reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Co je to makrobiotika

Makrobiotika je způsobem života, filozofií známou několik tisíce let. Pochází z Tibetu a Číny. Makrobiotika vychází z přesvědčení, že psychický a fyzický stav člověka je ovlivněn tím, jakým způsobem přijímá svět.

Princip makrobiotické stravy - jin a jang

Makrobiotika se řídí dvěma principy - principem jin a jang. Důležité je, aby oba tyto principy zůstaly v rovnováze. Jin a jang jsou druhy energie, které se vzájemně doplňují a jsou-li v rovnováze, také fyzický a psychický stav člověka je v pořádku. Energii jin a jang obsahují i potraviny.

Jak vypadá makrobiotická strava?

Principem makrobiotické stravy je strava bohatá na ovoce a zeleninu, luštěniny a obilniny. Maso, vejce a rafinované potraviny jsou výrazně omezeny. Nejedná se o vegetariánství, neboť makrobiotika striktně konzumaci masa nezakazuje. Jen doporučuje dopřávat si jej pokud možno v co nejmenším množství a střídat potraviny jin s potravinami jang. Dáte-li si třeba těžký biftek, měli byste přísun energie jang vyvážit přísunem energie jin – např. čerstvou zeleninou.

Potraviny jin a jang

Potraviny jin

Potraviny mírného jinu jsou pro organismus osvěžující a měly by tvořit podstatnou součást lidské stravy. Patří zde ovoce, sója, ořechy, tvaroh, kefír, lehké sýry, rostlinné oleje, bílé víno, bylinné a ovocné čaje.

Potraviny extrémního jinu ochlazují, proto jsou vhodnější v létě. Patří zde alkohol, čaj, cukr, káva, čokoláda, exotické ovoce, zmrzlina.

Potraviny jang

Potraviny jang mohou mít mírnou jang energii nebo extrémní. Mezi první skupinu patří ryby, sýry, polévky, cibule, česnek, sušené ovoce a některé druhy zeleniny (tykev). Zahřívají organismus a v menší míře působí příznivě.

Potravinou extrémního jangu je červené maso, ale také drůbež, zvěřina, uzeniny, vejce, pečená a smažená strava. Tyto potraviny silně zahřívají a je důležité jejich konzumaci co nejvíce omezit.

Neutrální potraviny

Neutrální, vyvážené potraviny by měly být základem našeho jídelníčku. Patří mezi ně celozrnné obiloviny, zelenina, luštěniny, semena.

Makrobiotika podle ročního období

Makrobiotická strava se řídí také ročním obdobím. Na jaře je ve jménu detoxikace omezen příjem masa. V letní makrobiotické stravě dominuje ovoce a zelenina. V zimě si můžete dovolit sáhnout po jídle, které má zahřívací efekt (ostré koření, maso).

Proč začít s makrobiotikou?

Strava typického čecha je plná nasycených tuků, rafinovaných škrobů a cukrů. Makrobiotika Vám však nezakazuje úplně se nezdravých laskomin vzdát. Radí spíše, jakými druhy potravy negativní účinky vyrovnat. Makrobiotika, to je především rovnováha.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 26
 • Honimír Dlouhochlup
  Honimír Dlouhochlup

  Komentář k článku Makrobiotická strava

  jsem GAY

  19.06.2019 20:30:13

 • Krokot
  Krokot

  Miluji song Baby od Justina Biebera

  Best song ever!!!!!!!

  26.03.2019 08:25:39

 • Michal MusiZkusil
  Michal MusiZkusil

  Ja jsem buzerant

  Hej lidi ja sem nejvetsi gay vsech dob miluju kluky

  06.06.2014 11:18:50

 • jelito
  jelito

  Omlouvám se Honzovi neni to buzna sem to ja

  06.06.2014 11:18:27

 • Michal MusiZkusil
  Michal MusiZkusil

  Ja jsem buzerant

  Hej lidi ja sem nejvetsi gay vsech dob miluju kluky

  06.06.2014 11:17:41

 • dobrej borec
  dobrej borec

  haha buzerant !!! haha bez mrdat cernochy curakuu !! :D XD teplous !!

