reklama
hledat uživatel
       

Oříšky a semínka, vysoce nutričně hodnotné potraviny, dodávají našemu těla většinu potřebných látek. Měli bychom je konzumovat sice v malém množství, ale pravidelně. Vyloupaná semena a ořechy si před nákupem důkladně prohlédneme, abychom se vyvarovali plísní. Pro zvýraznění chuti je krátce nasucho opražíme.

Arašídy neboli burské oříšky

Semena podzemnice olejné, jejíž pravlastí je Jižní Amerika, byla prapůvodně pěstována perunskými a brazilskými indiány. Významnost v jídelníčku mají arašídy díky vysokému obsahu vitamínu B, E, c a také vitamínu A. Známe je jako loupané, pražené a solené. Ale pokud nám nevadí klasická slupka, můžeme arašídy koupit i natural. Bezpochyby nejlepším provedením, ve kterém buráky můžeme konzumovat, je arašídové máslo. Na snídani na čerstvém pečivu chutná úžasně. 

Vlašské ořechy

Vlašské oříšky máme buď ze zahrádky nebo je přímo ve skořápce koupíme, případně lze zakoupit již vyloupaná jádra. Ořešák královský má svůj původ v oblasti Balkánu a u nás bez debat patří k vánočním svátkům - jako součást sladkého cukroví, pohoštění, ale i tradic, např. házení oříšků do rohů místnosti při štědrovečerní večeři. 

Piniové oříšky

Málokdo ví, že jsou piniové oříšky plodem šišek středomořské borovice. Nejčastěji je konzumujeme syrové nebo pražené a solené. Často se přidávají do pokrmů s exotickým nádechem. Piniové oříšky mají jemnou chuť a nesmí chybět při přípravě tradičního zeleného pesta. Bohužel svou cenou nejsou dostupné každému a u nás se pojídají spíš výjimečně.

Lískové oříšky

Oříšky původem ze středozemní oblasti rostou na keři - lísce. Koupíme je neloupané, loupené, pražené nebo nasekané. V kuchyni užijeme lískové oříšky opravdu všestranně - do sladkých těst, slaných nádivek nebo jako chuťovku. Lískové oříšky by měli zařadit do jídelníčku všichni, kterým chybí vitamíny skupiny B a vitamín E. 

I mandle mají mezi oříšky své místo

Z teplých západoasijských oblastí pochází mandloň. Mandlová jádra seženeme neloupaná, loupaná, sekaná, krájená na plátky, nadrcená či mletá. Mandle vynikají svým obsahem vápníku a vitamíny skupiny B.

Pekanové ořechy

Ořechy tohoto typu pocházejí původně ze Severní Ameriky a rostou na stromě podobnému vlašskému. Jádra mají "hladkou" a jemnější chuť, jejich slupka je bez hořčin. Chutnají samotné natural, ale používají se do moučníků všeho druhu, nádivek a výborně pekanové ořechy chutnají naložené v medu či sladkém sirupu.

Oříšky kešu

Oříšky používající se v čínských specialitách jsou semeny stromu ledvinovníku. Původ mají v Brazílii. Kešu seženeme opět v natural podobě nebo pražené a solené. Chuťově nemají chybu a narozdíl od jiných oříšků působí křehce.

Semínka jako křupavá pochoutka

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka chutnají podobně jako piniová jadérka. Pro přímou konzumaci kupujeme slunečnicová semínka loupaná, chuťově se zvýrazní po opražení. Semena slunečnic jsou bohatá na bílkoviny, draslík a "béčka". Výborně chutnají na tmavých druzích chleba a jiného pečiva.

Dýňová semínka

Kupujeme semínka loupaná či neloupaná, pražená či solená. Dýňová semínka mají původ v Americe, jsou bohatá na zinek, mastné kyseliny a bílkoviny. Požíváme je jako chuťovku, sypeme jimi pečivo před pečením, přidáváme je na pizzu, ale i do sladkých pokrmů.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • petra
  petra

  dynova seminka

  Zajimalo by me, jestli se neloupana prazena solena dynova seminka mohou jist takto cela nebo se musi rozlouskout a snit jen samotne seminko. diky

  26.02.2012 21:59:55

 • Mojda555
  Mojda555

  Pomůže mi někdo v identifikaci oříšků plodu téměř stejného tvaru, jako je běžný LÍSKOVÝ, pouze trochu menšího a není to jeden až tři oříšky (pro Popelku) na jednom místě, ale je to "souplodí" téměř kulového tvaru s deseti a více oříšky! Plody rostou na stromě (ne keři) s listy velice podobnými listům lípy.
  Zná někdo takový strom a "hodnotu" jeho plodů??
  Díky za odpověď!!

  19.10.2011 21:50:26

  • Ryšavý
   Ryšavý

   Re: Co je to?

   Jsou to v podstatě lískové ořechy,ale rostoucí na stromech a stromech dost velkých. Jsou to t.zv. ořechy z Turecké lísky. Jsou v takovém věnečku rostlinné hmoty. Ořechy jsou dost tvrdé a malé,samozřejmě i jádra. Pro kuchyňské využití dost nevhodné,spíše ponechat ptákům a veverkám.

   22.12.2011 15:26:51

 • beník
  beník

  dobré ranko, jsem zastáncem toho, že denně malá hrstička směsy oříšků, ořechů a příjemně křupajících semínek - to je to nejlepší, co můžeme pro sebe udělat ! je to lepší mlsáníčko než kupované sušenky plné nedobrých tuků ! přeji všem krásné prvomájové ráno !! čauky BENÍK

  01.05.2010 07:02:06

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Malá encyklopedie oříšků

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.