reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Výskyt a vzhled jujuby

Jujuba roste hojně v Jižní Asii, především v Číně. Pěstuje se také v Japonsku, Malé Asii a v Středomoří, nejblíže k nám v Bulharsku. Jujuba vyrůstá jako bujný keř nebo strom do výše přibližně 10-ti metrů charakteristický převislými větvemi. Jsou pokryté drobnými eliptickými lístky, které intenzivně svítí ve slunci. Mladé výhonky jsou pokryty černými fleky, které již na starších větvích nenajdeme. Z jara vyrůstají z pupenů velmi osobité ovocné výhonky, které v jeseni opadávají spolu s ovocem. Žádný jiný druh takovéto výhony netvoří. Mimo ovocných výhonů vyrůstají v řídkých odstupech výhonky vegetativní, které tvoří roční přírůst stromu. Na plodonosných výhonech se na jaře objevují malé žluté květy v úborech (6 - 12 kusů). Některé stromy jsou samosprašné, jiné cizosprašné. Ovoce jujuby je podobné švestce. Má délku asi 5 cm a střední šířku 2,5 cm. Barva povrchu ovoce je světle zelená, V době dozrávání (koncem srpna) se objevují na povrchu hnědé skvrny, které se postupně slévají, až ovoce zhnědne úplně. Pod kůží se nachází zelenohnědá dužina, která je mdle sladká. Ve středu ovoce je velká oválná pecka.

Jaké významné látky jujuba obsahuje?

Je to ovoce velmi bohaté na uhlohydráty, kterých obsahuje 25%, čili průměrně 3 krát více než naše ovoce. Vzhledem k tomu, že plody jujuby obsahují málo kyselin, nejsou vhodné k přímému konzumu. Konzumují se vařené s rýží a kaší, nebo se užívají k plnění housek a pečiva. Plody však po usušení nabývají výborné chuti.

Uchování a přezimování jujuby

Suší se ve velkém množství a prodávají se pod názvem čínské datle. V americké pěstitelské literatuře je uvedeno, že jujuba má ráda horké léto, avšak snáší v zimě i chlad do  – 30 °C. Tato odolnost je však podmíněná suchým a slunečným klimatem, který se u nás nevyskytuje. Uvedené skutečnosti byly pozorovány i u jiných užitkových rostlin pocházejících z Číny, které například v Mandžurií snesou teplotu – 30 °C, ale u nás vymrzají již při – 20 °C. V naších podmínkách je proto bezpečnější pěstovat rostliny v nádobách (plastové květináče o obsahu 10 l), které mohou být od jara umístěné na zahradě a na zimu jej pak umístíme pod střechu, do altánu, nebo garáže, kde kmen nevymrzne. Jujuba patří do skupiny rostlin s malými nároky.

V Číně roste divoce na úhorech, kamenité půdě a skalních rozsedlinách. Snese 3 - 4 měsíce slunečného počasí, bez srážek. V Polsku žádná ze školek nemnoží, ani se neprodává sazenice jujuby. Spíše je možno ji dovést v květináči z Itálie, Řecka, Turecka, nebo Izraele. Z vlastní zkušenosti vím, že takovéto jižní rostliny jako: fíky, mandloně, granátovníky pěkně rostou a přinášejí ovoce v květináči, pokud se jim zajistí odpovídající podmínky zazimování. Stejný způsobem může růst a plodit i jujuba. Květináč způsobuje omezení rozvoje kořenového systému, zakrslý růst a omezenou plodnost.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
  • bystricky +421905226929
    bystricky +421905226929

    mozem potvrdit- uvedenu drevinu uspesne pestujem vonku na dvore pred domom viac ako 10 rokov,byvam na juhozapadnom slovensku v meste nitra,mimo cinskej datli pestujem samozrejme okrem uzitkov.drevin bezne sa u nas vyskytujucich od marhul po orechy tiez figy,granat.jablko,bobk.list,k aktusy opuncie,kiwi,divy citron, atd.atd vsetko vonku pretoze nemam priestor na prezimovanie...napr.pestovanie figy sa u nas ani nepovazuje za raritu, pestuje sa vsak menej skor preto lebo zaberie miesto kde mozeme dopestovat chutnejsie ovocie napr.broskynu,hrusku a pod...aj granatovnik sa pestuje v chranenych dvoroch už ako zaujimavost vraj starocia,obcas vidiet aj bobkovy list či ine... vsetko je to o pode,treba citit alebo vediet kedy rastlina zacne tahat vodu kedy prestane a chysta sa odpocivat...a podla toho vybrat miesto...zima az tak nevadi ani -30...velmi ma potesilo vyrastenie paliem z kosok datli z obchodu ktore sme jedli na vianoce a zapametali sme si miesto kde sme ich vypluli...nablizsia zima bola velmi mierna tak na dvorku prezili pod poharom z uhoriek samozrejme nasledujucu beznu zimu by neprezili tak sme ich presadili do crepnikov a porozdavali... za raritu vsak povazujem pestovanie paliem volne na dvoroch napr.jednu pozorujem uz asi 7 rokov v nitre v mests.casti -zobor, na zimu ju prikryvaju kart.skatulou a kabatmi,pocas miernej zimy nicim,vraj ju doniesli z bulharska...zopar pozorujem v bratislave a jednu v galante,tiez je to o pode a mieste vysadenia avsak pozor skor ako vysadite drahokupenu palmu volne na dvor poradte sa s niekym kto ju pestuje min.3roky-totiz 90%vysadenych odchadza do 3 rokov... zaverom- suptropicke ovocie dopestovane na crepnikovej rastline a zo supermarketov sa nikdy nevyrovna tomu co pri troche vedomosti a usilovnosti dopestujete volne v pode-verte viem o com hovorim...

    20.12.2011 22:56:32

Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Jujuba - čínské datle

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.