reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Jitrocel

Myší ouško, babí list, psí uši, ranocel. Všechna tato jména nosí nenápadná a nepříliš vzhledná bylina. Jistě si ale mnozí vzpomeneme, že jitrocel byla jedna z rostlin, kterou jsme mohli sbírat a sušit, abychom si ve škole napravili reputaci.

Vzhled jitrocele

Vytrvalá bylina z čeledi jitrocelovitých vytváří přízemní růžici charakteristických asi 15 centimetrů dlouhých kopinatých listů, které jsou protkány souběžnou žilnatinou. Z růžice vyrůstá i několik stvolů dlouhých 10 až 50 centimetrů, které nesou na vrcholu malý klas kvetoucí od května do září drobnými květy. Jitroceli se daří na loukách i na travnatých plochách u cest. Na podzim vytváří semena, která pro obsah oleje chutnají zejména ptactvu. Příbuzný jitrocele kopinatého, jitrocel větší, má kratší stvol a menší oválné listy. Také se sbírá a zužitkovává.

Využití jitrocele

Sběr a sušení jitrocele

Z jitrocele se, až na výjimky, využívají pouze listy, jež se sbírají od května do září. Na sušení jsou poměrně náročné. Snadno totiž černají. Určitě bychom je neměli sbírat za deště nebo je vkládat do igelitové tašky. Při navlhnutí nebo zapaření se nám je s téměř stoprocentní jistotou usušit nepodaří. Listy také musíme sušit rychle v tenké vrstvě na pletivu nebo papíru. Předsušit je můžeme na sluníčku, pak je dosušujeme ve stínu nebo v teplé větrané místnosti. Během sušení se doporučuje je spíše neobracet, jinak nám místo usušených listů vznikne jitrocelová drť. Usušené listy jsou zelené a drolivé. Sušenou bylinu opatrně ukládáme do papírových obalů.

Použití jitrocele

Jitrocelové listy se používají při zánětech hltanu a proti kašli. Osobně mohu doporučit výtečný jitrocelový sirup, který je běžně k dostání v lékárnách a usnadňuje vykašlávání. Osvědčil se mi více než jiné kapky. Jitrocel se doporučuje také při léčbě žaludečních vředů. Z jitrocele se vyrábí též mast, která urychluje hojení ran. Ze šťávy z čerstvých listů lze připravit pleťovou vodu vhodnou zejména proti akné. Takto se používal jitrocel již od pradávna. Zejména drcené listy jitrocele většího se přikládaly k otevřeným ranám, neboť látky v něm obsažené v určité míře dokáží zastavit krvácení. Jitrocel větší je také pomocníkem při léčbě zánětů močového ústrojí. Ve volné přírodě můžeme listy jitrocele využít ke zmírnění otoků po včelím bodnutí. Odvar z jitrocelových listů se zase v lidovém léčitelství používá ke snížení horečky a proti kašli. Takový čaj si můžeme připravit z jedné lžíce sušené byliny a dvou deci horké vody, ve které se droga nechá asi 5 minut luhovat. Nepříliš chutný hořký čaj se pije teplý například při nachlazení. Co říci závěrem? Trápí-li nás kašel, není nic lepšího než si uvařit a vypít čaj z vlastnoručně nasbíraného a usušeného jitrocele. Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Jitrocel

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.