu
* Povinné pole

Píšeme jinde

 • Barevná typologie - jak zvýraznit své přednosti?

  Barevná typologie - jak zvýraznit své přednosti?

  Barevnou typologii využijeme při výběru oblečení, šperků, líčení či při volbě barvy vlasů, zatoužíme-li po změně. Vhodným výběrem doplňků můžeme potlačit své nedostatky a naopak zvýraznit přednosti.

 • Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

  Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

  Také se vám často stává, že vyjdete z lékárny s pár krabičkami léků, ale vaše peněženka je o poznání lehčí? Nesete si většinou jen běžné kapky do nosu nebo sirup proti kašli, ale přesto se nestačíte divit, kolik peněz v lékárně necháváte, a částky za stejné léky se vám zdají stále vyšší?
přidat nový recept