reklama
hledat uživatel
       

Marcipán a jeho sladké tajemství

Sladká tvárná pasta z cukru a mandlí, která se ze sultánského stolu rozšířila do celé Evropy se nazývá marcipán. Dnes si bez marcipánu nedokážeme představit vánoční cukroví, svatební dorty nebo jiná sladká mlsání. Proto bychom o marcipánu měli vědět i něco víc než to, že je sladký.

Historie marcipánu

Jak už to tak bývá, tak i historie marcipánu je trochu opředena tajemstvím. Některé zdroje připisují původ marcipánu Persii - dnešnímu území Íránu. Marcipán však pravděpodobně přišel z Orientu, kde byl tento mandlový cukr podáván na sultánském stole, jako završení slavnostních jídel. Během křížových výprav objevili tuto sladkou pochoutku Španělé a Portugalci. Následně byl marcipán představen Evropě. Na začátku své historie byl marcipán vyráběn lékárníky a získal si jméno coby lék. Ve 14.století se marcipán jako dezert začal objevovat na noblesních hostinách nejvyšších hodnostářů. Byl servírován jako drahý dar ke všem různým výročím a oslavám. Následoval obrovský boom ve výrobě cukru, byl objeven další zdroj cukru - cukrová řepa a společně s cukrovou třtinou se rozšířila výroba cukru do celého světa. V celé historii marcipánu se zapsalo i objevení Ameriky. Současnou marcipánovou velmocí bývá označováno Německo. Evropané začali těžit ze snadného přístupu k cukru a ceny šly dolů. Veškeré sladké pochoutky se tak stali přístupné i pro obyčejné lidi. Díky tomu se stal marcipán velice populární a zároveň se objevují první ručně vyráběné ozdoby a figurky z marcipánu. Během industrializace vyrostly po celé Evropě továrny na výrobu marcipánu jako houby po dešti. Na trhu se však do dnešní doby udrželi jen ty, které vyráběli marcipán té opravdu nejvyšší kvality.

Výroba marcipánu

Budeme-li chtít objevit tajemství výroby marcipánu, zjistíme, že existují takzvaný pravý a falešný marcipán. Avšak postupy výroby se liší podle krajových zvyklostí. Pasta pravého marcipánu se vyrábí tradičním postupem. Směs mandlí a cukru se semele a následně se peče v hrncích nad otevřeným ohněm. Následně se marcipán barví potravinářskými barvivy a dochucuje růžovou vodou nebo vhodnou potravinářskou trestí. Můžeme přidat i kvalitní čokoládu. Další možné přísady jsou: vysoce kvalitní máslo, pistáciové ořechy, koření a přírodní aroma a dokonce ovocná dužnina. Dobrý marcipán můžeme vyrobit i v domácích podmínkách. Recept naleznete zde: Marcipán Základní receptura na marcipán udává poměr mandlí a cukru nejméně v poměru jedna ku jedné. Nejkvalitnější německé recepty na marcipán však udávají množství cukru několikanásobně nižší. Takový marcipán dosahuje nebývalé kvality nicméně není jednoduché jej připravit. Tyto receptury jsou děděné po generace a jsou přísně utajovány. Obsahují přesné hmotnostní tabulky přidaných ingrediencí (skořice, kardamom, nové koření, růžová voda, badyán), které marcipánu dodávají jedinečnou chuť. Takzvaný falešný marcipán si můžeme vyrobit i mi sami doma a je to trochu jednodušší, než v případě pravého marcipánu. Ingredience potřebné na výrobu falešného marcipánu jsou dostupné, levné a ke konečnému zpracování nepotřebujeme ani mlýn na mandle, ani velký kotel a ohniště. Budeme potřebovat především sušené mléko a moučkový cukr. Přibližný recept naleznete zde: Jednoduchý marcipán.

Použití marcipánu

Podrobně si použití marcipánu rozebereme až v některém z příštích článků, protože je to velmi objemné téma. Díky tomu, že se dá marcipán obarvovat a ochucovat a dá se s ním pracovat jako s plastelínou, můžeme z něj vytvářet ozdoby na dorty, zákusky, imitace ovoce a podobně. Většinou záleží na naší fantazii a na vhodně použitých kombinacích barvy a tresti. Máte-li zkušenosti s výrobou marcipánu v domácích podmínkách, nebo zda máte oblíbenou značku marcipánu, tak neváhejte a podělte se v diskuzi pod článkem. Recept na vaši oblíbenou marcipánovou hmotu můžete přidat ZDE Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 11
 • Ľuboš
  Ľuboš

  ??? Ďakujem

  Toto ma zaráža v každej diskusii,že sa nájde pár vrtákov, ktorí namiesto danej témy riešia úplne nepodstatné veci a potrebujú si kompenzovať svoje komplexy na ľuďoch, ktorí píšu fajn články a informácie. Chyťte si do ruky príručku českého (alebo aj slovenského pravopisu, aby ste ma mohli konfrontovať) a hľadajte chyby. Autorovi veľmi pekne ďakujem za tento článok, nakoľko som ho veľmi rýchlo našiel a výroba marcipánu bola dodnes pre mňa opradená rúškom tajomstva. Ja osobne mám obľúbený marcipán od firmy Rapunzel, ktorý je zmiešaný s medom a je v BIO kvalite. Tak ako u nás je možné ho určite zakúpiť aj v ČR.

