reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Jak jíst semínka

U všech semínek platí - nejlepší je konzumace za syrova. Jedině tímto způsobem si semínka uchovají všechny živiny (vitamíny, minerály a esenciální oleje). Semínka tedy v nejlepším případě tepelně neupravujeme (pečení, pražení či ohřev při vysokých teplotách), kromě ztráty cenných látek by semínka produkovala látky toxické, stala by se z nich mrtvá strava bez živin. Semínka však můžeme bez obav drtit, mlít a namáčet, u semínek s tvrdou slupkou či skořápkou je to velmi vhodné pro snazší konzumaci i trávení. V případě sekaných a mletých semínek dbáme na to, abychom je zkonzumovali co nejdříve. Při koupi proto vybíráme semena syrová, nepražená, nesolená a neslazená.

Lněná semínka

Len patří mezi tradiční hospodářské plodiny. Samotné lněné semínko najdeme na trhu jako hnědý a zlatý len. Hnědý len se vyznačuje typicky oříškovou chutí, zlatý len je chuťově jemnější. Oba druhy mají téměř totožné výživové složky, liší se pouze barvou semene.

Výživová hodnota lněných semínek

Z pohledu výživové hodnoty jsou lněná semínka tzv. superpotravinou. Význačují se vysokým obsahem vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, vitamínu E. Dále obsahem vápníku, železa, manganu, hořčíku, fosforu, draslíku, selenu a zinku. Lněná semínka obsahují cca 30 % tuků, konkrétně omega 3 mastné kyseliny, které se vyskytují hlavně v rybím tuku, mají příznivý vliv na metabolismus tuků (snižují LDL cholesterol).

Vedle prospěšných omega 3 mastných kyselin obsahují lněná semínka také koncentrace fytoestrogenů lignanů, což jsou rostlinné estrogeny, které se v našem organismu chovají podobně jako estrogeny lidské. Konzumaci by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy.

Lněná semínka jsou vyhledávaným zdrojem vlákniny a zejména proteinů (cca 20 g/100 g), proto jsou vyhledávanou potravinou vegetariánů a veganů.

Lněná semínka a jejich příznivé účinky na zdraví

Lněná semínka mají protivirové, protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky, pomáhají při stavech jako je astma a artritida. Konzumace lněných semínek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi, upravuje krevní tlak, stabilizuje cukr v krvi, odvádí přebytečný tuk z tkání a upravuje metabolismus, podporuje hubnutí. Lněná semínka mají lehce projímavý efekt, napomáhají plynulému pohybu střevního obsahu. Preventivně působí proti rakovině prsu a zmírňují návaly horka při menopauze. Plusem navíc je udržování mladistvé pleti. Při dlouhodobé konzumaci lněných seminek je třeba dávat pozor na jejich schopnost snižování kouagulační schopnosti a možnost vyvolat krvácení. Doporučená denní bezpečná dávka je cca 60 g lněných semínek. Energetická hodnota na 100 g je 2234 kJ/534 kcal.

Konzumace lněných semínek

Lněná semínka patří mezi tvrdší semena, která lidský organismus těžko tráví. Lněná semínka je tedy nutné důkladně rozkousat, jinak z nich nedostaneme potřebné výživné látky. Před použitím je mnohdy lepší lněná semínka rozemlít nebo rozdrtit v hmoždíři. Po takovéto úpravě semínka konzujeme nejlépe ihned, rychle žluknou.

Použití lněných semínek

Nejvýživnější je konzumace syrových lněných semínek. Dají se použít do pomazánek, kaší, pečiva, cukroví, ale také se přidávají do salátů. Lehkým opražením vynikne jejich chuť a aroma, musíme však počítat s rapidně nižší výživovou hodnotou. 

Lněné krekry s chia semínky
(doba přípravy )

Lněné placičky s mrkví
(doba přípravy )

Pizza chléb z domácí pekárny
(doba přípravy 1 h 30 min )

Cereální sušenky z pohankové lámanky
(doba přípravy 25 min )

Bezlepkové bulky se semínky
(doba přípravy 1 hod )

Foto: Sxc.huKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 8
 • sambci
  sambci

  Lněné semínko a lněný olej podle Dr. Budwig propaguje několik let Mgr. Helena Cmurová

  Propaguje několik let Mgr Helena Cmurová ve svých přednáškách. Něco přes rok si děláme podle jejího návodu snídani, pojmenovanou na ,,Brikulandu s kulivandou " , (tvaroho-lněný krém + linomel a ovoce), viz níže. Jak se správně dělá tvarohovo-lněný krém na slano podle Dr. Budwig – zálivka na salát
  Jak se správně dělá oleolux Dr. Johanny Budwig
  Jak se správně dělá tvarohovo-lněný krém Dr. Johanny Budwig (Lněný olej a naše zdraví)
  https://www.youtube.com/channe l/UCGBkcJKDW3e1t64JnCkLrIg?vie w_as=subscriber

  21.10.2019 14:56:39

 • KamSsa1
  KamSsa1

  lnene seminko

  Nedávno jsem si koupil kilové balení lněného semínka, protože jsem se někde dočetl, že dost pomáhá na trávení. Doma jsem však zjistil, že vlastně ani nevím jak jej konzumovat a tak jsem musel použít strýčka Googla. Na https://vsestihnu.cz/media/lne ne-seminko-jak-ho-konzumovat/ jsem se dozvěděl, že je důležité všechny látky ze semínka uvolit a tak jej vždycky rozmixuju a přidávám do jogurtu.

  22.03.2019 23:55:05

 • antoninstkusala
  antoninstkusala

  lněná semínka při pečení

  Souhlasím s tím,že lněná semínka jsou výborná při trávení.Jestliže ja chci použít při pečení je nejlepší připravit si záparu,to znamená,že semínka přeleji zhruba stejným množstvím vody o teplotě asi40 stupńů a nechat asi 2 hod. bobtnat.Chléb je potom delší dobu vláčnější

  08.04.2014 17:41:46

 • Veronika
  Veronika

  Komentář k článku Lněná semínka - superpotravina v našem jídelníčku

  Dají se koupit v každém obchodě s potravinami,dokonce i v naší jednotě na malé vesnici je mají , bývají mezi ořechy a sušeným ovocem :-)

  03.02.2014 17:30:12

 • jaroslav (tecka) skoch
  jaroslav (tecka) skoch

  Komentář k článku Lněná semínka - superpotravina v našem jídelníčku

  Kde se lněná semínka dají koupit?

  27.01.2014 17:48:29

  • Hanka
   Hanka

   Re: Komentář k článku Lněná semínka - superpotravina v našem jídelníčku

   Určitě se dají koupit v prodejnácn drogerie DM. Jak celá semínka, tak drcená.

   28.01.2014 20:18:00

 • joseffafilek
  joseffafilek

  Lněné semeno

  Používám ho pravidelně při pečení chleba,plus dynová semena,je to vynikající,

  26.01.2014 20:53:48

Celkem záznamů: 8

Přidat příspěvek k článku Lněná semínka: Výživový poklad a superpotravina v našem jídelníčku

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.