  06.06.2014 11:16:05

 • kokot
  kokot

  bleee boze piste neco narmalni dementi !!! fuuj piiiice

  06.06.2014 11:09:22

 • Honza Študent
  Honza Študent

  Komentář k článku Makrobiotická strava

  jste teplí

  06.06.2014 11:08:02

 • Mhdr David Břevnovský
  Mhdr David Břevnovský

  Makrobotika je nemoc ktera jde vyléč ale nekdy i nejde
  proto si davejte pozor na to jak zijete kde zijete a jakym stylem zijete
  muj kamarad take ma makrobiotiku takže vým očem mluvím
  opravdu si davejte pozor nobo skončite hodne spatne. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!


  Mhdr David Břevnovský

  02.04.2014 16:46:02

 • Alena
  Alena

  Makrobiotika?!

  Tedy zabívám se čínskou medicínou a vím, že alkohol rozhodně jinový není, rovněž drůbež (zejména starší - tzn. slepice, ne kuře apod.) není jangové ale naopak extrémně jinová... Tento článek ale s makrobiotikou jako takovou evidentně moc společného nemá... Je to pokus o přiblížení dietetiky podle čínské medicíny ale bohužel není příliš zdařilý, doporučuji poopravit chyby a nadpis...

  09.03.2013 12:21:49

 • Ivana
  Ivana

  Tak já se zabývám zdravým stravováním jako takovým už delší dobu a poslední rok jsem se začala více zajímat i o makrobiotiku. Je to i proto, že mi chutná. Ale jak tady někdo napsal. U všeho člověk musí používat hlavu a určitě nemám ráda lidi, kteří jsou naprostí fanatici, když se do něčeho pustí. Já říkám, že všeho s mírou. Takže si dopřávám makrobiotickou stravu, protože mi chutná, občas si dám i nějaké to masíčko a nezdravý zákusek, ale hlavně jím pravidelně, snažím se sportovat, taky je důležitý pitný režim a cítím se fajn.

  08.05.2012 17:09:55

 • Petra Voloviková
  Petra Voloviková

  Tak nevím..

  Kdysi dávno na střední škole jsem měla staršího spolužáka, který byl otylý, měl i ve svém poměrně mladém věku oteklá víčka, žil běžný nezdravý život a nijak si tím nelámal hlavu..vídali jsme se během let a dlouho zůstávalo vše při starém, až jednou..místo oteklého, odulého, starším dojmem vypadajícího muže přišel kdosi úplně jiný..omládlý, štíhlý člověk se zdravě vypadající pletí, jasným pohledem a veselou myslí. Když jsem se s údivem ptala jak tuto báječnou proměnu dokázal, dostalo se mi vysvětlení, že se po rozvodu seznámil s makrobiotičkou s níž žije a která ho přivedla na zdravou cestu..Kdybych neviděla, nevěřila bych, ale byl jasným důkazem, že tato cesta je správná...Podotýkám, že sama nejsem makrobiotik, ubírám se spíše cestou chudší venkovské stravy našich praprababiček..a rozhodně přeji všem dietářům hlavně zdravý rozum..

  05.03.2012 13:23:55

 • Vlasta Urbanová
  Vlasta Urbanová

  reakce na komentáře

  Vážení debatující je mi 75 let a mám tedy již něco za sebou,ale s makrobiotikou souhlasím.je však nutné si oní něco přečíst.Velmi pěkně to napsala paní Karla Miková.Článek výše uveřejněný jsem četla a pro normálního člověka je dostatečně srozumitelný.Asi se o makrobiotiku budu více zajímat.Neměli by jste všechno čemu dostatečně nerozumíte odmítat ba dokonce napadat nevybíravými slovy. Hodně duševního zdraví přeje Vlasta U.

  26.08.2010 23:34:16

 • bára
  bára

  ale je pravda že to co je v článku napsané je trochu kravina...makrobiotika cukr odsuzuje a vubec se podle ní nemá jíst..pouze v přírovní formě z ovoce a tak...a taky mléčné výrobky se podle ní nemají jíst...obiloviny pouze některé...a hlavně luštěniny...a má se jíst sezonní ovoce a zelenina pokud možno co nejméně upravená nebo vubec...makrobiotika fakt neni jen o energiích v jídle..to bychom pak mohli jíst čokoládu a maso kdy by se nám zlíbilo, hlavně že je to energeticky vyrovnané... to je KRAVINA!