  06.06.2010 19:38:52

 • vlastovka42
  vlastovka42

  Re: marcipánová čeština

  Byť,nikoli,tudiž,atd...to je spisovně česky? A pak Vy tady nemáte co dělat,tady se vaří,peče,smaží,atd.né diskutuje o tom,jak to má napsané,ale o tom,kolik mouky,cukru,atd.!!!!!!!!

  07.11.2009 05:09:42

  • Jana Machalová
   Jana Machalová

   Re: marcipánová čeština

   Koukám, že se tady rozjíždí téma gramatika, místo marcipánu. Dala jsem si práci a text znovu projela. Kromě překlepu ve slově kardamom, jsem žádnou gramatickou chybu nenašla. Docela by mě zajímalo, kde jste je našla a jaké, ráda se nechám poučit. Pokud Vás matou některá červeně podtržená slova, můžu Vás ujistit, že se nejedná o gramaticky nesprávné výrazy, ale o odkazy do slovníčku pojmů nebo o recepty. Stačí kliknout a vyzkoušet.

   28.11.2006 14:49:33

  • -jizel-
   -jizel-

   Re: marcipánová čeština

   Byť nikoli červeně zvýrazněné, leč: pochoutky se tak stali - ve shodě podmětu a přísudku bývá v češtině zvykem rozlišovat mužské, ženské a střední rody- tudíž pochoutky se staly... atd. atd. Ale to není samozřejmě podstatné. Jen mi bylo (kolegiálně)líto, že článek informačně tak kvalitní, utrpěl podobné "vady na kráse". Nedejte si nicméně zkazit chuť ze sladkého marcipánu mým nahořklým hnidopišstvím!

   28.11.2006 16:09:15

  • Artemis Zakynthos
   Artemis Zakynthos

   Re: marcipánová čeština

   Což nijak nevylučuje fakt, že když chce někdo veřejně publikovat text, měl by jej mít pravopisně správně, že ne? ;) Chyba je např. i v zájmenu mi, byť se hovoří o prvním pádu množného čísla, správně je tedy my. Škoda, že tak rapidně kledá úroveň znalosti ČJ, a to často právě ze stran novinářů, kteří by v tomhle měli jít snad příkladem....

   13.02.2008 14:15:01

  • tttaaa
   tttaaa

   Re: Re: marcipánová čeština

   Ano, to je spisovně česky. Je zajímavé, jak někdo, kdo se ani v dvouřádkovém příspěvku nevyhne chybám, kritizuje někoho, kdo opravdu umí (česky).

   12.05.2010 14:52:36

 • Honza
  Honza

  fasovali jako doplněk ke stravě již římští legionáři aby měli sílu v boji. jeho jméno je odvozeno od jejich boha války Marta. Jenom nevím jestli byla úplně stejná receptura.

  07.03.2008 09:24:47

 • Železná Jitka, PhDr.
  Železná Jitka, PhDr.

  marcipánová čeština

  Vážení, upřímně děkuji za zajímavý a veskrze poučný článek o sladké pochoutce - marcipánu. Škoda jen, že mi poněkud zhořkl nadměrným výskytem gramatických chyb. Autorovi bych doporučila listovat nejen v knihách kuchařských, leč občas i v Pravidlech českého pravopisu. Jinak ale ještě jednou dík! -jizel-

  28.11.2006 13:04:26

  • Zdenka
   Zdenka

   Re: marcipánová čeština

   Docela by mě zajímalo jaké chyby. Žádné chyby tady nevidím a to si mám dobrou češtinu. Zajímalo by mě jaké.

   28.11.2006 14:36:23

  • anička
   anička

   Re: marcipánová čeština

   paní železná, i ty nejlepší kuchaři-cukráři se hodnotí dle jiných kritériií, než PhDr!!, raději příspěvky napříště nečtěte, aby vám bylo sladko.

   21.06.2007 14:24:04

 • Julča
  Julča

  Vy si ale potrpíte na sladké!

  10.10.2006 19:52:09

Celkem záznamů: 11

Přidat příspěvek k článku Marcipán a jeho sladké tajemství

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.