reklama
hledat uživatel
       

Kedluben má mnoho odrůd, odrůdy nám známé pocházejí ze Středomoří a Číny. Zdřevnatělé kedlubny jsou hůře stravitelné, vybírejte tedy jen čerstvé plody a konzumujte je pokud možno co nejdříve.

Kedluben v kuchyni

Kedluben můžete podusit s hráškem a mrkví, uvařit z něj kedlubnovou polévku nebo z mladých listů připravit vynikající kedlubnové zelí. Z kedlubnů je možno připravovat pomazánky, saláty i omáčky.

Kvašené kedlubny

Kedlubny můžete také nechat kvasit. Příprava je snadná. Na dno zavařovací sklenice dejte snítko kopru, přidejte oloupané na nudličky nastrouhané kedlubny, dvě kávové lžičky soli, lžičku cukru, dvě nadrobno nakrájené cibule, trochu nového koření, 5 kuliček pepře a uzavřete víčkem. Směs se nenechává kvasit déle než tři dny. Takto upravený kedluben je určen pro rychlou spotřebu.

Vitamíny, minerály a další látky

Kedlubny jsou bohatým zdrojem vitamínu C, karotenu, vitamínu E a B. Dále obsahují draslík, vápník, železo, zinek, selen, sloučeniny síry a protiskleroticky působící látku inositol. Vysoký podíl vlákniny se podílí na zprůchodnění střev, což ocení lidé trpící zácpou. Míváte-li však záněty žaludku nebo dvanáctníku, konzumaci této zeleniny se vyhýbejte - mohla by vás dráždit. Mladé listy obsahují mnohonásobně více vápníku a vitamínu C než bulva, proto je škoda nevyužívat ke konzumaci i tuto jedlou část.

Kedlubny proti rakovině

Kedluben kromě velkého množství výše zmíněných vitamínů a minerálů obsahuje také tzv. izotiokyanáty a rostlinné indoly, látky se silně protirakovinnými účinky. Indol-3-karbinol pomáhá regulovat hormonální hladinu u mužů i žen. Upravuje tak nepravidelný menstruační cyklus, tiší menstruační bolesti a působí jako prevence rakoviny vaječníku, dělohy a prostaty. Tato látka je bohatě využívána při výrobě protirakovinných léků. Využívá se také jako prevence rakoviny tlustého střeva, likviduje cysty na vaječnících a prsou a napomáhá léčbě endometriózy.

Kedluben je spolu s ostatními druhy brukvovité zeleniny (květák, brokolice, růžičková kapusta) jedním z nejsilnějších bojovníků proti rakovině. Jeho léčivé účinky ale dopadají ještě dále: podporuje snižování nadváhy, bojuje proti infekcím, posiluje krvetvorbu, zvyšuje odolnost vůči stresu, posiluje vlasy a pleť.

Až budete při příštím nákupu míjet oddělení zeleniny, určitě na tohoto silného bojovníka  za naše zdraví nezapomeňte.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Kedluben - dieta na duben

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.