reklama
hledat uživatel
       

Kupujeme hovězí maso: Víte, jak upravit hovězí roštěnec, kližku či plec?

Nákup masa je pro některé výpravou do neznáma. A co teprve rozluštit, k čemu se hodí plec, kližka nebo roštěnec. Tady je jednoduchý klíč k hovězímu - jeho výběru a přípravě.

Chcete kvalitní maso?

To nejlepší z hovězího

Když chcete z krávy to nejlepší, zaměřte se na kýtu, bedra a hřbet. Mezi nejkvalitnější a nejchutnější se považuje spodní a vrchní šál, svíčková, roštěná a špička na krku. 

Vybírejte kvalitní řeznictví

Čisté a voňavé řeznictví, to je první dojem, který je základním parametrem pro výběr správného obchodu. Správný řezník by měl mít v mase dokonalý přehled, při porcování i vážení si počínat obratně a bez mrknutí oka umět poradit, které maso použít na chystaný pokrm. A hlavně, maso musí být na pohled čerstvé a lesklé (neokoralé), přehledně vyrovnané vedle sebe na pultu a pečlivě označené podle druhu..

Zaměřte se na chov - bio maso je to nej!

Maso a všechny jeho vlastnosti se odvíjí od toho, v jakých podmínkách zvíře žije, jakého je pohlaví a stáří. Tmavé hovězí maso znamená starší kusy nejčastěji býka, nejměkčí maso mají býčci do 2 let a telátka. Bio maso patří mezi nejvyhledávanější, protože je měkčí, šťavnatější a červenější, obsahuje totiž víc svaloviny než tuku. Hovězí maso by pro ideální úpravu mělo zrát 10 - 14 dní po porážce.

Nákup hovězího masa pro kuchaře začátečníky

Květová špička, nízký a vysoký roštěnec

Květová špička je velmi jemným kouskem masa, které lze péct v celku, připravit jako minutku nebo grilovat. Nízký roštěnec (tzv. roštěná) je tím nejlepším hned po svíčkové (je levnější) a užijeme ji na roštěnky, rostbíf a dušené pokrmy. Vysoký roštěnec (s kostí i bez) je tučnější částí, proto se hodí na steaky a pečení.

Podplečí a krk

Maso z přední části plece se svou kvalitou hodí na pečení i vaření, stejně tak maso z vrchní části krku. Spodní část krku je více prorostlá tukem, proto se hodí třeba na přípravu guláše.

Vrchní a spodní šál hovězího, ořech (hovězí zadní)

Vrchní šál je libovým masem protkaným tukovými žilkami. Lze jej péct, připravovat z něj rolády, závitky, minutky a krájet na soté. Spodní šál je o něco tužší, potřebuje delší přípravu, a to nejlépe při pečení v troubě, je z něj i skvělý tatarský biftek. Libovou část hovězí zadní kýty (tzv.ořech) pečeme vcelku.

Svíčková 

Jednoduše řečeno - to nejlepší z krávy! Jde o podélný sval pod bederními obratli, velmi jemný a chutný! Jde o to nejdražší maso z hovězího. Je masem, které se klasicky přidává ke svíčkové omáčce, připravují se z něj steaky, soté a tatarák.

Hovězí kližka, hovězí plec

U kližky jde o svaly na nohách, které jsou dost prorostlé tukem, ale také pojivovými tkáněmi. Proto vyžaduje dlouhou tepelnou úpravu. Kližku používáme na přípravu guláše (spíše jako doplněk ještě k jinému hovězímu), případně po nakrájení dusíme či vaříme.

Hovězí plec je podobná svíčkové, ale není mramorovaná tukem, říká se jí také "falešná svíčková". Hodí se na tatarák a k pečení vcelku, kdy ji prošpikujeme slaninou či kousky bůčku. Vcelku či nakrájenou na plátky pečeme i velkou kulatou plec, tzv. loupaná plec (obalená tuhou šlachou) potřebuje delší přípravu, takže opět pečeme, dusíme a dáváme ji jako základ k přípravě omáček. 

Hovězí maso na vývar

Když chceme opravdu dobrý masový vývar, pak sáhněme po hovězím boku (pupku), žebru, zadním nebo předním hrudí. Po uvaření nezapomeneme maso od kosti obrat. Žebro a hrudí patří k nejlevnějšímu hovězímu.

Hovězí guláš podle Richarda Nováka
(doba přípravy 2 h 30 min )

Hovězí kousky na brusinkách
(doba přípravy 2 h 40 min )

Hovězí maso v rajské omáčce
(doba přípravy 2 hod )

Hovězí guláš na houbách
(doba přípravy 2 hod )

Hovězí roštěná se slaninou
(doba přípravy 35 min )

Hovězí steak Yamato na zeleném pepři
(doba přípravy 30 min )

Steak s povidlovou omáčkou aneb Krpálkova síla
(doba přípravy 30 min )

Foto: Photos.com

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • Milda
  Milda

  hovězí na vývar

  Na vývar je nejlepší oháňka
  MildaS.@seynam.cy

  29.04.2019 18:59:06

 • Lida Kar.
  Lida Kar.

  souhlasim s jiz napsanym prispevkem BIO = zdrave me drazdi. Dnes je vsechno BIO a uz mi to leze krkem. Kupuju maso primo u vyrobce (www.cersvemaso.cz) a ve srovnani s BIO co jsem jednou vyzkousela je to uplne jina kvalita. Mimochodem dulezita je i presna cerstvost masa.

  03.02.2012 17:09:08

 • janatka
  janatka

  maso miluji více než vepřové o když to maso má taky co do sebe.Na bio neslyším??!Někdy to vypadá hůře než než běžné nebio.Už se ukázaly případy,že bio bylo dost nekvalitní a to nemluvím jen o mase a hlavně je pěkně drahé.To je jen můj názor a každý jsme jiný!!!!!!!!!!

  09.06.2011 21:57:32

 • muminen
  muminen

  bio = zdravé?

  Bio mě dráždí a to rovnítko ještě víc. Pro kvalitu masa je důležitý i postup porážky a následné zpracování a to nemá s biozemědělcem nic společného. Bio znamená, že má certifikát na způsob "výroby" jatečního skotu a dodržuje postup.

  Nakupuji maso od chovatele - řezníka. Nemá bio. Poctivě zvířata chová, nedopuje a porážky provádí tak, jak se má. Maso skladuje podle hygienických a řeznických regulí. Je to víc bio, než balíček z průmyslových jatek s plaketkou BIO a cenou o x% vyšší než nebio. Jediné co je na takovém balíčku bio, bylo to hovádko než ho přivezli do masokombinátu.

  07.06.2011 15:50:18

 • Holistr
  Holistr

  pokračování

  Doufám, že přijde i pokračování v podobě Vepřového masa. Pěkný článek. Možná by ještě stálo za to u každého druhu napsat "slangový" název, tak jak se pěkně po Česku k danému druhu masa referuje v kuchyních našich babiček a maminek.
  řoštěnka, krkovička,...

  28.05.2011 16:43:36

 • kacena
  kacena

  Dík za článek.Hovězí moc nekupuji.A popravdě se v něm tak moc nevyznám.Jediné na co ho používám jsou ptáčci a na svíčkovou.Ale to je tak asi vše.A když něco potřebuji,tak mám super prodavačku a ta mi poradí.Díky za ní:-)))

  26.05.2011 10:01:16

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Kupujeme hovězí maso: Víte, jak upravit hovězí roštěnec, kližku či plec?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.