  08.07.2010 17:11:47

 • bára
  bára

  nepřipadá mi že to co je tu napsané je kravina! každá věc má určitou energii.. i jídlo. Každé jídlo vám způsobí v těle něco jiného..jiné chemické reakce a podobně. a myslim že je důležité vědět co s vámi potraviny dělají. Osobně z vlastní zkušenosti vím že mléčné výrobky zahleňují a že pokud si dáte večer maso tak vám to hnije v žaludku protože je to moc těžké na večer...ale to taky záleží na charakteru..každý člověk je jiný a nemůžeme být uniformní a dodržovat něco jen z principu! je důležité svoje tělo poslouchat.Pokud makrobiotiku uchopíte za správný konec a třeba si ji doplníte svými vlastními chutěmi a oblíbenými potravinami, a budete nad tím jídlem trošku uvažovat, tak se z vás NIKDY nestane fanatik jako paní vychrtlina...to je pak jak anorexie bože můj...kdyby ta paní nevěděla o makrobiotice tak by počítala kalorie jak blbá a stejně by z ní ta vychrtlina byla takže to vubec nesvalujte na makrobiotiku..u všeho se musí taky trošku PŘEMÝŠLET hlavou...!

  08.07.2010 17:08:21

 • Flameus
  Flameus

  Mě by zajímalo kdo to vymyslel?Jin a jang pochazi z Budhizmu a se stravou to nema nic společneho. Je to rovnovaha těla a mysli. Jak Čínaně tak Japonci sežerou co najdou ať to leze nebo roste a neslyšel jsem že by koukali jestli to chladi nebo hřeje. Podle mě je to nesmysl , stačí jíst co chcete na co máte chuť hodně zeleniny, ovoce (i to tropiké když nám chutná:-) a hlavně sportovat a jste v poho a nemusite se starat jestli je to jin nebo jang lol hodně zdaru ve vašem blbnutí lidí přeje Flameus.

  25.01.2010 11:49:00

  • Martina
   Martina

   Jin a jang rozhodně nepochází z buddhismu, je to koncepce mnohem starší a pochází z Číny (na rozdíl buddhismu, který pochází z Indie). ;)

   11.08.2012 21:29:34

 • peťas
  peťas

  makrobiotika je na hovn.

  18.03.2009 10:58:43

 • .....
  .....

  Dobrý den, pročítat jsem vaše stránky. Rád bych Vám doporučil než začnete něco o makrobiotice psát tak bych Vám durazně doporučil si jí nastudovat abyste pak nepublikovala takové nepravdivé informace!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Podle vašich stránek jsem zjistil že o ní vůbec nic nevíte!!!!!

  20.07.2008 10:38:06

 • dáda
  dáda

  pozor na makrobiotiku

  kamarádka se začala asi před rokem stravovat tímto způsobem a výsledek je ten, že její jídelníček neobsahuje téměř nic. vše přepočítává na jin a jang, mléko a mléčné výrobky jsou "špatné", jednotlivé druhy zeleniny pohromadě odmítá jíst, neboť jsou příliš "jin" a podobně. prakticky jí jen rýži, protože ovoce a zelenina jsou "chemicky ošetřeny". rapidně zhubla (byla vždy štíhlá!) a ze zdravé stravy se stala nezdravá posedlost. zdravotní problémy jí neubyly - spíš naopak. varuju všechny před šiřiteli tohoto způsobu stravování!!!!

  16.09.2007 20:06:45

  • Karla Miková
   Karla Miková

   Re: pozor na ortorexii - posedlost zdravou výživou

   Milá Dádo, Vaše kamarádka bohužel uchopila makrobiotiku za špatný konec. To, že je některá strava příliš "jin" neznamená, že se jí musíte vzdát. Je třeba jí jen vyvážit přísunem potravin kategorie "jang". Pokud se kamarádce stala zdravá strava posedlostí, není jejím problémem makrobiotika, ale její vnímání stravy i sebe sama. Mnohem více by jí prospělo pozitivní přijímání svého Já a života jako takového. Přeji hodně štěstí a duševní rovnováhy Vám oběma. Karla M.

   17.09.2007 21:12:48

Celkem záznamů: 26

Přidat příspěvek k článku Makrobiotická strava

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.