reklama
hledat uživatel
       

Mandle jako lék

Mandle jsme si již představili jako plod. Víme, odkud pocházejí, kolik se jich průměrně urodí. Zároveň známe jejich použití v kosmetickém průmyslu ale hlavně v potravinářském. Vždyť kdo by neznal sladký a chutný marcipán. Takže poslední díl o těchto úžasných semenech věnujeme jejich léčebným účinkům, o kterých nemůže být pochyb.

Mandle a hořčík

Ten nejhlavnější léčebný účinek mandlí spočívá ve vysokém obsahu hořčíku. Všude tam, kde se tělo musí bránit škodlivým vnějším vlivům, tedy v pokožce, vlasech, nehtech, nacházíme hořčík ve velkém množství spojen s vápníkem. Pokud má tedy tělo nedostatek hořčíku, pak se to zajisté projeví na kvalitě kůže, vlasů a nehtů. Denní konzumace 10 kusů mandlí po dobu dvou měsíců stav upraví a výrazně zlepší. Mandle, stejně jako ovesné vločky, kukuřice, celer, sójové boby, ječmen, para ořechy a vlašské ořechy jsou využívány k protirakovinné dietě. Pomáhají zlepšovat činnost srdce a při léčbě srdečních chorob jsou velmi účinné. Také nervová soustava potřebuje k normální činnosti dostatek hořčíku v organické formě, proto se doporučuje konzumovat mandle při různých psychických poruchách a neurózách. Nedostatek hořčíku se taktéž projevuje bolestmi v lýtkách, třesem víček a někdy i bolestmi hlavy. Mandlové mléko je také léčebnou stravou při infekčních onemocněních. Hořčík zvyšuje imunitu organismu všeobecně a je vhodný zvláště proti stafylokokovým bakteriím. Výzkumem bylo zjištěno, že hořčík se kromě kostí nachází také v chrupavkách. Chybí-li tělu hořčík, může docházet k degenerativnímu onemocnění kloubů. Nedostatek hořčíku se projeví i na zubní sklovině. Mandlový olej se používá na pokožku a ke změkčení ušního mazu.Bílkovina mandlí je úplně nejvhodnější bílkovinou pro nemocné zhoubnými chorobami. V těchto případech se doporučuje konzumace 10 až 15 mandlí denně a k tomu čerstvá zelenina.

Mandle v pediatrii

Velký význam mají mandle také v pediatrii. Bylo zjištěno, že látková přeměna plnohodnotných bílkovin z mandlového mléka je rychlá, snadná a nezatěžuje dětský organismus. Mandlové a sójové mléko je pro kojence mnohem lepší, než mléko kravské, protože to bývá častou příčinou alergií. Mandlové ani sojové mléko nezapříčiňuje hnilobné procesy ve střevech. Tyto přednosti jsou využívány hlavně u dětí trpících ekzémy. Jejich onemocnění se výrazně zhoršuje po požití kravského mléka, někdy dochází až k vytvoření mokvajících ran. Nahrazení kravského mléka mandlovým má velmi dobré léčebné účinky. Při akutních průjmech kojenců se ukázalo, že velmi účinným lékem, je dieta ze směsi mandlového mléka a syrovátky. To je však nutné konzultovat s lékařem znalým dietoterapie. Jako běžná kojenecká dieta musí být mandlové mléko střídáno se sójovým. To se týká hlavně dětí s nízkou porodní hmotností. Největší účinek mají mandle, pokud je jíme přírodní, neloupané a tepelně neupravované. Jíme je buď celé, nebo jemně strouhané a například smíchané s mákem nebo medem jako pomazánku. Je vhodné je přidávat do zeleninových a ovocných salátů. V obchodech je dostaneme opražené, solené, v jogurtu, čokoládě, karamelu nebo v různých oříškových směsích. Nastrouhané, nebo umleté je můžeme použít jako náplně do koláčů a moučníků. Výborné, osvěžující a posilující je již zmiňované mandlové mléko.

Osobní zkušenost závěrem

Bohužel patřím k těm, kteří trpí alergiemi a trpěla jsem i vypadáváním vlasů a lámavostí nehtů. Nepomáhaly žádné léky, ani vitamínové doplňky. Pak mi jedna stará paní doporučila jíst denně 16 kusů přírodních neloupaných mandlí po dobu tří měsíců. I když jsem byla spoustě lidí pro smích, hlavně v práci, když jsem si ke svačině odpočítávala svou denní dávku, výsledek se dostavil a to značný. Proto vím o čem píši a co doporučuji. Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 10
 • jagi
  jagi

  Mandle, pokud jsou hořké, nejezte, takové jsou jedovateté. Poživatelné mandle nejsou nikdy hořké!!!

  27.01.2012 16:11:41

  • david štrunc
   david štrunc

   mandle-sladké + hořké

   Každý kdo jezdíval před vánocemi na nákupy do bývalé DDR,ví že tam v prodeji byly nejen sűsse ale i bitter mandeln.Hořké mandle se v Německu přidávají do pečiva a cukrovinek,mají zvláštní a nezaměnitelnou chuť,je jisté že se smí dát jen jedna či dvě mandličky pro chuť,to nikoho nezabije,ale ta zvláštní vůně a "divná chuť" jsou nezapomenutelné.V Česku jsem hořké mandle ale v prodeji nikdy neviděl...

   01.12.2012 17:32:23

 • Premek
  Premek

  Horke nebo sladne

  Mandle jsou hořké nebo sladké. V obchodě jsou k dostání jen sladké, ale hořká se mezi ně může vloudit. Jádra meruněk, pokud mám zkušenost, jsou sladká.

  20.04.2010 10:08:21

 • zuza
  zuza

  mandle mohou mít na povrchu plísně, je třeba je omýt pečlivě horkou vodou, podle makrobiotiky se pak ještě opraží, tepelně nakrátko upraví, čímž se zvýší je jich stravitelnost. Další zajímavý tip je namočit je na noc do vody s citronem, ten působí na plísně dobře, a pak oloupat.Někdy to zvládám, někdy jím jen tak:)

  16.09.2008 18:22:05

 • simona
  simona

  loupat nebo neloupat?

  Taky by mě zajímalo,jak to je s tím loupáním.V těhotenství jsem je začala jíst,ale stala jsem se na nich "závislá" a už od února sním balíček denně!A neloupu je.Může to uškodit mně nebo dceři, kterou kojím? Nikde to nemůžu vyčíst. Děkuji za odpovědi. Simona

  09.09.2008 17:23:43

 • Petra
  Petra

  hořké či sladké

  Jak poznám v obchodě jestli jsou mandle hořké nebo sladké, když to na obalech skoro nikde nepíší. většinou je napsáno jen loupané nebo neloupané :o(

  17.06.2008 10:59:19

  • Mallet
   Mallet

   Re: hořké či sladké

   Mandle které běžně koupíte v obchodě jsou podle mě vždy sladké. Pojmenování "hořké mandle" je pro semínka z pecek meruněk.

   23.01.2009 13:29:40

 • Gabča
  Gabča

  Je dopré předávat své zkušenosti

  Také jsem alergik a nehty se mi neustále lámou, proto moc děkuji za tento článek. Věřím, že mnoha lidem bude užitečný.

  22.08.2006 18:25:42

Celkem záznamů: 10

Přidat příspěvek k článku Mandle jako lék

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.