reklama
hledat uživatel
       

Jablečník obecný

Hořká bylina léčí srdeční choroby, tachykardii (zvýšený tep), účinkuje na plicní a žlučníkové nemoci.

Rdesno blešník

Pokud nadměrně pijeme minerální vody a k tomu konzumujeme potraviny bohaté na vápník, zaděláváme si na ledivnové kameny. Rdesno blešník je právě tou bylinou, která zabraňuje tvoření písku a kamenů. Často se kombinuje s jinými bylinami podporující funkci ledvin.

Gotukola

Neboli pupečník asijský určitě znají všichni cukrovkáři. Působí na nejjemnější krevní vlásečnice a poškozené cévy. Na cukrovku užijeme i typicky hořký kořen z omanu pravého.

Kozlík lékařský

Pro tuto bylinu je typická zvláštní vůně. Jeho užívání je dost indiviuální. Působí na neurózu, bušení srdce a na kvalitní spánek. Ovšem někteří se po noci, kdy užili kozlíka lékařského, mohou cítit spíše unaveni, tělo si na něj musí zvyknout. Říká se, že takzvaně občerstvuje srdce.

Rakytník

Silně léčivá rostlina, z níž se využívají listy, kůra i plody. Kůra rakytníku obsahuje vzácný serotonin, ten působí na mozkovou kůru a zlepšuje její činnost. Doporučuje se jako pitná kůra společně s řepíkem lékařským (král léčivých rostlin) při chemoterapii.

Andělika lékařská

Z anděliky sbíráme semena a kořeny. Anděliku by měli vyzkoušet zejména astmatici. Za vyzkoušení stojí bylinné víno.

Bylinné víno z anděliky lékařské

Zhruba 70dkg kořene anděliky necháme vylouhovat v bílém víně. Andělikové víno pak dvakrát denně popíjíme po malých doušcích (asi 50ml).

Pampeliška, čekanka a jeřáb

Všechny tyto rostliny mají jedno společné - obsahují látku inulín, snižující hladinu cukru v krvi a ovlivňující složení žlučových šťáv. Inulín nalezneme i v bramborách s oříškovou příchutí, říká se jim topinambury. Čekanka navíc léčí všechny choroby břišní dutiny.

Chrpa

Rostlina s modrými kvítky je známá svými účinky na zklidnění zánětlivých a hnisavých očí. Spolu s gotukolou, bělotrnem a kustovnicí čínskou se užívá vnitřně. Chrpu si chválí také všichni ti, kteří pravidelně trpí sennou rýmou. 

Rozchodnice růžová

Kořeny rozchodnice růžové se používají k léčení chorob uší (nedoslýchavosti). Po jejím užívání dochází i k harmonizaci duševního stavu, ustupování depresí, léčí také narušenou funkci vaječníků.

Bez černý

Obsahuje cholin, který působí na záněty nervů. Je skvělým pomocníkem při prevenci vniku chřipkových virů do organismu.

Krtičník hlíznatý

Využití nachází v podobě obkladů a mastí. Léčí obličejové ekzémy.

Přečtěte si také úvodní článek do světa léčivých bylinek - Léčení bylinkami 1.díl

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • veravo
  veravo

  hledám bylinku

  Prosím, nevíte někdo něco o bylince na léčení ledvin. Jmenuje se buď kořen přemyslíčku nebo dobromyslíčku. Moc ráda bych se o tom něco dověděla. Věra

  30.03.2009 22:21:51

 • veravo
  veravo

  hledám bylinku

  Prosím Vás neslyšeli jste někdo něco o bylince buď kořen přemyslíčku nebo kořen dobromyslíčku. Pokud ano, napište mně prosím na mého meila. Děkuji Věra

  30.03.2009 22:19:55

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Léčení bylinkami 2.díl

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.