reklama
hledat uživatel
       

"Musíš jíst hodně ovoce a zeleniny, abys byl zdravý", tak tuhle větu už každý z nás slyšel mnohokrát, ale rozhodně nelze tvrdit, že jakákoli zelenina a jakékoli ovoce jsou opravdu pro náš organismus to nejlepší. Nikdy do obchodu nechodíme s prázdným žaludkem, jelikož by se naprostá většina z nás obloukem vyhnula právě zdravému sortimentu.

Vybíráme zeleninu

Zelí

Střed hlávky zlehka stiskneme, zda je pevný. Pokud je měkký, má hnědé skvrny nebo poškozená místa, rozhodně zelí nekupujeme.

Zelené fazole

Ke zjištění, zda je fazolový lusk čerstvý, podržíme jej mezi ukazováčkem a palcem, zlehka jej ohneme. Čerstvý musí prasknout, postarší lusk bude gumový, ohne se, ale nepraskne.

Květák

Odhrneme spodní listy a podíváme se mu na růžičky, dole u košťálu hledáme, zda v nich není hmyz, není nahnilý či se neobjevují černé skvrnky. Čerstvý květák musí mít bílé a tvrdé růžičky.

Salát

Čerstvý salát má listy pevné, křupavé a nepoškozené, má jasnou barvu. Rozhodně nekupujeme takový, co má barevné skvrny a oschlé či jen trochu nahnilé listy, byť třeba jen jeden a mírně.

Paprika

Do salátů se hodí červená, žlutá a oranžová. Nekupujeme takovou, co je potlučená, projevuje známky hniloby, je měkká a scvrklá.

Okurky

Čerstvé okurky jsou pevné, rovné a mají lesklou slupku. Pozor dáváme zejména na konce, jakmile jsou měkké, je to první známka toho, že okurky nejsou čerstvé a vydrží stěží pár dní. Totéž platí i pro cuketu, ta však bývá měkká i uprostřed.

Žampiony či jiné čerstvé houby

Přednost mají ty nebalené, které si můžeme vybrat. Nesmí být mokré, měkké a musí vonět. Pozor na balené houby - většinou vypadají čerstvě jen vrchní kousky, ale když je doma rozbalíte, zjistíte uprostřed hnilobu, bývají zapařené. Takové jsou silně nevhodné pro konzumaci.

Rajčata

Nekupujeme otlučená, nedozrálá, ani přezrálá rajčata - ta jsou velmi měkká a dlouho nevydrží. Pokud máme možnost, kupujeme raději rajčata se stopkou, ne otrhané samotné plody. Podléhají rychleji zkáze, kdežto se stopkou vydrží déle čerstvá, doma si jich pak vždy utrhneme jen tolik, kolik ihned spotřebujeme.

Česnek

Vybíráme takový, který má hlavičku kulatou, pevnou a slupka je suchá. Vyhýbáme se česneku, který má měkké a scvrklé stroužky, zelené výhonky, zkontrolujeme spodní část (u kořínků se často objevuje plíseň).

Brambory

Nesmí být scvrklé, popraskané a měkké. Také pokud se začínají objevovat první klíčky, jejich nákup se nedoporučuje.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • 122růže
  122růže

  Promiňte ale asi jste si nevšimla že jste na stránkách o vaření a potravinách a né na hodině výuky češtiny. Mi obyčejní lidé co tento web navštěvujeme zde hledáme inspiraci a né dokanolou a spisovnou češtinu. Jste rejpalka a závidíte, že někdo píše o něčem čemu vy nerozumíte. Nedělejte chytrou a uvědomte si že život není o spisovnosti. Radši si udělejte kafe a zamyslete se nad tím zda je důležité získávat v životě informace, nebo aby informace byli spisovné.

  12.09.2008 20:02:58

 • Ema
  Ema

  Ta čeština !

  "...otlučené, nedozrálé, ani přezrálé rajčata - ty jsou velmi měkké..." Paní autorko, chcete-li psát pro veřejnost, slušelo by se ovládat aspoň základy jazyka.

  15.01.2008 11:14:03

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Kupujeme zeleninu

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.