reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Kečup

Když jsem byla malá, kečup jsem odmítala jíst, připomínal mi totiž krev. Dnes si ho dávám i na míchaná vajíčka. A vůbec nejlepší je, dát si pikantní kečup ke grilovanému masu, což je pro následující měsíce poměrně aktuální téma.

Jak vznikl kečup?

Slovo kečup pochází z čínštiny. Původně se tak nazývala rybí pasta s nejrůznějšími příchutěmi. Dodnes se slovem ketjap označují některá asijská dochucovadla. Do povědomí Evropanů se tato pasta dostala kolem roku 1600. Přidávaly se do ní nejrůznější ingredience od hub přes ořechy až po zeleninu. Právě díky přidání rajčat vznikla krvavě zabarvená hmota, bez které si neumíme představit párek v rohlíku. Kečup, jak ho známe dnes, se vyrábí až od konce 19. století. Výrobce s nejdelší tradicí Heinz si svou recepturu chrání již od roku 1872. Zpočátku byl kečup velice vodnatý, protože se používala nedozrálá rajčata s malým množstvím pektinu. Za století a půl své existence neprošla bouřlivými inovacemi ani tak receptura, kterou postupně konkurenti "odkoukali", ale spíše obalový materiál. Od méně praktických skleněných lahví se přešlo k plastovým obalům, ze kterých se obsah snadněji dostává ven. Jistě se vám již stalo, že ze skleněné lahve kečup ne a ne vytéct. Za použití hrubší síly pak většinou vyteče množství, které se rovná alespoň polovině obsahu sklenice. Proto je nejlepší před použitím kečup protřepat. Pak bude snadněji vytékat ven.

Použití kečupu

Kečup si asi nejčastěji vybavíme ve spojitosti s fast food kuchyní a italskými specialitami. V Itálii se však daleko více používají dochucovače z čerstvých rajčat, než hotový kečup. Kečup má velmi zvláštní vlastnost. Najdeme v něm něco od sladké, slané, kyselé i hořké chuti. Navíc je jeho použití neuvěřitelně všestranné. Někdo si kečup dává ke všemu, ať už ke zmíněným vejcím, masu, rýži, hranolkům či jen namazaný na chléb. Další použití je k přípravě omáček. Dnes se můžeme setkat s kečupy sladkými a jemnými, nebo naopak ohnivě pálivými. Z kečupů také přidáním koření a zeleniny vznikly různé grilovací omáčky. Ačkoliv z energetického hlediska je kečup pro vysoký obsah cukru opravdovou kalorickou bombou, jako všechny rajčatové produkty obsahuje lykopen. Lykopen je nejen potravinovým barvivem, ale i výrazným antioxidantem.

Zajímavosti o kečupu

Jeden z největších světových výrobců kečupů začal před sedmi lety vyrábět kromě klasických i trochu nestandardní kečupy. Nemají totiž běžnou červenou barvu, nýbrž růžovou, hráškově zelenou či metalicky modrou. Chuť je sice stejná, jako u normálního, ale vzhled nemusí každému vyhovovat.

Domácí kečup

Rajčata, sůl, cukr, ocet, nové koření, případně skořice a hřebíček, to jsou ingredience, ze kterých se skládá kečup. Mnohde se přidává cibule nebo dokonce celer. Jednoduchý kečup připravíme z 200g rajčatového pyré, 100g cukru a 2 lžiček octa. Máte rádi kečup, nebo dáváte přednost hořčici? Jaké kečupy vám nejvíce vyhovují? Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • Katka
  Katka

  Nevíte někdo, prosím, čím kečup zahustit (při vaření), aby se nemusel tak dlouho vařit. Nešlo by přidat třeba škrob? Díky za odpověď.

  30.07.2007 16:16:18

 • OMG
  OMG

  já když sem byl malej, tak sem si dával kečup uplně na všechno. Třeba i na rejži. Teď ho nemůžu ani vidět.

  24.05.2007 03:43:33

 • Petr
  Petr

  Už ne tolik..

  Když jsem ještě sám pořádně nevařil, dost často se mi stávalo, že jsem kečup nacpal i do oněch míchaných vajec. Dnes mi příjde, že je tohle dochucovadlo spíše na škodu dobré kuchyni. Ano, hranolky nebo hamburger si bez něj nedokážu až tak úplně představit, ale třeba na pizzu si ho už dnes přidám málokdy. Jak už bylo psáno v článku, mnohdy je lepší použít při vaření čerstvá nebo sterilovaná rajčata než ochucený kečup. Ale je to jenom můj názor;-)

  20.05.2007 14:07:17

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Kečup

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.